O co vlastně jde? Jak může být kůň alergický na hmyz?
Ono je to vlastně tak trochu nepřesné – je to alergie na látky obsažené ve slinách některých druhů hmyzu, především pakomárků a muchniček. Při tomto zdravotním problému, zvaném také letní vyrážka nebo letní ekzém, jde o to, že mezi koňmi existují jedinci, kteří jsou alergičtí na některé látky obsažené ve slinách hmyzu. Zatímco normální kůň zareaguje na bodnutí pakomárka tvorbou malého pupínku, který zasvědí a zmizí, a k tomu, aby si rozškrábal celé břicho, už potřebuje skutečně masivní nálet tohoto hmyzu, alergický kůň zareaguje silným svěděním, pupeny a zánětem i na pár sajících hmyzích jedinců. Trocha alergenu v něm vyvolá bouřlivou zánětlivou reakci a on se dře a dře, až si oláme srst, zraní kůži, vyrobí oděrky, které často hnisají a časem se na postižených místech vytvoří zhrublá kůže, z níž semtam ční pahýly srsti a žíní.
Koně postižení letní vyrážkou se poznají nejčastěji podle odřeného kořene ocasu a hřívy, mohou mít vydřený i kohoutek a záď, dále hruď a spodní stranu hrudníku a břicha až do mezinoží. S příletem prvního hmyzu začínají být nervózní, protože je tělo velmi svědí, v extrémních případech až nebezpeční svému okolí i sobě, jak se snaží o vše dřít a otírat. Na podzim obvykle příznaky ustanou, kůň přes zimu zaroste srstí, ale na jaře se všechno roztočí znovu; většinou ještě hůř. Letní vyrážka se totiž často rok od roku zhoršuje.
Proč někteří koně takto trpí? Na to dodnes není spolehlivá odpověď a předpokládá se, že se skládá dohromady více faktorů, které přispívají ke vzniku a závažnosti této alergie. Do jisté míry za to může genetika; je známo, že postižení rodiče s větší pravděpodobností porodí postižené hříbě (nebo hříbě, u kterého se letní vyrážka objeví později v životě). Pro příklad nemusíme chodit daleko: stačí bílí kladrubáci. Závisí hodně i na úrovni metabolismu koně, protože častěji jsou postiženi jedinci, kteří velmi dobře tráví, čili primitivní plemena koní. Možná se na všem podílí i narušení celkové imunity koně, například následkem složení střevní mikroflóry. A to ovlivňuje i složení krmné dávky koně! Imunitu však naruší i nesprávné ustájení, stres či působení škodlivin z prostředí, ale také zvyšující se věk jedince.
V současné době je snaha této alergii předcházet hned na několika frontách: je třeba koně připravit na „hmyzí sezonu“, během ní kontrolovat a snižovat množství hmyzu obtěžujícího koně, a pokud se přece jen podaří nějakému okřídlenci kousanec koni uštědřit, ihned je třeba vzniklou zánětlivou reakci utlumit.
1. Koně připravujeme například tím, že se mu snažíme aspoň před létem podávat velmi vyrovnanou krmnou dávku s co nejnižším obsahem jádra (cukrů) a pouze s nezbytným množstvím bílkovin. Dávku neměníme a snažíme se, aby spočívala především na vláknině, protože ta udržuje střevní mikroflóru ve zdravé rovnováze. Přidáváme do ní nenasycené mastné kyseliny, které zlepšují stav kůže a některé (omega–3) působí i obecně proti zánětům a upravují imunitní rovnováhu. V současné době už lze u dobrých výrobců krmiv najít v nabídce krmné směsi právě pro koně postižené letní vyrážkou.
2. Ve chvíli, kdy se objeví první hmyz, snažíme se postiženého koně před ním chránit. Můžeme mu upravit denní režim, kdy přes den bude schovaný ve stínu a chládku stáje, pást se bude v noci. Osvědčené jsou síťované letní deky, které zakryjí i hrudník a břicho koně a tím znemožní hmyzu dostat se koni na kůži. Důležité je ale udržovat prostředí koně čisté, aby se v něm hmyz nedržel a nemnožil. To znamená zbavit se veškeré stojaté vody a tekoucí udržovat velmi čistou, prostou bohatých rostlin na březích. Poctivě denně uklízet výběhy, protože hmyz se zdržuje i ve výkalech. Pravidelně sekat nedopasky a rychle rostoucí rostliny, posečené zbytky ihned uklidit na kompost či hnůj, které jsou daleko od míst, kde se koně zdržují. Samozřejmostí má být udržování čistých žlabů, napáječek a jiných nádob s krmivem a jeho zbytky, které jsou výbornou živnou půdou pro hmyzí škůdce.
3. Mnohdy však nejsou výše popsaná opatření dostačující nebo přijdou pozdě. Pokud se u koně objeví letní vyrážka, je třeba tuto alergickou reakci potlačit – především v případě, že se stává pro koně i jezdce neúnosnou. Nejlepší je zareagovat, hned jak je přecitlivělý kůň pokousán hmyzem. Protože se jedná o zánět, je dobré kůži chladit, například „běžnou letní sprchou“. Na postižená místa lze nanášet různé chladivé, protizánětlivé, protisvědivé a celkově uklidňující preparáty, které vám doporučí veterinář. Existují speciální šampony, kterými odstraníte z těla koně šupiny, krusty a zmírníte tak svědění, takže koni bude lépe. Můžete vyzkoušet i byliny pro podporu a udržování zdravé kůže – např. kopřivu, svízel, kořen lopuchu a heřmánek, ale třeba i kolečko cibule nebo roztok octa. Pokud se kůň okusováním nebo otíráním poraní, je třeba tato místa ošetřit jako každou jinou ránu, tedy umýt, zdezinfikovat a udržovat v čistotě. V těžších případech, především v případě sekundární bakteriální infekce, může veterinář doporučit lokální antibakteriální přípravky.
Další možnosti boje
Celkově se těmto koním mohou pro potlačení alergické reakce podávat antihistaminika, jejichž účinek však není spolehlivý. U nás se spíš používají kortikosteroidy. Potlačí velmi rychle zánět kůže i svědění, problém letní vyrážky však nevyřeší. Protože mají mnoho nežádoucích vedlejších účinků, musí je podávat veterinář a lze je doporučit ve skutečně závažných nebo obtěžujících případech! Většinou se na jaře, ještě než vylétne první hmyz, provede speciální kortikoidová kúra, jejímž cílem je potlačit alergickou reakci v samotném zárodku.
Další, u nás málo rozšířenou možností je desenzitivizace. Její princip spočívá v tom, že se koni vpraví do těla připravený extrakt alergenu (zde látka ze slin bodavého hmyzu, na kterou má kůň prokázanou alergickou reakci). Léčba trvá delší dobu (asi 2 roky) a dávky alergenu se postupně zvyšují; kůň si tak „zvyká“ na zvyšující se koncentraci alergenu, aniž by se rozvinula alergická reakce.
Samozřejmě metod, jak se pokusit koně zbavit nepříjemné alergie, je mnoho, bohužel žádná, ať už ta konvenční, či alternativní, není spolehlivá na 100 % u každého koně. Kůň trpící letní vyrážkou má kvůli tomu výrazně nižší hodnotu, protože vyžaduje nikoli levnou zvýšenou péči a zároveň má i výrazně nižší využitelnost během letních měsíců.
Tip:
Pokud se rozhodnete kupovat koně, učiňte tak na podzim, dokud jsou vidět známky letní vyrážky. Na jaře může být kůň zarostlý srstí a vypadá zcela zdráv – do příletu prvního hmyzu.