Pohlavní dospělost
V období dospívání se kuřicím a kohoutkům zvětší hřeben a laloky, jsou intenzivněji červeně zbarvené. Změní se i zvukové projevy, kohoutci začínají kokrhat. Také jejich opeření je už „dospělé“. Kohoutky a kuřičky bychom měli v tomto období odchovávat odděleně.
První snesená vejce jsou až o 30–40 % menší, než je pro dané plemeno obvyklé, přesto bývají znečištěna krví. Říká se jim vejce kuřecí.
Doba líhnutí
Na začátek snášky má vliv i doba líhnutí. U pozdě líhnutých kuřat připadá začátek snášky na zimní měsíce, kdy se zkracují dny a klesá teplota. Pokud v tomto případě nezajistíme vhodné podmínky, slepice začnou snášet až na jaře. Např. kuřičky líhnuté v březnu mohou snášet už v září, květnová kuřata dospějí až v listopadu, kdy už podmínky zdaleka nejsou ideální.
Platí také, že kuřata líhnutá později v letních měsících pomaleji rostou, často bývají menší.
Za nejvhodnější dobu líhnutí se považuje doba od února do konce dubna.
Plemenná příslušnost
Lehká plemena se vyvíjejí rychleji a dosahují pohlavní dospělosti dříve než např. středně těžká plemena. Podle skupin plemen lze stáří, ve kterém by slepice měly začít nést, určit následovně:
• Nosní hybridi kolem 5 měsíců věku.
• Lehká plemena po 5. měsíci věku.
• Středně těžká plemena po 6. měsíci věku.
• Těžká plemena po 8. měsíci věku.
• Bojová plemena po 9. měsíci věku.
• Zdrobnělá a zakrslá plemena po 5.–7. měsíci věku.
Tyto údaje platí v případě, že jsme v průběhu odchovu vytvořili vhodné podmínky a zvířata byla a jsou v dobrém zdravotním stavu.
Vliv podmínek odchovu
Pokud chceme mít z odchovaných kuřat dobré nosnice, rozhodující je tělesný rámec daný především délkou kostí, protože v těle musí být dostatek prostoru pro trávicí a rozmnožovací ústrojí. O růstu kostí rozhoduje první období života, pokud se růst odhaduje podle délky běháků, je z 80 % ukončen ve věku 8 týdnů. V prvních dnech je důležité krmení bohaté na dusíkaté látky.
I přes to, že raná snáška se cení, nástup snášky bychom neměli uspěchat. Pokud kuřice začnou nést příliš brzy, není dokončen jejich tělesný růst, bývají slabší konstituce, vejce jsou menší a organismus slepičky se vyčerpává. Tyto slepice nesou vejce obvykle s velkými přestávkami. Abychom začátek snášky příliš neuspíšili, od 11. týdne podáváme krmiva s větším podílem balastu.
V průběhu odchovu sledujeme kondici zvířat – ta nesmějí být ani vyhublá, ale ani ztučnělá. Náchylná k tučnění jsou zejména středně těžká a těžká plemena.
Nákup kuřic
Také pokud kuřice kupujeme, vybíráme letní nebo časné podzimní období. Stres a tím i oddálení začátku snášky omezíme tím, že jim vytvoříme podmínky co nejvíc podobné těm, ve kterých vyrůstaly.
Podmínky vhodné pro začátek snášky
Od 16. týdne (u nosných plemen) roste nejvíc vejcovod a vaječník kuřic, proto krmení neomezujeme. Nejpozději od 18. týdne potřebuje organismus opět více bílkovin, v tomto období začínáme zkrmovat např. směs pro nosnice.
Optimální teplota v kurníku je 15–25 °C, relativní vlhkost 50–70 %. Velmi důležité je hygienické prostředí. Snášku ovlivňuje délka světelného dne. Zejména v krátkých zimních dnech je dobré slepicím prodloužit den – budou tak déle přijímat potravu a stimulují se jejich pohlavní orgány, podpoříme tak snášku.