Historie
Americký honácký kůň je zvaný quarter horse, a to podle délky dráhy, na které tito koně závodili. Náleží k westernovým plemenům a jeho kořeny musíme hledat v Evropě. Směs španělských plemen, arabů a berberů se postupně dostala k prvním osadníkům Nového světa. Tito koně byli kříženi a zušlechťováni koňmi dovezenými z Anglie a stali se základem pro nově vytvořené plemeno – amerického quartera. První významný dovoz anglických koní do Virginie představoval lodní náklad, který dorazil v roce 1611 a čítal sedmnáct hřebců a několik klisen. V 17. století se tedy poprvé objevuje quarter horse na scéně.
Ačkoli u jeho zrodu byla různá směsice plemen, nakonec byl vyšlechtěn v robustního koně s neobyčejně velkými stehenními svaly a KVH kolem 152 cm. Zpočátku tahal vozy, byl zapřahán do kočárů a samozřejmě se využíval i jako jezdecký kůň na farmách a rančích. Osadníci byli soutěživí a rádi poměřovali síly svých koní, proto začali organizovat dostihy na menší vzdálenosti – 400 m (čtvrt míle – „a quarter of a mile“, odtud tedy název plemene.) Od roku 1656 se ve Virginii začaly běhat dostihy a quarter horse byli považováni za nejrychlejší dostihové koně – až do příjezdu dostihových zástupců anglického plnokrevníka. Ti začali rychle válcovat jejich popularitu a také oblíbenost čtvrtmílových dostihů upadala.
Dnes se však v USA těší znovu velkému zájmu. Vysoce ceněni však byli tito koně zejména kovboji, protože mají vyvinutý tzv. cow sense (cit pro práci s dobytkem), díky kterému dokážou být velmi zdatnými a nezávislými pomocníky při práci s dobytkem. V akci se quarter pohyboval tak rychle, že se o něm říkalo, že se v plném trysku „dokáže obrátit na čtyráku a ještě vám vrátí drobné“.
Registr quarterů byl založen jako Americká asociace pro quartery v letech 1940–1941. Je to největší organizace sdružující chovatele jednoho plemene a má téměř čtyři miliony členů. Existuje celkem dvanáct hlavních rodů quartera, jejichž kořeny směřují ke dvěma nejdůležitějším hřebcům, zakladatelům tohoto plemene. Byli to Janus a Sir Archy. Janus, kůň dovezený z Anglie, se svým stejnojmenným synem založil velkou linii Printer, která je dodnes jednou z nejvýznamnějších. Uhynul v roce 1780. Sir Archy, syn vítěze prvního anglického derby Diomeda, se podílel také na vzniku amerického jezdeckého koně. Od něj lze sledovat rody Shiloh, Old Billy, Steel Dust a Cold Deck a také dva nejlepší a nejdůležitější plemeníky 20. století, Joe Baileye a Petera Mc Cue a jeho potomky.
Křížit se mohou buď quarter horse mezi sebou, potomci budou samozřejmě po příslušné registraci QH, nebo QH a anglický plnokrevník. V tom případě se ale nejedná o plnohodnotného quartera. Takto narozené koně je sice možné zaregistrovat do tzv. Appendixu (dodatkového registru), ale aby se mohl tento kůň stát plnohodnotným quarterem, musí splnit přísné kritérium, a to získat titul Registr of Merit (nejméně 10 AQHA points na kterékoliv AQHA – approved show nebo zaběhnout rychlostní index 80 a vyšší). Jedině po splnění tohoto kritéria lze koně převést do hlavního registru. Všichni potomci koní vedených v Appendixu budou vedeni opět v Appendixu a ani dalším křížením s čistokrevnými quarter horse se potomci nedostanou do hlavního registru. Quarteři vedení v Appendix registru se poznají podle registračního čísla – před číslem je uvedeno QX, třeba QX4123654. Jinak to neznamená vždy „vadu“, v USA se plnokrevní koně v původech quarterů vyskytují hodně v pleasure liniích – chody jsou pak prostornější. Dále je možno je křížit s paint horse, přičemž hříbata z klisny paint horse po hřebci QH jsou registrována jako paint horse. Další variantou je křížení s appaloosou, hříbata z klisny appaloosa po hřebci QH jsou registrována jako appaloosa.
Charakteristika plemene
Hlava je poměrně krátká a široká, s výraznými žuchvami a inteligentníma očima. Krk je dostatečně dlouhý a osvalený, tukový hřeben je nežádoucí. Plece jsou silné, hrudník mohutný. Mohutná svalnatá široká záď se svažuje šikmo dolů, svalnaté stehno a bérce dodávají zvířeti robustní vzhled, který je pro plemeno typický. Končetiny jsou dobře osvalené, s nízko nasazenými hlezny, díky kterým má toto plemeno vynikající akceleraci. Quarter horse jsou často ryzáci nebo hnědáci, povolena je každá čistá barva, nepřípustní jsou strakoši (ti jsou registrováni samostatně jako paint horse.) KVH se pohybuje kolem 152 až 160 cm. Quarteři vynikají vyrovnanou povahou a inteligencí, jsou velmi klidní a spolehliví (dokážou rychle „zapnout“ a zase „vypnout“.) Ačkoli jsou temperamentní, lze je lehce ovládat a příjemně se s nimi pracuje, je jim často vrozený cow sense, tedy cit pro práci s dobytkem.
Využití a zajímavosti
Quarter horse jsou oblíbení nejen pro příjemnou povahu a inteligenci, ale také pro vyrovnanost a všestranné využití. Původně byli určeni pro práci s dobytkem na rančích, nyní bodují v rámci westernových soutěží, jsou příjemnými společníky na vyjížďky. V USA jsou již od 17. století ve velké oblibě dostihy na čtvrt míle (odtud i název plemene), což je asi 400 m, a stále se těší velké popularitě. Plemenná kniha je vedena v USA a zaštiťuje další odnože rozeseté po celém světě.
Quarter horse si zahráli i ve filmech, např. Cisca (zbarvení buckskin), koně Kevina Costnera ve filmu Tanec s vlky hrál Plain Justin Bare. Tento kůň jako první obdržel prestižní ocenění Silver Spur Award, cenu, kterou vyhlašuje AQHA a jejíž počátek spadá do roku 1991. Další ocenění získal v roce 1994 Docs Keepin Time známý jako „Black Beauty“ (u nás film Krasavec Beauty). Tentýž kůň hrál roli Gullivera ve filmu Zaříkávač koní a zahrál si i roli Blacka ve známém seriálu Černý hřebec. Kůň, kterému se nevedlo v dostizích, se tak stal zářivou filmovou hvězdou!