Mezi chovateli evropského ptactva a kanárů se traduje přesvědčení, že sameček hýla nemůže se samičkou kanára mít potomstvo. Bylo pozorováno i páření mezi samečkem hýla a samičkou kanára, ale vajíčka byla vždy neoplozená. Neúspěchu v tomto směru se připisuje i skutečnost, že sameček hýla před pářením provádí svatební taneček se stéblem v zobáku, což většinu samiček deprimuje. Já osobně vím, že všichni Kříženci po hýlovi obecném, se kterými jsem se setkal, pocházeli vždy po samičce hýla a samečkovi jiného pěnkavovitého ptáka. Osobně jsem byl svědkem odchovu kříženců mezi samečkem stehlíka a samičkou hýla a mezi samečkem kanára a samičkou hýla.
Pokus
Přesto jsem v roce 2012 učinil pokus a samečka hýla ročník 2011 z vlastního odchovu jsem měl v roce 2012 v páru se samičkou kanára v barvě červená isabela neintenzivní. Jedná se o samičku ročník 2010 většího vzrůstu. Pár jsem umístil v bednové kleci o délce 100 cm, výšce 50 cm a hloubce 35 cm. Sameček hýla se s kanáří samičkou dobře snášel a byl v toku. Samička postavila hnízdo a zasedla na pět vajíček. Sedmý den jsem provedl kontrolu snůšky a zjistil jsem, že je neoplozená. Dal jsem jí proto tři vajíčka od kanáří samičky, která byla oplozená, a samička kanára seděla stejnou dobu jako kanářice s hýlem. Vylíhla se tři mláďata a byla tímto párem odchována. Sameček hýla byl po celou dobu sezení u kanářice a podílel se i na krmení mláďat. Samička zasedla na druhou snůšku v počtu pěti vajíček a mláďata kanárů jsem odstavil, aby měla klid. Samečka hýla jsem u samičky opět ponechal a po dobu hnízdění jsem nepozoroval žádnou změnu. Domníval jsem se, že vše proběhne jako u prvního hnízdění. Sedmý den jsem provedl kontrolu hnízda, zda jsou vajíčka oplozená, ale hnízdo bylo prázdné. V hnízdě byly stopy po rozbitém vajíčku a nacházely se zde i zbytky od skořápek. V kleci však při kontrole nebyly zjištěny žádné stopy po rozbitých vajíčkách. Domnívám se proto, že hýl vajíčka zlikvidoval. Domněnka se mi potvrdila, když samička opět začala snášet. Při snesení prvního vajíčka jsem toto ponechal v hnízdě a sledoval, co se bude dít. Při další kontrole během dne jsem zjistil, že vajíčko v hnízdě není a byly zde jen stopy, které dokazovaly, že vajíčko bylo rozbito. Navečer jsem proto hýla odchytl a očekával, co nastane. Samička druhý den ráno vajíčko snesla. Ponechal jsem ho v hnízdě až do odpoledních hodin, kdy jsem ho odebral. Samička následující dny snesla další tři vajíčka, na která jsem ji nasadil, ale už bez samečka hýla. Seděla čtrnáct dnů, ale snůška nebyla oplozená.
Nevím, z jakého důvodu sameček hýla počal vajíčka likvidovat, když při prvním hnízdění proběhlo vše bez problémů a naopak sameček se podílel na odchovu mláďat. Že je sameček hýla v toku, jsem poznal podle toho, že se stéblem v zobáku kolem samičky kanára poskakoval. Tuto skutečnost jsem pozoroval už při prvním hnízdění. Neúspěch tohoto páření je možno připsat i tomu, že sameček hýla nebyl ještě zcela vyspělý. V některé odborné literatuře se uvádí, že mláďata hýla dospívají až ve druhém roce. V roce 2013 proto provedu druhý pokus o dochov kříženců po samečkovi hýla a samičce kanára. Držím se zásady – důvěřuj, ale prověřuj!
Kříženci po stehlíkovi
Samičku hýla jsem ponechal ve voliéře se samičkou kanára. Kanářice pochází od rodičů červenočerný intenzivní sameček a červená intenzivní samička. Toto křížení jsem použil za účelem získání strakatých samiček pro odchov kříženců. S uvedenými samičkami ve voliéře jsem ponechal samečka čečetky a samečka stehlíka majora. Samička hýla však o hnízdění neprojevila zájem, možná proto, že byla mladá. Samička kanára měla při prvním hnízdění jedno mládě, a to křížence po čečetce. Při druhém hnízdění se však dala do páru se stehlíkem, který samečka čečetky počal pronásledovat, a proto jsem ho odchytl. Vylíhla se dvě mláďata a jedná se o křížence po stehlíkovi. Hnízdění proběhlo v pořádku a stehlík se samičkou mláďata krmil. Samička hýla do hnízdění nezasahovala, a proto jsem ji ve voliéře ponechal.
V roce 2010 tato samička kanára odchovala křížence s čížkem lesním, a to ve stejné voliéře. V době hnízdění byli ve voliéře i samečci stehlíka, čečetky a kanára, ale kříženci byli po Čížkovi lesním.
Plány v roce 2013
Do klece stejných rozměrů (100×50× ×35 cm) jsem umístil i pár stehlík major v mutaci hnědá a samičku kanára dominantně bílý satén v červené řadě. Sameček stehlíka však po celou dobu neměl o samičku zájem a podle mého názoru nebyl vyspělý. Jedná se o samečka stehlíka ročník 2011. Samička měla dvě neoplozené snůšky. Tento pár budu zkoušet i v roce 2013. Samečka stehlíka mám v současné době ve voliéře, je v dobré kondici, zpívá a věřím, že v roce 2013 po něm křížence odchovám.
Samička stehlíka je menší, a proto mám v úmyslu dát ji do páru se samečkem Čížka ohnivého. Pár ponechám ve voliéře. Kříženci tohoto druhu byli již odchováni.
V roce 2013 se pokusím i o odchov kříženců po konopce obecné. Samečka konopky budu pářit s kanářicí červenou saténovou intenzivní.