Ve svém příspěvku se chci podělit o své zkušenosti s odchovem stehlíků – majorů v kleci, která měla rozměry 100×50×35 cm. Pár těchto stehlíků mně přenechal přítel Lysoněk, který je odchovává ve voliéře. Jednalo se o mladé stehlíky ročník 2010 a poprvé zahnízdili v měsíci květnu.
Hnízdo bylo maskováno umělými zelenými listy a jednalo se o kanáří hnízdo. Materiál na výstelku hnízda byl stejný jako pro kanáry a je běžně k dostání v obchodech s chovatelskými potřebami. Vajíčka jsem samičce odebíral až do snesení čtvrtého vajíčka, kdy byla nasazena. Odebrané vajíčko jsem vždy nahradil kuličkou. Samička byla poměrně krotká a odebírání sneseného vajíčka probíhalo bez problémů. Počkal jsem, až samička sama hnízdo opustila, a provedl uvedenou výměnu.
Mláďata se vylíhla čtrnáctý den, a to čtyři z pěti vajíček. Jedno vajíčko bylo neoplodněné. První dny po vylíhnutí samička hnízdo neopouštěla a byla samečkem na hnízdě krmena. Později se na krmení mláďat podíleli oba rodiče.
Zvrat v chování samečka nastal v době, kdy mláďata hnízdo opustila. Nejen, že je přestal krmit, ale začal je pronásledovat, a to takovým způsobem, že nejmenší mládě to nepřežilo. Mláďata proto byla odchycena a dokrmena kanářím samečkem, a to bez jakýchkoliv problémů. Kanáří sameček bral vaječnou míchanici pro evropské ptactvo, do které přidávám naklíčené zrní, a to zejména nigr. Jedná se o kanářího samečka žlutá isabela intenzívní, ročník 2008, který se vyznačuje tím, že dokrmí každá mláďata, která jsou mu svěřena.
Po odebrání mláďat začala samička stehlíka se stavbou nového hnízda a pozoroval jsem i páření. Snesla čtyři vajíčka, která jsem rovněž odebíral. I druhé hnízdění probíhalo bez jakýchkoliv rušivých jevů. Sameček si prozpěvoval a samičku na hnízdě i krmil. Mláďata se vylíhla opět čtrnáctý den v počtu dvou. Při kontrole hnízda jsem zjistil, že jedno mládě je dosti světlé barvy a rozdíl mezi sourozenci byl dosti markantní. Sameček krmil samičku i mláďata a doufal jsem, že v tomto případě proběhne vše bez komplikací. Moje předpoklady však nevyšly a situace se opakovala jako u prvního hnízdění. Na chování samečka v tomto případě doplatilo světlejší mládě, které bylo slabší. Zbylé mládě bylo dáno ke svým sourozencům z prvního hnízdění a bylo opět dokrmeno kanářím samečkem.
Pár stehlíků zahnízdil potřetí, ale při sezení samička uhynula a vajíčka v počtu tří byla podložena kanáří samičce. Vylíhlo se jedno mládě, které kanáří samička zdárně odchovala.
V letošním roce samečka stehlíka od samičky oddělím po jejím nasazení, tak jak to praktikují italští chovatelé, kteří stehlíky odchovávají stejným způsobem jako kanáry v párovnicích o délce 50 cm.
Stehlíkům jsem podával vaječnou míchanici pro evropské ptactvo obohacenou o vitamíny a naklíčené zrní. K nakličování používám směs zrnin určenou k tomuto účelu, která je běžně k dostání. Směs zrnin podávám výlučně tu, která je určena pro stehlíky a je rovněž běžně k dostání. Dále jsem podával pampelišku, a to jak listy, tak i později semena. První hnízdo bylo odchováno zejména na semenech pampelišky, která jsem podával ve velkém množství, a výhodou bylo, že tato semena bral i kanáří sameček, který stehlíky dokrmoval. Při druhém hnízdění jsem podával i řepku v mléčné zralosti, kterou stehlíci rádi brali. Tuto skutečnost jsem odpozoroval na poli s řepkou, kam stehlíci létali v době krmení mláďat. Zkrmoval jsem i další semena v mléčné zralosti a praktikoval jsem to tím způsobem, že jsem v danou dobu pozoroval stehlíky v přírodě, jaká semena berou.
Od přítele Lysoňka získal pár stehlíků i přítel Čiháček, a to samičku ročník 2010 a samečka ročník 2008. Stehlíky umístil do voliérky v kuchyni, kde chová čížky ohnivé v klecích, a to velmi úspěšně. Čížků ohnivých má pět párů a od všech odchovává mláďata.
Od uvedeného páru stehlíků – majorů odchoval dvě hnízda: v prvním hnízdění tři mláďata a při druhém dvě mláďata. Z uvedeného počtu pěti mláďat jsou dvě mutační a to v achátu. Jelikož je s ptáky v neustálém kontaktu, jsou velice krotcí a berou mu potravu z ruky. Potvrzuje se pravidlo, že jsou-li ptáci krotcí a na chovatele navyklí, není pak problém s jejich odchovem v klecích. Přítel Čiháček má velmi krotké i čížky ohnivé, což se projevuje v jejich hojném odchovu.
Přítel Lysoněk vyměnil uvedený pár stehlíků s přítelem Čiháčkem za pár čížků ohnivých a od nich rovněž docílil v roce 2010 odchovu. Tato skutečnost nepotřebuje dalšího komentáře a je třeba konstatovat, že se jedná o kvalitní ptáky a zkušené chovatele.