Amady modrolící jsme poprvé zařadili do svého chovu v roce 2003, začínali jsme s jedním párem od přítele ze SRN. Dnes máme v chovu osm párů, které jsme postupně dovezli ze SRN, NL, Belgie a Itálie.
Chov
Amady chováme ve voliéře o rozměrech 200×100×260 cm (délkaךířka×výška) v chovné skupině tří párů. Tento chov je pro ně přirozenější a páry se dokážou lépe stimulovat k hnízdění. Menší problém je vypozorovat složení párů pro udržení nepříbuznosti. Chovné páry držíme před vpuštěním do voliéry asi 21 dní spolu v kleci jeden metr dlouhé a většinou při hnízdění spolu zůstávají. K dispozici mají polootevřené budky a houští z větviček umělého stromku. Velmi rády si staví hnízda volně.
V sezení se střídají oba rodiče a sedí velmi pevně. Po 14 dnech se líhnou mláďata a oba rodiče je pilně krmí. V období, kdy mladí opouští hnízdo, asi 20. až 23. den, rodiče již většinou sedí na další snůšce. V tomto období je nutné, aby teplota v chovném zařízení neklesla pod 26 °C.
Mladé odstavujeme v době, kdy vyskakují další mláďata z hnízda. Nejsou výjimkou odchovy o počtu pěti až šesti mladých v jednom hnízdě. Také je chováme v klecích o rozměrech 110×50×50 cm a i zde velmi ochotně hnízdí. K dispozici mají polootevřené budky zavěšené zvenku. Když mláďata opustí hnízdo, budku odebereme a vracíme ji až po odstavu mladých.
Krmení
Po vyšší teplotě je i krmení pro některé chovatele trošku odrazující, i když není nijak náročné. My krmíme naklíčenou směsí:
70 % bezpluhého ovsa,
10 % Deli Nature č. 66,
10 % Deli Nature č. 33,
10 % paddy rýže.
V klasech podáváme v mléčné zralosti bílé proso a pšenici, v suchém stavu Deli Nature č. 66 a klasy senegalu.
V době krmení mladých podáváme vaječnou směs Cé Dé s přídavkem bylin a troškou pinek (larvy masařky bzučivky). Ptáci mají stále k dispozici sépiovou kost a grit, vitamínové a minerální doplňky, krmivo naklíčené, suché a vaječnou směs. Naklíčenou směs poprašujeme vitamíny Nekton Tonic – K, minerální směsí Nekton MSA a Humac Natur Exot, do vody dáváme třikrát v týdnu Acidomid E a třikrát v týdnu Optimin E.
Po devítiletých zkušenostech můžeme říci, že při dodržení teploty 26 stupňů Celsia a pravidelném přísunu semen v naklíčeném a mléčném stavu patří modrolící k nejsnáze chovatelným amadám. Snad se podaří v našich chovech utvořit dostatečně velkou genetickou základnu a rozšířit tyto amady mezi další chovatele.