U mozaikových samečků je stále problém v tom, že čím výraznější mají červenou barvu na hlavě a v křídlech, tím více dochází k rozpitosti peří na spodní straně břicha a na zádech. Byl učiněn i pokus znovu do mozaikových kanárů připářit Čížka ohnivého a zvýraznit tak mozaikovou kresbu, ale byl to krok zpět.
Výběr samečků
Pamatuji ještě dobu, kdy se tvrdilo, že sameček v mozaice u kanára být nemůže, a to vzhledem k dědičnosti po čížkovi ohnivém. Prvního samečka v mozaice dovezl přítel Sedláček ze světové výstavy, které se zúčastnil jako posuzovatel někdy kolem roku 1980. Byl to vlastně červený kanár neintenzivní a znaky mozaiky byly málo výrazné. Samečka jsme měli zapůjčeného s přítelem Foltýnem a pokoušeli se o odchov prvních samečků kanárů v mozaice.
Já do svého chovu proto vybírám samečky s pokud možno markantním kontrastem a samičky jen s nepatrnými znaky červené barvy. Z takto sestavených párů pak dociluji toho, že samečci mají lepší kontrast mezi červenou a bílou barvou, ale je to na úkor výraznější červené barvy na hlavě a křídlech, zejména její červená velikost. Sestavím-li pár samička s co největšími červenými znaky a sameček také s většími červenými znaky, dociluji v odchovu krásně sytě červených samečků, s velkými znaky, ale na úkor již zmíněného rozpitého peří na zádech a břichu. Sestavím-li pár samička s velkými červenými znaky a sameček s dobrým kontrastem bez rozpitého peří, dociluji u některých samečků vysněného kontrastu a sytě červené barvy, zejména na hlavě, která dosahuje až za oči.
Nákup ptáků
V současné době řeším problém, kde pro osvěžení krve nakoupit kvalitní ptáky, kteří by vyhovovali mým představám. Je zapotřebí pokud možno zjistit, z jakého chovu ptáci pocházejí, a zejména znát genotyp použitého ptáka. Nejlépe je zakoupit potřebný chovný materiál přímo u chovatele a vidět alespoň rodiče kupovaného ptáka. S připařováním se musí zacházet velmi opatrně, aby to nebyl krok zpět. Mně se osvědčuje použít cizího samečka, kterého v prvním roce spářím pouze se dvěma samičkami z každé linie, a po zjištěném výsledku pokračuji dále v chovu nebo samečka z chovu vyřadím. Osvědčuje se i zásada koupit celý pár potřebných kanárů a orientovat se podle výsledků, které vidíme na odchovaných mláďatech.
Fenotyp a genotyp
Hodně nám napoví i účast na výstavě a obodování ptáků kvalitními posuzovateli, kteří nás na různé nedostatky upozorní na bodovacím lístku. Jeho prostudováním zjistíme, kde ptáci body ztratili a co je potřeba vylepšovat. Nesmíme zapomínat na rozlišování fenotypu a genotypu. Je rozdíl v tom, jak pták vypadá a jaké nám dává potomky.
V roce 2012 jsem jednu mozaikovou samičku spářil se samečkem kanára červeného neintenzivního, v chovu červených kanárů pod názvem medium. Tento pár odchoval ve dvou hnízdech celkem osm mláďat. Samečci v neintenzivní barvě mají výraznější červenou barvu na hlavě, v křídlech a nad ocasem. Samičky jsou červené neintenzivní a tyto použiji na odchov kříženců se stehlíkem a konopkou.
Přepeřování
V příští chovné sezoně upustím od brzkého odchovu v měsíci lednu, a to z toho důvodu, že kanáři z prvního a druhého hnízdění přepeřují během roku dvakrát. Poprvé ze šatu mláďat a podruhé v podzimním přepeřování. Zde nastává otázka, zda má význam barvit kanáry již na hnízdě a tím zbytečně zatěžovat jejich organismus chemickým barvivem, nebo stačí při druhém péření podávat barvivo. Při druhém péření ptáci vyměňují i velká péra v křídlech a ocase. Tuto skutečnost jsem zaregistroval v letošním roce a došel jsem k závěru, že příští chovnou sezonu začnu tradičně v měsíci březnu na Josefa. Nebudu tak ptáky zatěžovat dvojím podáváním barviva a ze svých zkušeností z předcházejících let vím, že ptáci do výstavy v měsíci listopadu jsou přepéření a připraveni na výstavní sezonu.
Kvalita
Ve svém chovu mám i samečka a dvě samičky kanárů červených saténových v mozaice. I u této řady kanárů se vyskytuje stejný problém s kontrastem, ale rozpitost není již tak markantní, protože červená barva u melaninu není již tak výrazná. V roce 2012 jsem od uvedených kanárů odchoval dvanáct mláďat, ale s jejich kvalitou nejsem zdaleka spokojen.
V melaninové řadě se mozaikoví kanáři vyskytují ve všech skupinách, ale jejich kvalita není na požadované úrovni. Nejhezčí a nejlíbivější jsou mozaikoví kanáři v červené řadě v lipochromu. Jsou ozdobou každé výstavy kanárů a velký ohlas mají u laické veřejnosti, zejména u dětí.
Odchov kříženců
Mozaikoví kanáři se dají použít i pro odchov kříženců, především s čížkem ohnivým, konopkou, stehlíkem a hýlem. Tímto spojením docílíme pěkně vybarvených kříženců, zejména po stehlíkovi. Čím více mají bílé barvy v kontrastu s červenou, tím jsou líbivější, hlavně když se nám podaří odchov sameček kanára×samička stehlíka. Po čížkovi ohnivém jsou pěkně vybarveni zase Kříženci se samičkou kanára v řadě červený satén mozaikový. U stehlíka hraje důležitou roli dědičnost na bílou barvu. Z vlastní zkušenosti vím, že páříme-li na stejnou samičku dva stehlíky, jsou mláďata vybarvena různě, i když se jedná třeba o bratry. Křížence podle vlastní představy můžeme v současné době již odchovat v případě, že máme k dispozici mutační evropské ptactvo. Přítel Frainšic již několik roků odchovává křížence po zvonkovi zeleném, kdy samečka Zvonka zeleného v mutaci žlutá isabela páří se žlutou kanářicí a má krásně vybarvené křížence ve žluté barvě. Problematikou chovu kříženců se chci zabývat v některém dalším článku, protože uveřejněné články o křížencích mají vždy velký ohlas mezi chovateli.