Gorilí mládě
V očích veřejnosti však všechny ostatní úspěchy zastínilo v roce 1959 narození prvního gorilího mláděte Gomy. Není ostatně divu, bylo to první mládě gorily, které se narodilo v Evropě, a teprve druhé ve všech zoologických zahradách na celém světě. Samice Achilla se však o mládě přestala po několika dnech starat, a tak musela být Goma odchována uměle. Již v roce 1961 však Achilla svou pověst napravila a druhé mládě jménem Jambo bez problémů odchovala sama. Nemalým úspěchem v chovu goril byl i úspěšný porod Gomy v roce 1971, která tak dokázala, že se gorily mohou v lidské péči rozmnožovat i v dalších generacích.
Odchovy
Ani v posledních letech se však chovatelské úspěchy basilejské zoo nevyhýbají – v roce 1992 se zde narodilo první mládě slona afrického, v roce 1993 zaznamenali v Zolli první úspěšný odchov hned pěti mláďat gepardů. V současné době si zde můžete prohlédnout mláďata např. u irbisů, lachtanů, hrochů obojživelných, kotulů veverovitých, titiů rezavých, vyder malých či tučňáků patagonských. A komu nebude stačit pohled na mláďata, může se v 15.30 podívat na krmení pelikánů, nebo v 16.00 na krmení lachtanů.
Vivárium
Nedaleko hlavního vchodu do zoo nalezne návštěvník rozlehlou budovu vivária, které skrývá ubikace tučňáků a nesčetná akvária a terária. Pavilon byl otevřen v roce 1972 a jen jeho chodby pro návštěvníky měří 350 m. Důkladná prohlídka trvá několik hodin, ale stále je na co se dívat – v klimatizovaných boxech pro tučňáky můžete sledovat, jak loví pod vodou ryby, sedí na vejcích, a máte-li štěstí, i to, jak pečují o mláďata. Akvária a terária se pak hemží takovou záplavou zvířat – často jen málokdy chovaných – že si návštěvník ani neuvědomí, že ho chodby vedou v kruhu. To zjistí, až když vyjde ven v těsné blízkosti místa, kudy do pavilonu vešel. V blízkosti vivária jsou pak ubikace klokanů a tabonů.
(Dokončení příště.)