Amazoňan žlutohlavý (Amazona ochrocephala) modré mutace byl odchycen ve volné přírodě v Kolumbii. Již po několik let je chován v zoo Baranquilla ve velké voliéře ve společnosti různých druhů amazoňanů.
Zbarvení: zelené peří normálně zbarvených je u mutace modré, žluté je bílé. Modrý pták se chová vůči ostatním zeleně zbarveným spoluobyvatelům zcela normálně. Dokonce bylo pozorováno, že navázal sociální kontakt s jedním „normálně“ zbarveným jedincem.
Amazoňan modročelý (Amazona aestiva) - německý chovatel F.V. chová různé druhy papoušků již mnoho let, mezi nimi také amazoňany modročelé. V roce 1993 našel v jednom hnízdě vedle zeleného mláděte jeden kus lutino. Rodiče obě mláďata bez problému vychovali. Od té doby hnízdil tento chovný pár každý rok úspěšně, ale lutino mládě se už v hnízdech neobjevilo.
Zbarvení: lutino mládě má červené oči, zrcátko v křídle červené, zobák i drápy má světlé. Lutino pták byla samice a v roce 1998 hnízdila s o jeden rok starším sourozencem. Snesla tři vejce, ale ta nebyla oplozená.
Amazónek běločelý (Pionus senilis) lutino mutace, byl odchycen na začátku osmdesátých let ve své domovině (JV Mexiko) a přepraven na Floridu. Zde byl umístěn v soukromé kolekci papoušků veterinárního lékaře z Miami. O dalším osudu této mimořádně vzácné mutace informace chybějí.
Amazoňan zelenolící (Amazona viridigenalis) žlutoolivově zelený (sameček) byl odchycen ve své domovině v Mexiku. Peří v týlu je tmavě lemované, čelo, témě a uzdička jsou červené. Peří na bradě a vous jsou prostoupeny červenými pírky. Dosud nebyly pokusy o páření pozorovány, spíše se sameček ke své partnerce choval agresivně. Nezbývá než čekat jaká bude dědičnost této barevné odchylky.
Amazoňan žlutohlavý panamský (Amazona ochrocephala panamensis) lutino mutace. Chovatel Th.K. podnikl cestu vnitrozemím Kolumbie a navštívil zde méně turisty vyhledávanou zoo. Ve společné voliéře bylo umístěno 10 kusů amazoňanů žlutohlavých panamských a mezi nimi byl jeden pták převážně žlutý s červenými ocasními pery, bílým čelem a temenem. Tento lutino jedinec žil s ostatními přírodně zbarvenými amazoňany harmonicky. Byl odchycen v Amazónii (Leticia). Zpočátku byl chován v domácnosti starší ženy pro zábavu a po dvou letech byl předán do zmíněné zoo. Autor článku má pochybnosti o správně uvedeném místě odchytu, protože se tato zeměpisná forma ve vnitrozemí nevyskytuje. Předpokládá spíše původ z pobřežních území Pacifiku nebo Atlantiku (k hranici s Panamou).
Kakadu růžový (Eolophus reseicapillus) bílé mutační formy. Francouzský chovatel dr. S. navštívil na jedné ze svých cest po Austrálii několik chovatelů papoušků, kteří se specializovali na chov mutačních forem kakadu růžových.
V chovu A. Ch. viděl 6 bílých kakadu růžových z odchytu. O ptáky albino se nejedná (mají tmavé oči), ale v porovnání s přírodně zbarvenými jedinci je u nich podíl melaninu zřetelně redukován.
V jiném chovu viděl dr. S. kakady růžové albino, kteří měli oči červené a světlé (masobarvé) nohy. Ostatní zbarvení - bílá křídla, bílý ocas, světle růžová chocholka - bylo shodné se zbarvením ptáků bílé mutační formy.
Aratinga zlatý (Aratinga solstitialis) žluté (zlatožluté) mutace. V roce 1995 si koupil australský chovatel z tamních odchovů pro svůj chov více mladých aratingů zlatých z nichž jedno mládě nemělo žádné peří zelené. Záda a krovky křídelní byly zlatožluté, vnější ruční letky byly bílé, místo tmavomodré. Jednalo se o samici.
V září 1996 byla tato samička dána do páru s mladým samcem, o kterém tehdy chovatel ještě nevěděl, že jde o příbuzný kus. Samice snesla čtyři vejce ze kterých bylo odchováno jedno normálně zbarvené mládě. V červnu 1997 odchovala tato samice 4 mladé z nichž první vylíhnuté mělo světlou rohovku na nohách a růžový zobák. Ostatní opeření bylo téměř úplně „zlaté“ s výjimkou červeně zbarveného peří na hlavě. V červenci 1998 byla odchována dvě mláďata, jedno přírodně zbarvené, druhé „zlatobarvé“.
Autorka článku, známá anglická chovatelka R. Low, viděla v listopadu 1998 v Austrálii 16 uměle odchovaných mladých aratingů zlatých z nichž byla čtyři „zlatobarvá“. Všechna mláďata pocházela od téhož páru. V zásadě mají mutační aratingové „zlatobarví“ růžové zobáky, jen sem tam tmavé skvrny na světlých nohou, oči jsou tmavé, v ocase mají ojedinělé zelená pera. „Zlatožluté“ peří na hřbetě a na křídlech svítilo intenzivně. Paní R. Low má za to, že se jedná o strakatou mutaci, u té se vždy mohou vyskytovat značné rozdíly ve vybarvení.
Amazoňan modrobradý rudočelý (Amazona festiva bodini) mutace lutino se objevila v chovu známého filipínského chovatele Ant. de Diose. Zelené partie přírodně zabarvených jedinců jsou u ptáků mutačních žluté, zobák a nohy jsou světle rohové, oči jsou červené, čelo je rovněž červené.
Tento lutino amazoňan je samice a pochází z odchytu. Do páru byla a přírodně zbarveným samce. Ptáci byli umístěni do velkoprostorové voliéry. Ke snůšce dosud nedošlo.