Velmi často lidé touží po žakovi, protože schopnost imitovat zvuky, tedy i lidskou řeč, je u něj silně vyvinutá. Má však i jiné vlastnosti, které by měl zájemce znát předtím, než si žaka pořídí. Ačkoliv rozdělení do oddělení pozitiva a negativa může být nepřesné, pro přehled není špatné.
Příjemné vlastnosti
Mluvení
Schopnost mluvit by se měla nazvat spíše schopností imitovat. Žako zcela jasně v této kategorii vede. Zpravidla je schopen naučit se desítky slov a navíc je někdy dokáže použít právě v situacích, kdy se to hodí. Dokáže imitovat nejen lidskou řeč, ale i různé jiné zvuky. Vytáhne-li někdo kapesník, žako začne vydávat zvuky „smrkání“ ještě dřív, než ho člověk přiloží k nosu. Jdete k vodovodnímu kohoutku se sklenicí a žako už „bublá“ jako tekoucí voda. Věrohodnost imitace je někdy opravdu úžasná.
Inteligence
Je to velmi inteligentní papoušek. Přirovnává se k inteligenci tříletého dítěte. Osobně si myslím, že pouze nadprůměrně inteligentní žako dosahuje inteligence podprůměrně inteligentního dítěte. Arové bývají inteligentnější. Jako hrubé přirovnání se to však dá použít. Dokáže rozeznávat barvy, často chápe význam slov, která sám používá, poznává tvary a dokáže je správně přiřadit k sobě. Hračky pro malé děti jsou tedy pro žaka ideální. Bývají bezpečné a hlavně dále inteligenci a schopnosti žaka rozvíjejí.
Přítulnost
Pokud se výchova žaka vezme za správný konec, je žako velmi přítulný a mírumilovný papoušek. Je-li na to zvyklý, nechá se sebou dělat neuvěřitelné věci. Drbat, hladit, krmit, položit na bok, na záda, zabalit do deky, do ručníku, vlézt za triko atd. Obecně si žako rád vybírá pouze jednoho partnera na hraní, mazlení atd. Výchovou se však dá tato vlastnost bez problémů potlačit. Přesněji řečeno, je velmi žádoucí tuto vlastnost potlačit a mít žaka v rodině jako neutrálního člena, aby měl všechny stejně rád nebo alespoň dokázal se všemi bez problémů vyjít. Předchází se tím mnoha poruchám chování!
Dlouhověkost
Pro mnohé majitele je příjemné, že jejich mazlíček s nimi prožije velkou část jejich života. Žako se může dožít i kolem 40 let, některé zdroje uvádějí i víc. Aby nás však žako neopustil předčasně, musíme se o něj velmi dobře starat. Dobrá péče však neznamená libovolnou dávku všeho, co má žako rád. Nejraději se živí slunečnicí, případně nějakými ořechy. Je kriticky důležité naučit žaka jíst pestrou paletu zeleniny, ovoce, zrnin, v nejlepším případě granulí atd.
Nepříjemné vlastnosti
Pouto k jednomu člověku
Záměrně dávám tuto vlastnost na první místo. Je totiž příčinou spousty problémů, které žaky trápí a mnohdy nitka k této příčině nebývá odhalena. Říká se, že samice snáze přilne k muži, samec k ženě. Něco na tom je, ale daleko důležitější je, kdo žaka dokrmoval nebo kdo se o něj v minulosti převážně staral. Každopádně by žádný budoucí majitel neměl chtít žaka právě proto, aby přilnul jen k němu a ostatní lidi ignoroval, nebo dokonce napadal. Není to ohleduplné k papouškovi. Žako pak v tomto partnerovi vidí sexuálního partnera. Má-li energeticky bohatou krmnou dávku a je-li krmen přímo z úst svého vybraného partnera, často se u něj spouští hormonální osa a stoupá hladina pohlavních hormonů. Ty pak mohou způsobovat vyšší agresivitu vůči ostatním členům domácnosti nebo návštěvám, vyšší agresivitu i vůči vybranému partnerovi a v neposlední řadě to často vede k počátku škubání vlastního peří – tedy k sebepoškozování.
Škubání
Na předchozí vlastnost tedy navazuje problém škubání. Někteří jedinci jsou velmi vyrovnaní a nikdy se škubat nezačnou, nervově méně stabilní žakové mají bohužel ke škubání sklony. Vychází to však právě z ne zcela správně vedené péče, o které si majitel často myslí, že lepší už být ani nemůže. Méně je však někdy více. Neznamená to, že škubání má vždy jednu a tu samou příčinu. Škubání je většinou důsledkem nějakého stresu. Nikdy nemívá pouze jednu příčinu. Faktorů, které jeho vznik ovlivňují, je vždycky víc. Mezi ty hlavní však patří nevyrovnaná krmná dávka, energeticky příliš bohatá krmná dávka, sexuální frustrace (vybraný partner, který silné pouto s papouškem má a stále ho podporuje, nikdy nedokáže ukojit rozmnožovací pudy svého papouška) a občas je poslední kapkou náhlá změna prostředí. Stačí nově vymalovat nebo přemístit nábytek a papoušek zareaguje škubáním. Jen vymalování v tom ale prsty nemá. Najít příčinu vzniku škubání u konkrétního papouška je vždycky obtížné a vyžaduje někdy i opakovaně dlouhé konzultace u specialistů.
Konzervatismus
Opět to vypadá, že všechno souvisí se vším. Tento papoušek bývá velmi konzervativní jak ve stravovacích návycích, tak ve výběru hraček, klece a koneckonců i lidí. I tuto vlastnost je vhodné pokud možno jemně potlačovat. Nabízet papouškovi velmi pestrou krmnou dávku a nenechat se odradit tím, že to nechce – někdy ochutná až po několika měsících. Často měnit větve, i když to papoušek nemá moc rád. Čím častěji bude nucen se něčemu přizpůsobovat, tím se bude stávat klidnějším, méně konzervativním a více adaptabilním. Jeho povaha pak bude vyrovnanější a nové věci pro něj nebudou tolik stresující.
Péče o žaka
Na tomto místě bych asi doporučila co nejširší škálu literatury. Při čtení různých zdrojů zájemce pochopí, že každý autor má na věc trochu jiný názor. Je pak na čtenáři, aby z velkého množství dnes dostupných informací vybral ty, které zní logicky, a vložil do problematiky svůj vlastní rozum. Tím chci upozornit, že na internetu (a někdy i v tištěné formě) lze najít spoustu informací, které nejsou správné a těžko se dají rozpoznat, nemá-li čtenář základní znalosti a především vlastní úsudek. Většina papoušků v lidské péči chovaných jako domácí mazlíčci umírá před dosažením deseti let. Je to smutný důkaz nevhodné péče pramenící z mylných informací.
Zde bych uvedla jen základní krmnou dávku.
Krmení
Krmná dávka by měla být co nejpestřejší a zároveň ne příliš energeticky bohatá. Obsah živočišných bílkovin lze doporučit jen pro páry, které chceme přivést do toku, které právě nesou vejce nebo krmí mláďata. U jednotlivců pouze do věku asi šesti měsíců. Poté už je žako fyzicky dospělý a živočišné bílkoviny mu spíše škodí – přetěžují játra, ledviny a především stimulují papouškův pohlavní systém, jak bylo zmíněno výše. Například vaječná směs nebo vejce, sýr, tvaroh, maso atd. můžou značně přispět ke vzniku škubání. Citlivost je individuální, najdou se jedinci, kteří tuto zátěž snáší bez problémů, to však neznamená, že je to správné! Pro domácí mazlíčky jsou tedy živočišné bílkoviny nevhodné. Žádoucí je široká škála ovoce a zeleniny. Vyhnout se musíme pouze avokádu, které je pro papoušky toxické. Všechno ostatní je vhodné průběžně nabízet a nedbat, že to žako nechce žrát. Jíme-li doma česnek, cibuli, salát, brokolici, ananas, mango a různé jiné potraviny, nabídněme je i papouškům. A nakonec se dostáváme k hlavní složce krmení, a to je zrní. Na trhu je spousta směsí určených přímo pro velké papoušky. Žako požaduje, ve srovnání s jinými velkými papoušky, vyšší hladinu tuků v krmné dávce. To je pro něj výhodou, protože snáší obvykle přehnané dávky slunečnice a ořechů, které bývají ve směsích pro velké papoušky obsažené. Měli bychom však dosáhnout toho, aby papoušek vyjedl úplně všechna semena, a ne jenom dva až tři oblíbené druhy zrnin. Jak to udělat? Předložit jen omezenou krmnou dávku na den. Ta bývá pro žaka 1–3 lžíce zrnin a 1–2 lžíce ovoce a zeleniny. Dostává-li žako plnou misku zrní, je jasné, že vyžere pouze oblíbenou slunečnici a ostatní semena ponechává, protože nemá potřebu dojídat se něčím, co mu až tak nechutná. Proti častému tvrzení, že zvířata přece nejlépe vědí, co zrovna potřebují, lze namítnout: Papoušci jsou schopní jíst celý život jen a pouze slunečnici a odmítat vše ostatní. Celoživotní monodietu ze slunečnice snad nikdo nemůže považovat za zdravou. Srovnáme-li to s dětmi – nabídnete-li dětem brokolici s rýží a hovězím masem a vedle toho čokoládu, jsou schopné několik dní po sobě konzumovat pouze čokoládu …
Zrniny, které bývají velmi často zaplísněné, a tím pádem častým důvodem smrtelného plísňového onemocnění dýchacího systému žaků, lze v dnešní době nahradit granulemi. Na českém trhu je dnes spousta druhů, od těch méně kvalitních až po ty nejkvalitnější. Granule mají velkou výhodu v tom, že zamezí vybírání jen určitých druhů zrnin a navíc obsahují složky stravy, které zrniny neobsahují a papoušci je potřebují. Granule neobsahují plísně a většinou ani mykotoxiny. Navíc jejich konzumace zabírá obecně více času než louskání zrní, takže se papoušek zabaví. Lze jen doporučit vybírat granule bez barviv, bez konzervačních látek a jiných aditiv. Kvalitní granule bývají ve srovnání se zrním o dost dražší, avšak tato investice se mnohonásobně vrátí v podobě pevnějšího zdraví.
Příklad krmné dávky na 24 hodin:
1–3 lžíce granulí (např. Harrison Bird Foods) nebo zrnin
1–2 lžíce ovoce a zeleniny (nedávat toxické avokádo!)
Občas doplnit papouščím koláčem, který si doma napečete do zásoby do mrazáku, kouskem piškotu nebo ořechu (různé druhy) za odměnu při výcviku. Zbývá-li v misce jídlo, uberte množství.
Závěr
Žako je velmi milý společník. Vyžaduje však důslednou výchovu a klidnou, něžnou, ale pevnou ruku, která ho vede.