V té době všechny moje kočky žily pohromadě, pochopitelně jsem na kliniku nevezla všechny, ale vždy jen některou. Až jednou jsem sáhla po „správném kusu“. Pan doktor si v srsti kočky všiml malých černých teček a vysvětlil mi, že se jedná o bleší trus a dermatitida bude docela určitě alergií na kousnutí blechy. Všem kočkám jsme nasadili antiparazitika a všechny jsme také odčervili. A bylo to skutečně ono.
V té době jsem žádné psy nechovala, takže jsem si blechu patrně dovezla z nějaké kočičí výstavy nebo ji ke mně donesla nějaká návštěva. Až později jsem si uvědomila, že u mne byli zájemci o koupi kotěte, kteří se ptali, jestli se kotě sžije s jejich pejskem.
Co je „bleší dermatitida“ a jak ji poznáme
Některé kočky mohou být na bleší kousnutí alergické. To se projeví tím, že jejich kůže se po kousnutí zanítí, podráždí a dochází k urputnému svědění (alergenem jsou sliny blech, které jsou při kousnutí vstřikovány pod kůži kočky) a následně také škrábání. Následuje vypadávání srsti a objevují se kožní léze. Tyto mokvavé rány nejčastěji najdeme na hlavě a krku, na hřbetě a u kořene ocasu. Pokud tyto příznaky trvají již delší dobu, jsou provázeny také výskytem bleších výkalů v srsti.
Léčba bleší alergie vyžaduje důsledné odstranění blech u všech zvířat. Je samozřejmé, že použijeme příslušnou antiparazitní kosmetiku (např. Diffusil V – tj. ochranný antiparazitní přípravek pro psy a kočky k hubení blech, klíšťat a vší, nebo Petvival Verminex – nejedovatý biovýrobek určený na odstranění hmyzu v srsti psů, koček a hlodavců, který neobsahuje toxické insekticidy a rozpouštědla).
Jenže samotné vykoupání v zamořeném chovu nepomůže, a tak musí nastoupit další aktivity. Bleší výkaly jsou černé, a tak nám stačí mít po ruce čistý list papíru nebo bílý papírový kapesníček, na které budeme hmyz odkládat. Postupujeme tak, že jemným hřebínkem pomalu rozčesáváme srst kočky a blechy ručně vychytáváme. Ideální je, pokud máme připraven také malý mikrotenový sáček a kapesníček s blechami do něj ihned vkládáme, blechy jsou totiž velice hbitá zvířátka, což musíme mít stále na paměti. Po očistě všech zvířat doporučuji celou akci ještě zopakovat. Stejně tak důležité je odstranit blechy také z prostoru, kde kočky žijí, tj. vyprat všechny pelíšky a boudičky, nezapomenout přitom na čalouněný nábytek a koberce. Teprve odstraněním blech dojde k ukončení alergie u koček. Kočka se nicméně této alergické dermatitidy již nikdy nezbaví a alergická na bleší kousnutí zůstane po celý zbytek života. Závažnost této alergie se násobí s přibývajícím věkem kočky.
Po odstranění blech je třeba kočky také odčervit, bez toho by léčba nebyla úplná. Jak se totiž kočka brání svědění škrábáním, zůstávají jí vajíčka blech v ranách nebo na drápcích. Také vykusováním a olizováním srsti dochází k pronikání larev blech do organismu kočky, což jí může způsobit další závažná onemocnění. Kočičí blecha nese larvální stadium tasemnice (Dipylidium Caninum) a olizováním srsti mohou být kočky těmito larvami napadeny.
Blechy mají potenciál roznášet i další infekce. Živí se krví koček a koťat, která mohou být anemická. Tato koťata jsou velice slabá, neprospívají. I pro člověka zde hrozí jisté nebezpečí, u citlivého jedince se může objevit po kousnutí blechou svědivá vyrážka. Určitou prevencí výskytu blech je časté vysávání, čímž napomáháme snížení environmentálního napadení. Pytle z vysavače však musíme ihned likvidovat, aby se larvy blech v nich nemohly dále vyvíjet.
Na závěr uvedu několik mých oblíbených přípravků proti blechám: Advantix a Frontline Plus – zabíjí všechny formy životního cyklu blech, BioSpot Spot on – zabíjí nedospělé formy života blech i dospělé jedince, navíc odpuzuje komáry a klíšťata.