Ve dnech 24. až 26.6.1999 jsem měl možnost shlédnout Národní výstavu hospodářských zvířat v Herningu (Landsskuet) v Dánsku. Vidět výstavu zvířat podobného rozsahu s tak vysokým mezinárodním kreditem bych přál každému ovčákovi.
Tato prestižní národní výstava je vyvrcholením roční chovatelské práce nejlepších dánských chovatelů skotu, ovcí, koz a koní, jejichž prezentace je dána vítězstvím ve všech regionálních a oblastních výstavách, probíhajících od jara po celém Dánsku. Je největší chovatelskou slavností v zemi a po dobu konání této výstavy se v zemi úplně zastaví na farmách zemědělský život. Všichni farmáři se účastní výstavy i společenských akcí kolem ní s celými svými rodinami a s většinou případných zaměstnanců. Donekonečna se posuzuje kvalita zvířat, vedou se odborné i společenské diskuze, pije se dánský bylinný alkohol, poslouchá se country muzika a tančí se. O počtu vystavených zvířat svědčí nejlépe skutečnost, že byla vystavena celkem v 51 pavilónech (!!) a našince výrazně překvapí především početně srovnatelné zastoupení ovcí se skotem. Výstavy jsem se zúčastnil jako ovčák, proto k ovcím. Ovcí bylo na výstavě vystaveno celkem 600 kusů, vystavováni byli pouze plemenní berani a bahnice. Z plemenné skladby výrazně dominovalo plemeno oxford down, které bylo zastoupeno téměř jednou polovinou vystavovaných kusů. Daleko za oxford downy byly plemena texel a hampshire. Ostatní plemena byla zastoupena v počtech okolo 30 až 40 kusů.
Jako chovatel suffolků jsem se pochopitelně zajímal především o výsledky v tomto plemeni. Kvalita předvedených zvířat byla fantastická. Měli jsme možnost vidět vynikající osvalení, neuvěřitelně výrazně klenuté kýty a plece při velmi výrazné kohoutkové výšce a délce těla. Samozřejmostí byl naprosto bezchybný plemenný typ. Především u plemenných beranů nechybělo hřbetní zastřižení vlny ještě zvyšující, již tak bezvadnou, zmasilost hřbetů, vykartáčování kůže neovlněných částí těla a naleštění paznehtů. Hmotnost 3 letých beranů se pohybovala okolo 160 kg, 2 letých 130 kg a ročních beránků kolem 100 kg (!!). Vysoko odborně i společensky je nutné vyzdvihnout i (pro nás velmi obtížně představitelnou) úroveň předvedení plemenných beranů, kteří byli předváděni výlučně manželkami nebo malými dětmi farmářů. Na druhé straně ale byly občas vidět pro naše šlechtitele podstatné exteriérové vady (podkus, malé a drobné bílé znaky, měkké spěnky, ne úplně korektní postoje končetin). Sám jsem se tímto utvrdil ve zjištění z Velké Británie, že je velmi výrazně preferována vlastní užitkovost a plemenný a užitkový typ zvířat a až na úplném konci chovatelských hodnot stojí "naše specifické" vady, které v naprosté většině případů vůbec nenarušují fyziologii zvířete. Z dánských chovatelů suffolků byli zastoupeni Finn a Vinnie Larsen, Soren Nilausen, Henning Skov, Jens Ostergard, Oluf Ostergard a Bent Jacobsen. Všichni tito chovatelé patří mezi top ten v suffolcích v Dánsku, naprostá většina z nich je zařazena v Signet systém a Suffolk Reference Schema (metody odhadu plemenné hodnoty zvířat na mezinárodní úrovni). Cílem těchto chovatelů je především produkce plemenných beranů s vysokými hodnotami EBV a kvalitním pedigree pro ostatní šlechtitelské chovy suffolk v Dánsku a produkce ultrazmasilých suffolků pro terminální pozici v hybridizačních dánských ovčích programech. Určitým zklamáním pro mne byl velmi úzce příbuzný původ většiny zvířat, daný četnými importy plemenných zvířat z Velké Británie (chovné stanice Stockton, Muiresk, Pankymoor, Cairness, Crosemanor) a z Nizozemí (předeším v. Vijzelesch - pan Wolfs, fam. Aardema, pan Bongers).
Výsledkem naší "suffolké mise" v Dánsku je výběr dvou vynikajících plemeníků, kteří byli nakoupeni do chovů v České republice - synů po novozélandském importu berana SOFFI (koupil pan Pavel Sokol, Rychnov u Jablonce nad Nisou) a po holanském importu berana HOLGER, navázaného na genetiku Velké Británie (koupil pan ing. Jiří Wedlich, Janov). Tato nově dovezená krev bude pro naše suffolky nepochybně velkým přínosem. Určitým zadostiučiněním pro mne osobně pak bylo zjištění, že náš plemenný standard a chovný cíl byl (po všech rozsáhlých a nekonečných diskuzích v klubu) postaven velmi dobře a potvrzení zjištění o vysokých genealogických kvalitách v posledních letech do ČR importovaných zvířat. Máme tak všechny předpoklady (při realizaci určitých opatření) k zapojení do světové suffolkské špičky a já pevně věřím tomu, že za 15 let budou na podobné výstavě čeští chovatelé suffolků aktivně zapojeni a budou srovnatelnou konkurencí pro současnou holandkou a dánskou špičku (a možná někdy i pro špičku anglickou).
V letošním roce připravujeme odborný zájezd pro chovatele ovcí a koz na tuto výstavu, spojený s odborným programem v Braniborsku:
Nabídka zájezdu do Německa a Dánska na chovatelskou výstavu v Herningu 20. - 24.6.2000
V případě zájmu chovatelů Vám chceme nabídnout účast na odborném zájezdu do Německa a Dánska na chovatelskou výstavu v Herningu .V programu počítáme s návštěvou předních chovů ovcí a koz v Braniborsku.
Program zájezdu:
20.6.2000 - 10 hod - odjezd z Brna přes ‚Prahu do Berlína, ubytování.
21.6.2000 - odborný program v Braniborsku
22.6.2000 - odborný program v Braniborsku
- 13 hod odjezd do Dánska, ubytování.
23.6.2000 - Návštěva výstavy v Herningu
18 hod - odjezd z Dánska přes Německo, příjezd do Prahy 24.6.2000 v 7 hod, příjezd do Brna v 10 hod.
Cena pro jednoho účastníka je cca 7.000 Kč, v této ceně je doprava, třikrát ubytování, vstupné na výstavu a organizace zájezdu.
Termín přihlášek: 30.5.2000.
Přihlášky zasílejte na adresu: SCHOK v ČR, Palackého 1 - 3, 612 42 Brno nebo faxem na číslo 05/41243481 nebo e-mailem: vmares@volny.cz
/Převzato ze Zpravodaje Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR/