Nicméně v USA je tato operace zcela legální a provádí se v celkové narkóze kočky. Při ní je odstraněn drápek, zárodečné buňky a část nebo i celá terminální kost. Kočka by po této operaci již neměla mít volný přístup ven. Nemůže totiž šplhat na stromy a také se nemůže bránit případným útokům jiných koček.
Evropané drápání nábytku řeší způsobem mnohem humánnějším. Drápky kočkám zastřihávají speciálními nůžtičkami. Brání se tím také zarůstání drápků do bříška tlapek, což bývá pro kočku hodně bolestivé a obvykle bříško rychle oteče a začne hnisat.
Jak nejlépe drápky ostříhat
Já si kočku položím do klína tak, aby jí hlavička směřovala z klína ven. Roztáhnu jí drápky tím, že jí začnu jemně zvedat tlapku a tlačit ukazováčkem na chodidlo, zatímco palcem jemně táhnu za nárt. Nesmíte tlapku držet velkou silou, to se kočkám nelíbí a nejspíše by se snažila vysmeknout a utéci. Pak se podívám, kde přesně před ohybem drápu končí růžová žilka. Kleštičky položím tam, kde žilka už není vidět, a konec drápku odstřihnu.
Rozhodně se vyplatí s kočkou příliš násilím nezápasit, příště by se bála a proti stříhání drápků by se bránila. V každém případě je třeba dávat pozor, abyste nestřihli do narůžovělé části, která obsahuje nervy. Kočku by střih bolel a ranka by krvácela. Pokud máte obavy, jestli celou akci zvládnete sami, ještě máte možnost se obrátit na odborníka, v našem případě veterináře.
Pokud by se stalo, že jste se ke stříhání drápků nějaký čas nedostali a drápek zarostl, i toto můžete rychle napravit. V tomto případě tlapku s bolavým bříškem opatrně omyji vlažnou vodou. Tlapku lehce uchopím a nepokouším se ránu zhoršovat hledáním špičky drápku, ta je zarostlá v bříšku tlapky. Drápek prostě přestřihnu v půlce viditelné části a oba konce opatrně prsty vytáhnu. Ránu je možné vydezinfikovat, já většinou na prst přiložím polštářek gázy namočené ve „višňáku“. Prakticky do druhého dne se rána vyčistí, zatáhne a kočka už ani neví, že ji něco bolelo. Nicméně prevence je namístě.