Rizika časté říje
Pokud vaše kočka mrouská každý týden či každý druhý týden, hrozí jí v budoucnu zánět dělohy, tzv. pyometra, zvyšuje se riziko výskytu nádorů mléčné žlázy, dělohy, obezita, cukrovka, poruchy funkce ledvin, cysty na vaječnících a další nepříjemné komplikace.
Kočka určena na chov
Pokud máte kočku určenou na chov – kočku s průkazem původu, plánujete do budoucna koťátka, a kastrace tedy nepřichází v úvahu, je zapotřebí hledat jiné možnosti, jak zamezit tzv. přemrouskávání. Antikoncepce u koček je dnes již zcela běžnou praxí. Antikoncepce u koček může být podávaná orálně, jedná se o tablety, ale také injekčně. Vhodnou antikoncepci vám pomůže vybrat váš veterinář. Nikdy se nedoporučuje podávat hormonální antikoncepci před nástupem první říje, mohlo by dojít k nevratným poškozením pohlavních orgánů ještě před ukončením jejich vývoje.
Kočka „na mazlíka“, žijící doma, s minimálním pohybem venku
Kočku, která je vaším mazlíkem a nebude mít koťata, se rozhodně doporučuje kastrovat. Obzvlášť, pokud má vaše kočka možnost výběhu. Kastrací ji chráníte i před kočičím AIDS – FIV, i agresivitě při kočičích bojích, kdy se tato nemoc může přenášet i kousnutím. Kočka se po kastraci obecně zklidní, méně se toulá a ztrácí zájem o opačné pohlaví.
Kočka pobývající pouze venku
Kočka žijící pouze venku má poněkud jiný styl života než pokojová micina. Tato kočka má přístup všude, se všemi riziky, které s sebou tento kočičí životní styl nese. Kočka pohybující se venku mrouská přibližně třikrát ročně a kocouři o ni svedou nejednu chlapáckou bitvu. Pokud kočka mrouská a nakryje ji jeden kocour, druhý den ji může překrýt jiný kocour. Proto se někdy stává, že kočička porodí tak různě zbarvená koťátka, že tomu nerozumíte. Je to tím, že koťátka jsou od různých otců. Riziko nákazy různých kočičích nemocí je jedna věc, druhá pak nástrahy venku, které mohou z koťátek udělat sirotky. V neposlední řadě si spočítejme, kolik koťat může vyprodukovat jedna volně žijící kočka. Pokud má kočka tři vrhy ročně a průměrný počet koťat je 6, přibude asi 18 koťat za rok!
Můžeme se na to podívat i z druhé stránky. Pohlavně aktivní kocour dokáže poměrně rychle nakrýt ve svém okolí celý revír koček. Počítejte, násobte koťata i rizika spojená s takovýmto životem. V neposlední řadě se zamyslete, kolik z těch roztomilých koťátek skončí pod koly aut, kolik z nich utýrají holomci, kolik z nich skončí v útulcích, kolik z nich někdo utopí, či zabije hned po narození. Přemýšlejte tedy dopředu, než bude pozdě. Také uvažujte ekonomicky. Kastrace je rozhodně levnější než péče o šest malých koťat.
Prodlužuje se i délka života
Průměrný věk nekastrovaných koček a kocourů s výběhem ven jsou 2 až 3 roky. Naproti tomu kočka kastrovaná, chovaná v bytě, se může dožít 15 i 20 let. Kastrované kočičky i kocourci jsou klidnější, mazlivější, netoulají se a více přilnou ke svému člověku.
Vhodný čas na kastraci
Vhodný čas na kastraci je po první říji. První říje je důkazem, že kočka je pohlavně dospělá. Kočky s trvalým nebo příležitostným výběhem si mohou již z první říje donést nechtěné přírůstky, proto předvídejte, sledujte a přemýšlejte za ně. První říje se obvykle objeví po půl roce věku, u ušlechtilých koček i později.
U kocourů se doporučuje kastrace až po dosažení jednoho roku a plné dospělosti kocoura. Dnes se vedou široké diskuse na toto téma. Nejzazší termín je po půl roce věku, obecně přípustný, ale ne zdaleka ideální, bohužel jsou i tací, kteří by nejraději povolili kastraci ve věku tří měsíců.
Před narkózou
Jediná příprava kočky na narkózu je 24 hodin před narkózou nejíst a 12 hodin nepít. To proto, aby se kočka nepřidusila zvratky po narkóze. Je to podobné jako u lidí, ne každá kočka dobře snese narkózu.
Jak se kastruje kočka
U samic existují dvě možnosti kastrace: ovarektomie znamená odstranění pouze vaječníků z dutiny břišní a ovariohysterektomie, pokud se zároveň vyjme i děloha. Automaticky se děloha odstraňuje v případě, že jsou v ní objeveny nálezy, či patologické změny. Kastrace probíhá v celkové narkóze. Zákrok trvá kolem 30 minut. U veterináře zůstává kočka až do probírání se z narkózy a po dvou hodinkách může odejít do domácí péče.
Jak se kastruje kocour
U kocourků se jedná o odstranění varlat, také v celkové narkóze. Kocourovi uvedenému do narkózy veterinář nařízne šourek ve dvou místech, nad každým varletem je veden samostatný řez. Vybaví obě varlata a podváže u každého semenný provazec a vyživující cévu, vstřebatelnou nití. Varlátka se odstřihnou a ligované semenné provazce se nechají vklouznout zpět do operačních ranek. Na závěr se aplikuje do ranek antibiotický zásyp. Kastrační rány se u kocourů nešijí, ponechávají se otevřené, aby ranný sekret mohl volně odtékat a nedocházelo k otokům. Jedná se pouze o miniaturní množství tekutiny. Celý zákrok i s přípravou trvá okolo patnácti minut. Kocour přesto odchází od veterináře, stejně jako kočka, po kastraci až za dvě hodiny. Kocour by pak měl zůstat v klidném prostředí domova minimálně dva dny.
Probouzení se z narkózy doma
Vaše kočka bude po narkóze jako opilá. Proto jí zabezpečte teplé a klidné místo a zajišťujte její bezpečnost. Zamezte výskokům, aby si nepotrhala stehy. U kocourů je rekonvalescence lepší, ale po narkóze také zabezpečujeme pohodlí a bezpečí, aby si kocour neublížil.
Teprve až je kočka při plném vědomí, můžete jí aplikovat lžičku vody do tlamičky a sledovat. Pokud ji přijme bez problémů, můžete jí nabídnout misku s vodou.
Dalším bojovým úkolem je kočce zabránit v přehnaném olizování rány, eventuálně vyhryzávání. Pokud se situace nezlepší, zajděte k veterináři pro límec, a pokud máte podezření na narušení stehů, navštivte s kočkou veterinárního lékaře.
Kontrola se provádí obvykle druhý den po zákroku a stehy se vytahují přibližně po týdnu.
Možné komplikace
• Zvýšená teplota.
• Třes.
• Nechuť k jídlu.
• Roztržení rány může způsobit krvácení.
• Únava kočky.
• Apatie a smutek.
• Do budoucna tendence k obezitě.
• Abnormální chování.
Komplikace se objevují zřídkakdy, nicméně musíme být připraveni. Všechny komplikace konzultujte s veterinářem, který zajisté najde vhodné opatření. Drtivá většina koček a kocourů snáší kastraci bez problémů a již druhý den vypadají, jako by se nic nedělo.
Důvody pro
• Finance.
• Zdravotní stav.
• Konec hlasitým projevům touhy.
• Konec značkování páchnoucí močí.
• Konec zraněním z bitek mezi kocoury.
• Délka i kvalita života.
Zdroj: www.vetcentrum.cz, www.kocky-pece.estranky.cz