Tenerife je největší ze sedmi Kanárských ostrovů, leží asi 100 km od severozápadního pobřeží Afriky. Dostanete se sem pohodlně leteckou společností Canaria Travel a samozřejmě s cestovní kanceláří Primaroute. Ta nikdy nezklamala. Vždy si půjčíme auto a hurá vzhůru až pod vrchol Pico del Teide …
A to už se ocitáte v pohádkové měsíční krajině, vytvořené zdejším vulkánem. Ne nadarmo sem zasadili děj i tvůrci filmů Planeta opic či Hvězdné války. V loňském roce zde ověřoval tým britských odborníků metody hledání života na Marsu, letos přijde na řadu testování robotického vozidla, stejně jako testování přístrojů, které budou cestovat k Marsu!
Kanárské ostrovy před příchodem Španělů obývali tzv. Guančové, záhadný berberský národ, který se podle všeho dostal na Kanárské ostrovy z Afriky přes Španělsko. Po nich je i název Teide, což znamená „Ďábelská hora“.
Je to nejvyšší hora nejen Španělska, ale i všech ostrovů v Atlantickém oceánu, třetí nejvyšší sopka světa (3 718 m n. m.) – to alespoň hlásá průvodce! Je součástí národního parku – Parque Nacional del Teide. Teide je vrcholem polospící sopky, která čas od času dá o sobě vědět, z kráteru unikají stále aktivní fumaroly. Největší sopečná aktivita byla zaznamenána v roce 1706, kdy proud lávy zavalil severní pobřeží a většinu zdejšího přístavu Garachico. Naposledy byla aktivita sopky zaznamenána v roce 1909! Kdy to bude příště, nikdo netuší …
Park byl vyhlášen v roce 1954 na ploše 18 900 ha, v roce 2007 byl zapsán jako přírodní památka světového dědictví! Leží v nadmořské výšce 2 000 m n. m. a výše; setkáváme se zde během krátké doby se čtyřmi teplotními zónami v závislosti na nadmořské výšce. A ještě jedna zajímavost: sopka vrhá při východu slunce nejdelší stín, který zasahuje až 200 km do oceánu! Jsou zde také jedny z nejlepších podmínek pro pozorování planet. Proto na protější náhorní planině neujdou vaší pozornosti běloskvoucí kopule hvězdárny. Na „Observatorio del Teide“ je instalován největší sluneční dalekohled Gregor o průměru zrcadla 1,5 m. Zde se pozorování účastní ve vymezeném čase i pracovníci Astronomického ústavu AV ČR.
Podnebí a endemité
Svahy sopky zachycují západní a severozápadní vlhké větry a proměňují je v dešťová mračna. Celá nížina podél úpatí sopky je tak po celý rok vlhká a zelená. Svědčí to zde banánům, pomerančům a zelenině. Naproti tomu jižní svahy dešťové srážky prakticky neznají. Ty přicházejí jednou za několik let a tomu samozřejmě odpovídá i suchomilná vegetace. Podnebí příznivě ovlivňuje kanárský mořský proud, který zajišťuje vyrovnané podnebí s celoročními teplotami 18 až 30 stupňů Celsia. V parku najdete 168 druhů rostlin, z nichž dokonce 33 je endemických, nenajdete je tedy nikde jinde na světě! Nelze přehlédnout nádherné porosty borovice kanárské (Pinus canariensis) v nadmořské výšce 1 000 až 2 100 m n. m. s jehlicemi až 30 cm dlouhými, dobře přizpůsobenými k zachytávání tak vzácné vláhy. Výše pak rostou cedry (Cedrus juniperus) a samozřejmě tenerifský endemit, hadinec Wildpretův (Echinum wildpretii). Tato nádherná dvouletá rostlina až s 80 000 drobnými červenomodrými květy v květenství, které je až tři metry vysoké, je řazena k botanickým symbolům Tenerife. Kvete v květnu až červnu, a protože Tenerife navštěvujeme až na podzim, jednak abychom si prodloužili léto a jednak zde již není nesnesitelné horko, přicházíme bohužel až po odkvětu …
Nevlídné podnebí v parku nepřeje příliš obratlovcům; ze savců se vyskytují jen různé druhy netopýrů, ostatní jako zajíci, myši a krysy nejsou původními obyvateli. Je zajímavé pozorovat oblíbený sport Kanárčanů, kdy vyjedou s upravenými pic–upy, které jsou plné loveckých psů, na planiny parku, aby psi štvali vysazené zajíce. Kupodivu bezobratlých živočichů žije v parku na 70 druhů, z toho téměř 40 % je endemických!
Avifauna Tenerife
Ale samozřejmě nejvíc nás zaujala místní avifauna. Ze dvaceti druhů zde v parku polovina i hnízdí. Nesmíme přehlédnout kanára divokého (Serinus canaria), i když ten nás na první pohled neupoutá ani zbarvením a ani zpěv se nedá srovnávat se zpěvem kanárů chovaných v klecích. Římané pojmenovali Kanárské ostrovy po psech, latinsky canis, a od nich teprve dostal jméno Kanár. Ne tedy naopak, jak by se mohlo zdát! Po planinách poskakuje další ptačí endemit, linduška kanárská (Anthus berthelotii berthelotii). Nad planinou pak můžeme co chvíli zahlédnout třepetající se poštolku kanárskou (Falco timunculus canariensis).
Ale co musí každého milovníka ptáků bezesporu nadchnout, je modrá pěnkava kanárská (Fryngilla teydea teydea), která je stejně jako místní dračinec považována za symbol ostrova. Jedná se o ohrožený druh, jejich populace se odhaduje maximálně na 1 500 párů. Žije v již zmíněných lesích zarostlých borovicí kanárskou s podrostem čilimníku a vřesu v nadmořské výšce 1 100 až 2 000 m n. m. Jen za špatného počasí sestupuje i do nižších nadmořských výšek. Tvarem těla se podobá naší pěnkavě obecné, ale samci jsou zbarveni zejména v době rozmnožování (od května do července) zářivě břidlicově modře a po zbytek roku se zbarvení mění až na modrošedé.
Samice mají peří v různých odstínech hnědé a mladí ptáci se podobají dospělým samicím. Staví si hnízdo ve větvích stromů nebo keřů. Při jejich pozorování jsme měli štěstí; na odpočívadle v nadmořské výšce 1 600 m n. m. v borovicovém lese jsme zastihli skupinu asi deseti dospělých ptáků. Zdejší správce se stará o to, aby měli ptáci v jednoduchých napáječkách dostatek vody, protože s jejím nedostatkem musí všichni živočichové neustále v těchto nadmořských výškách zápasit. Na přítomnost lidí si už zvykli; právě na tomto odpočívadle je zejména o víkendech rušno, neboť je tu vyzděno na dvacet „lesních“ grilů a právě v naší přítomnosti zde skládali fůru dříví. Ale pěnkavám to zřejmě nevadí a za pár drobků spadlých na zem jim to zřejmě stojí. V současné době je už pěnkava kanárská snad dobře chráněná, aby jejich stavy se dále nesnižovaly. Stačí, jaké škody napáchají přírodní živly. Před třemi roky se nad parkem v těchto místech přehnal vichr a následky se likvidují prakticky ještě nyní. A požáry na ostrově také nejsou žádnou zvláštností. Jak je vidět, Tenerife má návštěvníkům a milovníkům přírody co nabídnout.