Výběr té správné první výstavy
Možná si říkáte, jak správné? Výstav se pořádá opravdu hodně a každá výstava je jiná. Vybírat si můžete na oficiálních stránkách FIFe, kde si zadáte místa, která ve vašem případě připadají v úvahu. Uvidíte termíny i odkazy na organizace koček, které tu kterou výstavu pořádají. Kliknutím na tento odkaz by vám měly vyjet propozice k výstavě, tedy podrobnější informace o místě konání, adrese, přizvaných posuzovatelích, poplatcích za klecné, termín uzávěrky i veterinární podmínky, které musí vaše kočka splňovat. Pokud jedete na výstavu do zahraničí, nezapomeňte kočku čipovat. V dospělosti musí být čipovány všechny výstavní kočky. Vakcinaci nenechávejte na poslední chvíli, měla by být provedena nejpozději tři týdny před termínem výstavy. Většina výstav je dnes již mezinárodních, ale pořádají se také výstavy národní. Ale vybrat tu správnou pro kočku, která jede na výstavu poprvé, je opravdu důležité. Výstavy určitých klubů – organizací se konají každoročně ve stejných prostorách, a mají tedy téměř shodnou atmosféru. Jsou výstavy opravdu pohodové, ve velkých prostorách, bez rušivých zvuků, za příjemného osvětlení, bývají výstavy klimatizované, ale také výstavy v prostorách starých kulturních domů za účasti mnoha koček a v malém prostoru. Takovou výstavu si raději nevybírejte. I pro otrlé kočky jsou tyto výstavy nepříjemné. Tyto informace o kvalitě výstav se dozvíte od jiných zkušenějších chovatelů, zeptejte se třeba majitelů chovatelské stanice, ze které jste si pořídili kotě, zajisté vám tyto informace zjistí a předají.
Před první výstavou
V propozicích se většinou dočtete, kdy je uzávěrka přihlášek, přihláška musí být řádně vyplněná a potvrzena razítkem a podpisem organizace, které jste členem. Pokud ještě nejste členem žádné organizace, je nejvyšší čas stát se členem některé z nich. Vyplněnou a potvrzenou přihlášku pošlete na adresu, která je uvedena v propozicích. Přihlášky se dnes posílají většinou e-mailem. Mělo by vám přijít potvrzení na e-mail, že jste byli přijati. Toto potvrzení si vytiskněte a pro jistotu vezměte s sebou na výstavu. V propozicích je také napsané, kolik máte uhradit za klecné, většinou převodem na účet anebo složenkou, potvrzení o platbě si také vezměte s sebou na výstavu. Na zahraničních výstavách se klecné platí přímo u přejímky zvířat u organizátorů výstavy, ti vám vydají potvrzení, které si po celou dobu výstavy uchovejte.
Příprava kočky před výstavou
Většina chovatelů své kočky před výstavou koupe. Dokonce i u krátkosrstých plemen je toto řešení efektivnější než složité vyčesávání odumřelé srsti, kterou stejně nikdy pořádně nevyčešete. K dostání jsou dnes různé šampony a kondicionéry pro různé typy srsti i zbarvení koček. Pozorně si přečtěte návod k použití. Měli byste mít připravené ručníky, šampony i kondicionéry, hřeben a ideálně i asistenta, který vám bude kočku přidržovat. Některé kočky jsou opravdu vyděšené, takže je nesprchujte přímo na srst. Raději si napusťte teplou vodu do kýblu a kočku polévejte hrníčkem. Až bude srst mokrá, aplikujte šampon, který si nejprve napěňte v rukou a teprve poté aplikujte na srst. Šampony se většinou nechávají chvíli působit, proto vždy koupejte kočku ve vyhřáté místnosti, aby kočce nebyla zima. Po všech okrasných procedurách kočku vysušte v ručníku co nejvíce do sucha. Některé kočky nesnášejí fén, ale některým to nevadí, můžete to zkusit, je to totiž ideální způsob, jak kočku vysušit. Kočky se většinou nekoupou den před výstavou, ale minimálně dva dny, a to proto, že srst je po koupání většinou nepřirozená. U každého plemene je to ale jiné a na údržbu srsti před výstavou se zeptejte v chovatelské stanici, ze které máte vaši kočku. Před výstavou také kočce pořádně vytřete uši a ostříhejte drápky, aby na výstavě nemohla nikoho zranit.
Co si s sebou připravit na výstavu
Hlavně nezapomeňte kočku.
Očkovací průkaz, potvrzení o přijetí na výstavu, originál přihlášky, pokud jste ji posílali pouze mailem, potvrzení zaplacení, pokud jste platili předem.
Tři misky, jedna na vodu, na granulky a na masíčko, vhodné jsou misky, které se dají na klec přišroubovat, misku s vodou položenou v kleci většinou kočka vylije.
Jídlo a pití pro kočku (i pro vás) na celý den.
Dezinfekci na vyčištění klece.
Záchůdek, kočkolit a lopatku.
Igelitové sáčky na exkrementy.
Oblíbený pelíšek kočky.
Ozdobné záclonky na výzdobu klece, vizitky, fotky koček, povídání o plemeni atd …
Pro případ karton minimálně 1×1 metr na podložení dna klece, aby se kočka cítila stabilně, můžete použít také hrubou deku nebo kobereček.
Hřeben na úpravu srsti.
Mávátka, šidítka na zabavení kočky v kleci.
Pokud je kočka zvyklá, tak i postrojek na procházku, pokud bude chtít (některé se rády předvádějí na kleci před návštěvníky).
Vlhčené ubrousky na ruce i pro případ, že by se kočička pokakala anebo počurala.
Šampon pro případ nehody a ručník.
Přípravky na úpravu srsti na finální úpravu, lesky, zmatňovače, pudr, to podle plemene.
Pokud nejsou židle k dispozici (což je uvedeno v propozicích), vezměte si židle z domu.
Něco na čtení pro vás, abyste se celý den nenudili.
Foťák k zaznamenání prvního výstavního dne vaší kočičky.
Výstava
V propozicích se dočtete, od kdy do kolika hodin probíhá přejímka koček. Snažte se dostavit do doby, která je tam uvedena, sice vás možná přijmou na výstavu i později, ale nemusíte stihnout připravit řádně kočku k posouzení.
První vás čeká veterinární přejímka, kde pozvaní veterináři všechny kočky prohlédnou. Zaměřují se na srst a parazity nebo také čistotu uší, očí a kolem konečníku. Na některé výstavy je žádáno také potvrzení o zdravotní způsobilosti kočky, to vše bývá opět uvedeno v propozicích výstavy. Veterinář také zkontroluje, zda má kočka platnou vakcinaci.
Potom postupujete směrem k organizátorům výstavy, kteří sedí u dalšího stolečku a předají vám obálku i katalog výstavy. V katalogu zkontrolujte, zda jsou údaje o vaší kočce v pořádku, nesrovnalosti hlaste na výstavním výboru před začetím posuzování. V obálce je většinou označení – samolepky pro vystavovatele, kteří by se měli označit, aby po nich nikdo nevymáhal vstupné, kdyby opustili výstavní místnost. V obálce také najdete číslo, pod kterým bude kočka vystavována. Toto číslo je také číslo klece pro kočku. Podle tohoto čísla si pak najdete vám přidělenou klec, některé organizace výběr klece ponechávají na vystavovatelích. Pokud máte tuto možnost, vyberte si klidné místo. Pokud jsou klece přiděleny a tu svou nemůžete dohledat, obraťte se na výstavní výbor a ti už vám pomohou.
Klec si vydezinfikujte, dno klece podložte, aby bylo pevné, poté vystelte klec něčím měkkým a příjemným pro kočku. Vyzdobte klec záclonkami a výzdobou, dejte kočce pelíšek, pití i jídlo a umístěte ji do klece. Poté se můžete jít podívat na rozpis posuzovatelů a také jaká plemena budou posuzovat. Když najdete svého posuzovatele, můžete jít k jeho stolečku, kde může být vypsáno pořadí koček. Posuzovatel má také právo pořadí posuzovaných plemen změnit, a proto když začne posuzování, můžete se jít zeptat stevarda, který pomáhá u vašeho posuzovatele, kdy půjdete na řadu. Pořadí sledujte na promítacím plátně nebo na zdi, kde se aktualizují čísla koček, které jsou na řadě.
Posouzení
Když už má vaše kočka přijít na řadu, nejlépe když je posuzována jedna nebo dvě kočky před ní, vyjměte ji z klece a upravte ji, hlavně dbejte na čisté oči a srst.
Poté se vydejte s kočkou k posuzovateli. Stevard anebo posuzovatel vás vyzve k posouzení. Kočku hezky předveďte a položte posuzovateli na stůl. Pak přihlížejte posuzování, hlídejte a uklidňujte kočku a poslouchejte posuzovatele, ten vám vypíše posudek a řekne případné připomínky a hodnocení zvířete. Pokud by se jednalo o stejného posuzovatele jako na minulé výstavě, požádejte ještě o podpis jiného posuzovatele. Také sledujte, zda posuzovatel vypisuje správný posudek a jaké hodnocení vám udělil. V závěru vám řekne, zda máte počkat nebo vás bude opět volat do dalšího rozhodování o nejlepší barevnou varietu (pokud je ve stejné skupině tři a více koček), tzv. BIV, nebo do rozstřelu o nominaci do Best in show, tzv. BIS. V rozstřelu o nominaci do BIS – nejvyšší soutěže – je důležité, abyste kočku co nejlépe předvedli, kočka by měla být klidná a držena ve správné pozici. Plemena se mohou předvádět na krátko, polokrátko i na dlouho. Zjistěte si to předem a doma to s kočkou trénujte. Kočka, která se u posuzování vrtí a kroutí, ztrácí své šance na postup.
Pokud kočka získala nominaci do BIS, čeká ji ještě předvedení v odpolední show. Tam vaše zvíře předvedou stevardi, můžete některého osobně požádat o předvedení, pokud si myslíte, že umí předvádět hezky, nebo si můžete zvíře předvést sami.
Posudek dostanete na výstavním výboru, nejčastěji až po skončení BIS nebo v předem určenou hodinu. Dřívější odchod z výstavy může znamenat i diskvalifikaci.
Kočka vždy získá hodnocení V (Ex), VD anebo D. Ke známce je přiřazeno pořadí, tedy V1 znamená nejlepší zvíře kategorie, V3 výborné zvíře, ale až třetí v pořadí. Pokud jste ve vyšších třídách, například ve věku 11 měsíců ve třídě otevřené, získáváte stejné hodnocení, a pokud je vaše zvíře ve své kategorii nejlepší, získává CAC atd. Tomu se budeme věnovat příště.