Náš první pokus selhal hned u dveří jedné z hospůdek, když jsme na nich uviděli cedulku s přeškrtnutým psem. Pouhým nahlédnutím do lokálu jsem usoudila, že tady stejně o nic nepřijdeme. Druhý pokus nevyšel také. V hospůdce typu závodní jídelny jsme opět nepochodili, jelikož náš pejsek neměl náhubek. Třetí pokus se nám zdál neplatný již předem. Krásně vypadající restaurace zvenku, útulná a na úrovni uvnitř v nás budila pochyby o možnosti útočiště. Na dotaz, jestli můžeme dovnitř se psem, se nám dostalo odpovědi „Samozřejmě“.
Zatímco jsme vybírali z jídelního lístku, přinesli našemu pejskovi vodu. Číšník nás nechal v klidu vybrat, pak přistoupil ke stolu udělat objednávku. Vtom se kolem nás začala řinout opravdu silná „vůně“, tedy smrad, že by jeden pad!
Číšník se tvářil jakože nic a nám bylo velmi trapně. Náš čtyřnohý drahoušek ušel. Zvedla jsem se s omluvou, za toto faux pas, které se podařilo našemu pejskovi. Číšník se však netvářil ani naštvaně ani znechuceně a se slovy „To dobře znám, taky máme pejska“ odešel do kuchyně s objednávkou. Všechno dopadlo dobře. Skvěle jsme se najedli, poseděli a nakonec jsme se tomu spolu s personálem ještě zasmáli.
Každý chovatel, se kterým jeho pejsek sdílí společné prostory, dobře zná, jak dokáže „zamořit“ ovzduší, když ujde. Plynatost znepříjemňuje život především majitelům psů. Paradoxně kočky plynatostí trpí mnohem méně, i když zápach jejich výkalů je daleko intenzivnější a nepříjemnější. Plyny jsou běžným produktem trávení. Určité množství plynu vychází z trávicího traktu konečníkem, jako normální součást trávení.
Do trávicího traktu se plyn dostává různými cestami:
– Spolykáním.
– Formou bakteriálního metabolismu uhlohydrátů a proteinů, při kterém dochází ke vzniku plynu.
– Přestoupením z krve do trávicího traktu interakcí mezi bikarbonátem ze slinivky a žaludeční šťávou.
Pokud plyny odcházejí příliš často a vycházející zvuky provázené neúnosným zápachem překračují únosnou hranici, je nutné tento problém řešit. Neprovází-li plynatost psa nechutenství, zvracení a s tím spojený úbytek na váze, můžeme tento nepříjemný problém zkusit řešit bez veterinárního lékaře a radikální léčby.
Několik rad k snížení plynatosti
• Úprava jídelníčku: úprava stravy by se měla zaměřit k odstranění nestravitelných uhlohydrátů (vlákniny) nebo nadbytečných proteinů. Také živiny, s obsahem síry, mohou být příčinou mnohem intenzivnějšího zápachu, jelikož jejich trávením vzniká methanethiol a hydrogensulfid. Další příčinou mohou být některé druhy zeleniny, některé vitaminové doplňky a také mléko a sýry způsobují u psů nadměrnou produkci plynů.
• Kontrola psa při jídle: dohlédněte na to, aby pes při jídle nespěchal a nehltal. Hltající pes do sebe dostane zbytečně hodně vzduchu. Jednou z možností, jak omezit hltání, je vložit do misky velký předmět. Pejsek ho nemůže spolknout, a protože se mu musí vyhýbat, zmírní hltání a při jídle se zpomalí. Máte-li doma více psů, krmte je jednotlivě. I rivalita u krmení může být příčinou hltavosti. Také je vhodné rozdělit krmení a podávat ho v malých porcích několikrát denně.
• Podávání karminativ – přípravků omezujících tvorbu plynů.
• Dostatek pohybu: dopřejte psovi pravidelné denní procházky. Pohyb podporuje činnost střev a tím pomáhá odvádět plyny.
Metoda, kterou lze najít možnou příčinu problému, je v převedení takto postiženého psa na vařenou dietu. Ta by se měla skládat převážně z dobře stravitelného vařeného kuřecího masa (zdroj proteinu) doplněného lehce stravitelnou rýží (zdroj uhlohydrátu). Pokud se stav psa změnou jídelníčku zlepší, je důležité najít vhodnou komerční dietu. To znamená najít a vyzkoušet krmení (kuřecí, jehněčí granule pro psy), které by psovi vyhovovalo nejvíce.
Nedojde-li změnou režimu psa a změnou diety ke zlepšení, je nutné zkusit změnu bakteriálního obsazení střeva. V takovémto případě je nezbytné navštívit veterinárního lékaře. Ten provede diagnostiku, aby vyloučil jiné onemocnění trávicího traktu. Gastrointestinální onemocnění, způsobující špatné trávení, spojené s hubnutím, zvracením a nechutenstvím jsou poměrně častou příčinou nadměrné tvorby plynů. V tomto případě spočívá léčba v podávání antibiotik, která potlačují anaerobní bakterie. Nevýhodou této léčby je, že se prakticky nikdy nepodaří zcela zlikvidovat bakteriální populaci v trávicím traktu. Proto se po ukončení podávání antibiotik může tento zdravotní problém znovu objevit.