Tento příspěvek byl zpracován z pověření Ústřední komise na ochranu zvířat pro potřebu časopisů Chovatel-rádce a Fauna na základě jejich žádosti.
Úvodem pokládám za nezbytné chovatele seznámit s tím, co to Ústřední komise na ochranu zvířat (dále jen ÚKOZ) vlastně je a v čem její činnost spočívá. Jedná se o samostatný odbor MZe ČR, předsedou ÚKOZ je senátor Jan Krámek. ÚKOZ se skládá z několika výborů, jejichž činnost je specifikována tak, aby došlo ke kompletnímu pokrytí všech oblastí lidské činnosti zvířaty se zabývajícími, ať již z pohledu občanské činnosti a nebo legislativy. Je zde Výbor na ochranu laboratorních zvířat, Výbor na ochranu zvířat v zájmových chovech. Členem ÚKOZ je možno se stát na základě doporučení organizace zvířaty se v jakémkoliv směru zabývajícími, jednotlivé osoby se stávají členy ÚKOZ na základě jmenovacího dekretu ministra zemědělství, podmíněného souhlasem ministra životního prostředí. Tuto úvodní informaci pokládám za nezbytnou proto, aby nedošlo k názoru, že ÚKOZ je jakýsi dobrovolný militantní spolek ochránců zvířat, jak jsem již měl možnost při některých jednáních slyšet. Zájemce o bližší seznámení s činností ÚKOZ odkazuji na internet, kde pod značkou http://www.mze.cz/cz/ukoz najdou veškeré informace.
ÚKOZ na svém plenárním zasedání dne 30.6. 1999 projednávala chov tzv. Kříženců a došla k závěru, že tato činnost je v rozporu s právním řádem ČR, a dopisem ze dne 7.9. 1999, adresovaném pí Korbové, ČSCH, Maškova 13, na tento fakt upozornila.
Český svaz chovatelů
k rukám pí Korbové
Maškova 13
180 00 Praha 8
Dovolujeme si Vás upozornit na skutečnost, že mezidruhové křížení ptáků za účelem lidské zábavy má následky, které znamenají porušování zákonů. Předkládáme vám stanovisko, které ve věci zaujala Ústřední komise pro ochranu zvířat na svém 34. zasedání ze dne 30.6. 1999. Doporučujeme Vám, abyste případnou činnost Vašeho klubu, která by byla v rozporu se zákonem, jak je uvedeno ve stanovisku, ukončili. V opačném případě byste se vystavili postihu za porušování dvou zákonů a především byste se podíleli na devastaci druhů ptáků, a tím celé přírody a prostředí. Věříme, že naši výzvu pochopíte.
Stanovisko ÚKOZ k mezidruhovému křížení ptáků s následkem negativních změn na tělesných orgánech a funkcích.
Stanovisko je zpracováno k případům křížení ptactva za účelem lidské zábavy, tj. získání jedinců s atraktivním zjevem, hlasem apod.
Křížením různých druhů ptáků dochází u kříženců ke ztrátě původních vlastností rodičů, získaných pro daný druh jeho dlouhodobou specializací v přírodě. Nežádoucími následky tohoto křížení bývají například
- nevratné narušení genofondu
- ztráta či objevení se speciálně tvarovaného zobáku, který není v souladu se způsobem získávání potravy křížence (např. zobák křivky, specialisty na vylupování semen ze šišek, je na závadu u křížence při příjmu jiné potravy)
- nemožnost stanovení optimální krmné dávky
- neplodnost všech samiček, které jsou v důsledku toho
a) usmrcovány
b) vypouštěny do přírody, kde jsou odsouzeny k rychlému úhynu (neschopnost nalézt potravu, neschopnost reakce na predátory)
- neplodnost většiny samečků (80 %) s následky jako u samiček pro nemožnost využití v chovu
- „nepotřebnost“ ptáků starších dvou let pro zákaz jejich používání na výstavách
ÚKOZ konstatuje, že křížení druhů ptáků pro zvýšení jejich atraktivnosti (vzhledu, hlasu apod.) je v rozporu s právním řádem České republiky, a to s následujícími ustanoveními právních předpisů (připojeny v příloze):
- 1 zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání
- 13 odst. 2 zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání
- 5 zákona č. 114/1992 Sb., na ochranu přírody a krajiny
Z uvedených důvodů se při naplnění některého z popsaných důsledků křížení jedná o činnost, která je přestupkem na úseku obou citovaných předpisů.
Tento dopis byl projednán na prosincovém zasedání ÚOK OP, přičemž bylo konstatováno: Klub chovatelů kříženců již neexistuje, ÚOK OP nenese zodpovědnost za počínání jednotlivých členů ČSCH. Hlavní oponence vyzněla ve smyslu, že křížení pěnkavovitých ptáků je v souladu s řády COM, jejíž členem ČSCH je.
Fakt, že řád COM chov tzv. kříženců umožňuje, není v dané situaci směrodatný, protože nemůže tento být nadřazen právnímu řádu ČR. Klub chovatelů kříženců již sice neexistuje, ale v chovu kříženců je nadále pokračováno, což lze velmi snadno prokázat katalogy z výstav a nebo prohlídkou inzerce v časopisech chovem zvířat se zabývajících. Stejně tak nejsou výjimkou odborné příspěvky na toto téma (např. příspěvek pana A. ve Fauně 13/99), přičemž se tento fakt dá hodnotit jako propagace týrání zvířat. Současná znění zákonů 246 a 114, dle názoru ÚKOZ umožňují s chovatelem chovem tzv. kříženců se zabývajícím, zahájit přestupkové řízení v plném rozsahu.
Další reakcí ÚKOZ byl dopis Mgr. Petru Petržílkovi,
řediteli legislativního odboru MŽP PRAHA.
Věc: Zákaz mezidruhového křížení ptáků
Vážený pane řediteli,
plenární zasedání ÚKOZ konané dne 4.2. t.r. v Praze sekretariát pověřilo vznést na Vás požadavek, aby do připravované novely zák. o ochraně krajiny a přírody byl zahrnut i zákaz mezidruhového křížení volně žijících obratlovců při chovu v zajetí.
Protože nejsme detailně seznámeni s formou připravované změny, necháváme na vašem zvážení přesnou formulaci našeho požadavku.
S pozdravem Ing. Zdeněk Burda, CSc., tajemník ÚKOZ
Zákony 246 a 114 platí již od roku 1992 a je chybou, že se předminulá ÚOK OP tímto faktem nezabývala. Proč tak neučinila a vystavila tak některé chovatele nebezpečí postihu, nechám na zvážení jednotlivým chovatelům. Mnozí chovatelé se budou těmito fakty cítit dotčeni, těm však mohu pouze doporučit, aby se obrátili na své zástupce v parlamentu či senátu, pochybuji ovšem, že dojde ke změně ve znění zákonů v neprospěch zvířat, zejména když je situace kolem chovů tak bedlivě sledována laickou i ochranářskou veřejností a je často ústředním motivem ve sdělovacích prostředcích. Jako chovatelé si musíme uvědomit, že situace s chovy zvířat bude stále složitější a musíme vzít na vědomí, že zvířata námi chovaná mají svá práva zaručena zákonem a je naší povinností tato jejich práva respektovat.
Obsah příspěvku byl schválen ÚKOZ na jejím 39. plenárním zasedání 15.3. 00.
Pavel Pavlovec
člen ÚKOZ při MZe ČR
Výbor na ochranu zvířat v zájmových chovech