Někteří chovatelé ruší chovy australských papoušků (poslední dobou hledají velmi obtížně jejich uplatnění při prodeji na burzách) a začínají chovat raději africké papoušky. Tito papoušci vlastně oslovují i velkou laickou „nechovatelnou“ veřejnost pro svoji možnost ochočení, přítulnost a schopnost naučení mluvení. Vždyť všichni dobře víme, kolik lidí si pořizuje ochočeného papouška, třeba jako dárek k Vánocům. K těmto papouškům můžeme počítat i malou ochočenou australskou andulku, papouška kakadu, aru nebo amazoňana. Je přece potěšující, když chovatel vstoupí do voliéry a je uvítán papouškem žako slovy: „Ahoj kamaráde!“
Rozlišující znaky
Přistupme však již k hlavnímu problému, a to k dlouhotrvající polemice o tom, zda provádět stanovení pohlaví ptáků metodou analýzy DNA u papoušků senegalských či nikoliv. Je pravdou, že se v chovech nacházejí sporní jedinci, ale jen ve velmi málo případech.
Na přiloženém obrázku velmi pěkného páru papoušků senegalských jsou jasné znaky rozlišení co do určení pohlaví. První, na co se musíme při určování zaměřit, je vybarvené žluté oko, které má pták již kolem jednoho roku. Pokud si dobře všimnete, tak je rozdílná velikost hlavy, oka a zobáku. U samce do červenooranžové barvy na prsou zasahuje ostrý zelený klín, ale u samice jde dále až na břicho, nebo u některých samic pokračuje a spojí se se zelenou barvou až v prostoru spodních krovek ocasních.
Výjimka
Základní rozdíl ve vybarvení těchto papoušků při určování pohlaví je ten, že vybarvený samec má vždy jasně žluté spodní krovky ocasní, kdežto samice má spodní krovky ocasní zelené.
Na obrázku je však vidět výjimka – některá dospělá vybarvená samice má sice tuto partii peří špinavě žlutou, ale ve špici se ukazuje barva zelená. Je jasné, že každý chovatel chce mít naprostou jistotu, proto v tomto případě by bylo ověření metodou analýzy DNA namístě. V případě prodeje papouška se tak zcela odstraní nedůvěra kupujícího.
Již je u nás dost chovatelů, kteří se v určení pohlaví velmi dobře orientují. Praktikují rozlišení pohlaví zejména u mladých ptáků, kteří jsou ještě v budce, kdy je velikost hlavy mladých samců patrná.
Prodej na výstavě
Na I. celostátní výstavě papoušků senegalských, která se bude konat v sobotu 1. října 2011 v Újezdě u Brna, bude vystaveno a bodováno kolem padesáti papoušků senegalských od členů klubu z Česka i Slovenska. Je nahlášena téměř třetina samic papoušků senegalských. Některé samice, jak již bylo předběžně některými vystavujícími uvedeno, mají různé znaky ve vybarvení. Toto si mohou chovatelé i diváci na výstavě dobře ověřit. V případě zájmu o koupi papouška v prodejním koutku výstavy se můžete podle výše popsaných znaků, vedoucích k rozlišení pohlaví, také řídit.
Žlutá mutace
Již existuje žlutá mutace papoušků senegalských, kterou prozatím bohužel nikdo v klubu nevlastní. Navazuje se však už kontakt na chovatele v zahraničí, u kterého by se mohli tito papoušci nakoupit. U jednoho našeho člena ze Slovenska se vylíhli u chovného páru F2, v chovné sezoně 2010, dva papoušci senegalští (ze tří v hnízdě) se žlutou barvou hlavy. Již se také ukazují na burzách i žlutostrakatí jedinci. O výsledcích chovu těchto žlutých mutací bude chovatelskou veřejnost Klub chovatelů papoušků Afriky průběžně informovat.