Zkušení chovatelé kupují neodstavená mláďata proto, aby snížili co nejvíce pořizovací cenu, a dokrmování a odstav papoušků, případně i jiných ptáků, zvládají bez problémů. Měli by si být vědomi rizik, která koupě neodstaveného mláděte přináší. Všechna zodpovědnost za zdravotní stav přechází na kupujícího, protože u mláděte nelze dát žádné záruky. Několik hodin nebo dnů nevhodné péče může vést k nevratnému poškození fyzickému i psychickému, takže jakákoliv reklamace nepřichází v úvahu (o smysluplnosti záruky 24 měsíců na dospělá zvířata raději pomlčíme). V kupní smlouvě nebo předávacím protokolu by měl prodejce jasně uvést, že všechna zodpovědnost za zdravotní stav mláděte přechází na kupujícího bez nároku na záruku. Považuji to za velmi racionální.
Povahy
Skupina budoucích majitelů domácích mazlíčků bývá bohužel obětí nezodpovědných chovatelů – prodejců, kteří mnohdy rizika znají, neupozorní a jednají bezohledně především vůči ptákům. Obecné důvody, proč koupit neodstavené mládě, jsou obvykle spíše názory vzniklé z neznalosti. Povídá se, že koupí-li si zájemce mládě, které bude sám dokrmovat, více k majiteli přilne. To není pravda. Záleží především na druhu. A nejen to – je to i v rámci druhu velmi variabilní. Individuální povaha každého jedince hraje v budoucí přítulnosti největší roli spolu s povahou budoucího majitele. Například čtyři sourozenci ze stejného hnízda odchovávaní za stejných podmínek stejnou osobou mohou mít čtyři různé povahy. Od ustrašeného a bázlivého mláděte po sebevědomé a velmi mazlivé mládě. Dostane-li se pak toto sebevědomé a mazlivé mládě k novému majiteli, který nemá pro výchovu papouška cit, bojí se ho a neumí s ním komunikovat, může se z něj stát agresivní a zcela nespolečenský jedinec. A naopak. Původně bázlivé mládě může být při intenzivní a dobré péči za týden největším mazlíčkem. Dokrmuje-li mláďata žena, obvykle jsou ptáci přítulnější k ženám a naopak. I zde výjimka potvrzuje pravidlo. Zůstane-li papoušek v domácnosti, kde se vylíhl a byl dokrmen, může se stát, že si (na rozdíl od sourozenců) oblíbí úplně někoho jiného, než kdo ho dokrmoval. Žádná pravidla neplatí na 100 %.
Nejlepší cesta
Jednoznačně nejlepší cestou je tedy pořídit si čerstvě odstavené mládě, které již velmi dobře přijímá potravu. Takové mládě je v podstatě „nepopsaný list“, co se jeho výchovy týče. A jaké si ho nový majitel udělá, takové ho má. Je to stále mládě a je velmi učenlivé, zvídavé a přizpůsobivé. Mnoho spokojených majitelů tuto skutečnost může potvrdit.
Rizika
Jaká vlastně existují rizika při koupi neodstaveného mláděte? Je jich mnoho. Opět záleží na druhu i na jedinci. Větší papoušci se odstavují obecně hůř. Nejvíce problémů je s ary. Konkrétní případy budou pro přehled problémů asi nejvhodnější:
Velmi mladá mláďata, řekněme několikadenní, jsou extrémně citlivá na manipulaci s hlavičkou a krkem. Při dokrmování se za hlavu zpravidla musí nějak přidržovat. Existuje mnoho případů, kdy nešetrnou manipulací došlo k poškození míchy a posléze k trvalému onemocnění mláděte. To pak stále zaklání hlavu a nedrží rovnováhu. Říkává se mu „hvězdář“. Většinou dojde nejen k úhynu nebo eutanazii mláděte, ale i dohadům mezi prodejcem a kupujícím.
Při špatné instruktáži kupujícího občas dochází ke krmení mláděte příliš horkou směsí. Po pokynu - krmte co nejteplejší směsí - nový majitel nezřídka podává skoro vařící směs. Zdá se to neuvěřitelné, ale stává se to často. Popálení volete a nutná operace jsou pak následkem.
Odstav
Nejhorší bývá odstav. Některé mládě se odstaví zcela samo a bez problémů. U jiných může mít s odstavem problém i velmi zkušený chovatel. Odstav vyžaduje především vrozený cit a zkušenosti jsou velkou výhodou. Největší chybou je příliš dlouho mládě krmit dokrmovací směsí. Tzv. „přetažené“ mládě je pak obtížnější naučit žrát samostatně. Mláďatům dost pomáhá vidět jiné ptáky žrát. Okoukají to. Mládě chované osamoceně nezkušeným a příliš ustaraným majitelem, který ho stále krmí víc, než je třeba, nemá potřebu začít samo žrát. Bohužel existují ptáci, kteří jsou stále jen na dokrmovací směsi nebo jsou krmeni teplými rozmočenými granulemi ze lžičky už po mnoho let. Jejich majitelé někdy těžko chápou, že to není normální a v zájmu zdraví papouška je třeba ho odstavit. Značná část mláďat, prodaných jako neodstavená, je hospitalizována na veterinární klinice pro ptáky jen pro to, aby se naučila sama žrát a nezemřela hlady. Přináší to další zbytečné finanční výdaje kupujícího. Nejvíce však trpí sama mláďata, ze kterých často vyrostou nevyrovnaní ptáci, mají pak problémy s chováním, jako je agresivita, škubání peří apod. O odstavu by se dal napsat samostatný článek.
Závěr
Chystáte se koupit si papouška domácího mazlíčka a chcete si ho raději sami dokrmit, i když s tím nemáte zkušenosti? Pak vězte, že statistika je neúprosná a naprostá většina takových majitelů i mláďat má s dokrmováním a s odstavem problémy. Tito ptáci mívají nevyrovnanou povahu a problémy s chováním po celý zbytek života. O celkovém zdravotním stavu nemluvě. Spoléhat na to, že kamarád je výjimkou a povedlo se mu to, je neohleduplné především k mláděti.
Odstavené mládě by mělo při prodeji spolehlivě samo žrát. Je stále velmi adaptabilní, a vyrůstá-li ve společnosti jiných mláďat, což je pro něj také důležité, bývá vyrovnané, klidné, učenlivé a bezproblémové.