V první řadě je rozdíl mezi venkovní kočkou a kočkou v bytě. Kočka, která žije venku, líná většinou dvakrát do roka, na jaře a na podzim, kdežto kočka žijící v bytě líná téměř neustále. Pokud v zimě příliš topíte, kočka líná nejvíce právě v zimě. Kočka žijící v bytě nemá možnost nakousat se trávy venku, a pokud jí nepodáváte trávu doma vypěstovanou, může nastat problém s ucpáním střev srstí, takzvanými bezoáry. Proto je důležité, abychom kočce při celoročním línání se srstí pomohli a také zabezpečili čerstvou trávu nebo šantu kočičí, která podporuje trávení. Kočka to zajisté ocení. Je potřeba kočku přivykat na česání již odmala. Česání musí být prováděno jemně, bez násilí a škubání. Používáme nejprve širší kartáč, poté kartáč s užšími mezerami mezi zoubky. Česáním kočce pomáháte s odumřelou srstí, také jí srst provzdušňujete a masírujete jí celé tělo, čímž podpoříte krevní oběh. Kožíšek pak zůstane hebký a lesklý a vypadanou srst nahradí nová krásná srst. Česat bychom měli minimálně jednou týdně, ale záleží také na druhu kočky. Jinak se staráme o srst dlouhosrsté kočky a jinak o srst kočky krátkosrsté. Dlouhosrsté kočky mají tendenci k plstnatění, obzvláště pak na tříslech a kolem genitálií. Taková srst se také čas od času koupe, pudruje a vyčesává se téměř denně. Dlouhosrsté kočky mají podsadu i dlouhou krycí srst. Na vyčesávání takové srsti používejte kovový hřeben i štětinový kartáč. Při česání postupujte od hlavy přes záda k ocasu a nezapomeňte na bříško a oblast kolem končetin.
O kočky s polodlouhou srstí se starejte také poctivě, nejlépe jednou až dvakrát týdně, postupujte podobně jako u koček dlouhosrstých.
Na srst krátkosrstých koček používejte kovový hřeben, gumový kartáč a jelenici na přeleštění srsti.
Základním rozdílem v péči o srst dlouhosrsté a krátkosrsté kočky je časová náročnost. Čím má vaše kočka delší a hustší srst, tím více času strávíte péčí o ni.