V těchto dnech se již labutě začínají potulovat po okolí a hledat si vhodnou vodní plochu k přezimování, a to bývá problém. Vlivem nezkušenosti či nepozornosti zřejmě došlo v obou případech ke kolizi labutě velké s venkovním vedením elektrického proudu, přičemž labuť spadla v prvním případě na vozovku a v druhém do oploceného pozemku, ze kterého by se bez pomoci člověka nedostala. Na upozornění všímavých lidí a v prvém případě i v součinnosti s Policií České republiky, se podařilo obě labutě odchytit, ošetřit a posléze i vrátit do volné přírody. I když v obou případech vše nakonec dopadlo dobře, je vhodné si uvědomit, že celá řada opeřenců nejrůznějších druhů denně umírá v blízkosti sloupů elektrické energie.
Labutě však mohou být v této době ohroženy nejen sloupy vysokého napětí, ale i díky přílišné starostlivosti lidí. Hnízdí totiž převážně na stojatých vodách a po vyvedení potomstva zde zůstávají do zámrazu, což je právě v této době. Velice často si získávají sympatie lidí, kteří je přikrmují a díky tomu i při prvních mrazech neodlétají. Stejně tak zpravidla neodlétají ani při výlovech rybníků, kdy vodní hladina zmizí a labutě zůstanou na blátě. Proto by bylo vhodné je v této době nepřikrmovat, aby labutě odlétly na tekoucí vodu, kde najdou vhodnou a přirozenou potravu pro zdárné přezimování. Navíc je ochránci přírody či ornitologové na mnohých zimovištích dostatečně přikrmují. Horší je to však na stojatých vodách. Díky lidské, byť dobře míněné pomoci, kdy jsou zpravidla krmeny jednostrannou a zcela nevhodnou potravou (chléb, pečivo), jejich organismus ochabuje. Tím je nejen náchylnější k nejrůznějším nemocem, ale zároveň ani labutě nemají potřebu odletět. Trvá-li tento stav delší dobu, mohou nastat potíže. Obavy o případné přimrznutí labutí jsou však zbytečné, neboť labuť velká je severský pták dobře přizpůsobený pro život v zimě. Proto jsou případy, kdy přimrzne k ledu, velice ojedinělé a vždy je doprovází nemoc či jiné oslabení organismu. Za více než dvacetileté působení naší záchranné stanice jsme řešili snad jen pět případů, kdy labutě skutečně přimrzly.
V žádném případě vás však nechceme odrazovat od přikrmování ptactva – labutě nevyjímaje, nicméně vše je nutno dělat s rozumem. Vhodná je i konzultace s ochránci přírody, ornitology či myslivci, kteří mají dostatek informací i zkušeností s přikrmováním volně žijících živočichů, zvěř nevyjímaje.
Labutě velké patří mezi časté pacienty záchranných stanic sdružených v unikátním projektu „Národní síť stanic pro handicapované živočichy“. Většina z nich se díky usilovné péči ochránců přírody opět vrací do volné přírody. Chcete-li i vy labutím pomoci, nepřikrmujte je v tomto období na stojatých vodách.