Ale po necelých čtyřech měsících jsem s mým otcem dokončil voliéry a vyrazil pro svůj první pár bažantů zlatých. Jak jsem se dozvěděl od chovatele a později i z literatury, bažantům nejvíce svědčí chov v tzv. triádě (jedná se o jednoho kohouta a dvě slepičky), ale napoprvé jsem to chtěl zkusit jen s jedním párem.
První snůška
Bažanti se postupně zabydlovali v novém prostředí a po necelém roce slepičku čekala první snůška, na kterou jsem se velice těšil. Do zastřešené části jsem umístil větší množství větví z jehličnanů a zem jsem vystlal měkkým senem. Návštěvy ve voliéře jsem omezil, abych nerušil kohoutovo tokání, popřípadě snášející slepičku. Po kratší době jsem objevil v zastřešené části již vystlané hnízdo se dvěma vajíčky, a zanedlouho jich hnízdo bylo plné. Stále jsem čekal, zda si na ně slepička sedne sama, ale po delším čekání jsem umístil vajíčka do umělé líhně k chovateli do Zruče nad Sázavou. Dozvěděl jsem se, že je to normální jev, protože slepice, která je vychována uměle, ztrácí svoji živočišnou přirozenost, a stává se, že některé slepičky si na vajíčka nesednou vůbec.
Nasedly obě slepičky
Na příští rok jsem si pořídil ještě jednu slepičku a očekával jsem další snůšku. Starší slepička si vybrala místo k snášení v zastřešené horní části, mladší v části pod opěrnou zdí. Obě slepičky začaly postupně snášet vajíčka a zanedlouho jich měly dost k nasednutí. K mému údivu a zároveň radosti nasedla jako první ta mladší ze slepiček a za necelý týden se přidala i ta starší. Ze začátku obě slepičky seděly na vajíčkách opravdu poctivě. Nevím, z jaké příčiny, ale ta starší asi po dvou týdnech slezla. Nejprve jsem si myslel, že se šla nazobat, ale když jsem ji šel po půlhodině zkontrolovat, tak stále na vajíčkách neseděla. Vůbec jsem nevěděl, zda na vajíčka ještě zasedne, nebo jestli se nemám pokusit podstrčit je pod mladší slepičku. Slepička o vajíčka nejevila vůbec žádný zájem. Bylo mi divné, že celou dobu mého pozorování jsem nikde nezahlédl kohouta, ale v té době jsem tomu nepřikládal žádný význam. Od sesednutí z vajíček uběhla hodina a půl, a proto jsem se rozhodl, že vajíčka zkusím podstrčit pod mladší slepičku. Když jsem přišel do voliéry a hodlal odebrat vajíčka, k mému úžasu na vajíčkách místo slepičky seděl kohout. Chvíli jsem na něj koukal, jestli opravu sedí, a přemýšlel jsem, zda ho tam mám nechat nebo sundat. Ale řekl jsem si, že než vajíčka zase přendávat pod jinou slepičku, tak ho raději nechám sedět, ať to dopadne, jak chce.
Kohout vyseděl kuřátka
Kohout na vajíčkách seděl opravdu poctivě, nikdy jsem nezahlédnul, že by z nich slezl. A netrvalo dlouho a pod náhradním rodičem se vyklubalo šest kuřátek, o které se kohout s velkou péčí staral a vodil po voliéře. Slepice si kohouta s kuřátky vůbec nevšímala, a tak jsem byl rád, že to tak dobře dopadlo. Přibližně po dvou týdnech od narození kuřátek jsem si všiml podivného chování slepičky, byla neklidná a už měla sneseno pár vajíček ve svém prvním hnízdě. Říkal jsem si, že se chystá opět zasednout na vajíčka, ale druhého dne se situace obrátila, na vajíčkách seděl opět kohout a slepička si vodila kuřátka. Nevím, čím bylo zapříčiněné jejich podivné chování. Slepička se o kuřátka vzorně starala a všech šest vychovala. Kohouta sedícího na vajíčkách jsem po měsíci sundal z vajíček sám, bylo mi hned jasné, že to nemá smysl, protože vajíčka nebudou určitě oplodněná. Od mladší slepičky se mi vylíhlo pět kuřátek, a tak jsem byl rád, že tento rok pro mě úspěšně skončil. V dnešní době chovám jak bažanty zlaté, tak i bažanty diamantové a jsem šťastný, že jsem s chovem tohoto zajímavého ptactva začal. Na závěr mého článku bych rád poděkoval chovateli ze Zruče nad Sázavou za jeho pomoc v mých chovatelských začátcích. Je toto možné i v přírodě, kdo ví …?