Zpěv ptáků v korunách stromů
A park pro své návštěvníky každým rokem připraví nějaké překvapení. Kromě nepostradatelného vystoupení lachtanů, papoušků či kosatek je to stálé vylepšování výstavních expozic papoušků – jednou to jsou nové voliéry pro kakaduy, pak zase ohromná společná voliéra pro ary, nové umístění loriů ve společných voliérách a nejnověji ke konci roku 2009 otevření obří průchozí voliéry s tajemným názvem „Katandra Treetops“. Slovo Katandra pochází z jazyka původních australských obyvatel a v překladu je to něco jako „zpěv ptáků v korunách stromů“.
Téměř dva roky usilovné práce na stavbě voliéry odvedla německá firma Carla Stahla ze Stuttgartu. Na první pohled každého upoutá moderní nadčasová stavba, nesená 17 sloupy s pružným uložením, aby odolala i prudkým poryvům větru.
Obyvatelé Katandra Treetops
Po vstupu kolem jezírka již stoupáte do korun blahovičníků, fíkovníků a palem, které působí dojmem opravdové australsko–asijské džungle. Na visutém můstku vysoko v koruně se zastavíte, abyste se rozhlédli, a už vám na ruce či hlavě přistává klenot této voliéry, lori mnohobarvý (těch je zde nejvíce). Je to dobrý trénink pro chůzi na podobných (ale neskonale delších) visutých lávkách v opravdovém pralese, třeba na Kostarice! A všichni ostatní ptačí obyvatelé voliéry (má jich zde být na 120, ale zkuste je spočítat) pocházejí také vesměs z australsko–asijské oblasti. Kromě již zmíněných loriů mnohobarvých můžete zahlédnout i lorie zelenokřídlé či latamy vlaštovčí. U krmítek zastihnete i další obyvatele jako Korely chocholaté, rozely pestré, papoušky nádherné, červenotemenné, Neofémy tyrkysové a eklekty různobarvé. O parádu se dále starají kakaduové růžoví či inka. Kromě papoušků jsou ve voliéře i k vidění impozantní holubi korunáči vějířoví, majny Rotschildovy, drozdi šámy nebo můžete zahlédnout páva zeleného. Na rybníčku se prohání kachničky mandarínské, na březích pak volavky rusohlavé a mohutný emu hnědý. Zaujal nás zajímavý holub obojkový (Otidiphaps nobilis) z Nové Guineje, který nejen že vypadá jako bažant, ale má i stejné chování. Pohybuje se většinou po zemi, kde také snáší jen jedno vejce.
Samozřejmě že výčet není úplný, průběžně se skladba poněkud mění, v počátku byli ve voliéře i kakaduové havraní a trichy orlí, ale asi se zjistilo, že kromě jiného dělají velké škody na vegetaci a nejsou vhodní pro společný chov.
Ničím neomezený přímý kontakt s ptáky v nás zanechal hluboký dojem. Denně jsme se sem vraceli alespoň dvakrát. Je to další z „atrakcí“ Loro Parku, kterou nemůžete přehlédnout.