Škrábání nábytku
Vaše kočička je hodná, vzorná a poslušná, ale jako správná kočka pečuje o své drápky, ale … na nesprávném místě. Velice často se kočkám zalíbí rohy nábytku, nohy postele, někdy dokonce dveře. Vy milujete svou kočku, ale také svůj nábytek. Před návštěvou schováváte nevzhledné drápance a tváříte se, že je vše v pořádku. Uvnitř vás však něco sžírá. Co s tou kočkou? Jak jí v tom zabránit, aby přestala?
V první řadě se zamyslete, zda má vaše kočka dostatek svého vlastního prostoru. Kočka by měla mít svůj pelech, nebo i více, také svoje škrabadlo a odpočívadlo. Pokud kočka nemá škrabadlo, bude hledat náhradu v bytě. Kočky milují také vzdušný prostor, když jim nabídnete police, či z prolízky těsně nad stropem budou šťastné, a to je i základ pro jejich duševní zdraví. Škrábání může být i projevem nespokojenosti, anebo nedostatku pozornosti či zábavy. Pokud tohle vše má vaše kočka a přesto škrábe, oblepte oblíbená místa ke škrábání kočce oboustrannou lepicí páskou. Když se párkrát přilepí, přestane ji to bavit. Existují také přípravky na odpuzování koček, ale ty působí i do vzdálenosti pěti metrů, což může být v menším bytě fatální, kočka může naopak získat další a ještě horší zlozvyky. Dalším tipem je použít sprej Feliway, ten by měl pomoci, také zabírají Bachovy kapky, krizová esence. Dalším trikem je znepřístupnit tato místa kočce několik dní, aby na zlozvyk zapomněla, ale to musí být problém v začátku. Pak je to více návykové a kočka jen tak nepřestane.
Značkování močí a hlasitá říje
U kocourů či u koček jde každopádně o veliký zapáchající problém. Zásadní je otázka, zda tato zvířata budete chtít použít do řízeného chovu, nebo zda splňují tu nejpříjemnější funkci, a to mazlíčků a společníků. Kastrace je radikální a rychlé řešení, doporučuji až po dosažení pohlavní zralosti, přestože se vedou diskuse na toto téma. Nejzazší termín kastrace je po 7 měsících věku, nicméně po roce věku je to ideální i z vývojového hlediska.
Pokud jsou zvířata určena do chovu, využijte možnosti kočičí antikoncepce. Je mnoho možností, které vám nabídne váš veterinář. Mezi nejznámější patří pilulková metoda, jednou týdně půl až tableta Provery. Po vynechání dávkování se říje objeví do jednoho měsíce. Další účinná, ale drsnější, metoda je injekce, která utlumí teritoriální kočičí projevy i říjení na dobu půl roku až rok a půl. Daleko složitěji se plánuje krytí, protože nástup říje je individuální. O kastraci či antikoncepci se zmiňuji i u problému stříkání močí, protože v osmdesáti procentech se jedná o pudové sexuální chování. Obzvláště u koček žijících v bytě je mrouskání častější než u koček, pohybujících se venku. U těch se říje objevuje dvakrát ročně. Značkování může také souviset opět s poruchou chování. Kočka vám možná chce říct, přesuň záchod na jiné místo, vyčisti záchod, tady nechci být, štveš mě, nevšímáš si mě, je nás tu moc, nemám své teritorium, tak mi jej vytvoř! atd … Při řešení problému se stříkáním moči je potřeba se zamyslet nad sebou, nebo spíše nad tím, zda je vaše kočka spokojená, zda má dostatek všeho, co potřebuje k psychické rovnováze. Tato porucha se velice často objevuje v domácnostech, kde je více teritoriálních koček. Nemusíte se koček zbavovat ani eliminovat, pouze jim zvětšete přístupné prostory, zabezpečte dostatek pozornosti, hry a zábavy, a můžete použít i Feliway či Bachovy kapky, je to univerzální všelék na bázi bylin.
Utíkání z bytu
Otevřete dveře a kočka je pryč. Zamyslete se. Kdy se vám to stalo poprvé? Pokud dávno, a kočka vybíhá pravidelně, je to vážnější problém. Pokud jste na začátku problému, který vás štve, zabraňte tomu. Jak? Nedovolte kočce, aby měla přístup do předsíně. Pokud tomu nelze zabránit, je čas použít odpuzovač či motorovou myš, anebo jiné rozptýlení zájmu kočky o vaše dveře.
Drápání závěsů
Malé kotě či dospělá kočka, nový závěs či záclona, a vaše nervy v kýblu. Kočky milují věci, které neslouží pouze k hraní. Zlaté pravidlo je kočku nebít. Aby si kočka přestala všímat záclon i závěsů, učiňte jednoduchý trik, který bude náročný spíše pro vás, sundejte záclony na jeden týden. Nabídněte kočce jiné podněty ke hře, vždy se snažte vžít do kočičí duše a přemýšlejte, zda má vše, co potřebuje. Především lásku a zábavu, to je kočičí podstata. Zpět pověste záclony či závěsy bez přítomnosti koček a tvařte se, že je vše při starém. Tento trik většinou zabere napoprvé.
Rvačky a nenávist
Spolužití jakéhokoliv živého tvora na zemi není snadné a podléhá jasným pravidlům. Většinou jde o jedince dominantní, anebo submisivní. Taková kombinace je většinou bezproblémová. U koček bychom pak hovořili o teritoriálním chování a dominanci jednotlivce. Podle počtu zvířat je snášenlivost odvozená. U dvou koček bývá snášenlivost vesměs dobrá, čím více koček přibude, mohou nastat problémy, obzvláště pak, pokud se sejdou dvě dominantní kočky. Přichází prskání, rvačky, šikana, a pro žádnou stranu to není příjemné. Jak se zachovat?
Můžete nechat jedno zvíře vykastrovat, tím se v hierarchii posune o příčku níž. Můžete kočky také oddělit, můžete také zabezpečit rovnoprávnost koček z vašeho postoje v chování. Neupřednostňujte jednu kočku, to by byla chyba. Můžete použít feromony, byliny v Bachových květech. Záleží také na plemeni, jaké máte, a záleží také na podmínkách, které mají vaše kočky vytvořené. Vždy přemýšlejte jako kočka, posléze rychleji přijdete na vhodné řešení. Častým důvodem rvaček je také období říje u více koček najednou, také opakovaná říje, stejně jako u lidí se jedná o hormonální výkyv. Problémy se mohou také vyskytnout, když máte v bytě koťata, tudíž více koček, a jiný režim dne všech koček spolu žijících v bytě.
Při každém řešení problému buďte vždy citliví, situace řešte vždy s ohledem na všechna svá zvířata. Nebuďte sobečtí a hledejte řešení. Buďte trpěliví a milující. Vaše kočka to ocení.