Stres
Slyšíme o něm dnes a denně … Je charakteristický pro dnešní uspěchanou dobu, ale trpět jím mohou i naše zvířata.
Slovo stres pochází z angličtiny a znamená zátěž. Jde o soubor reakcí organismu na vnitřní nebo vnější podněty narušující normální chod funkcí organismu. Stres je tedy reakce organismu na stresový podnět.
První, čím zvířata reagují na jakékoli nepohodlí, je pokles produkce. Dlouhodobé stresové situace snižují obranyschopnost organismu a mohou vyvolat zdravotní problémy. Stresové situace může vyvolat doprava, přemístění slepic do nových objektů, změny v hejnu – jak přidání nových jedinců do hejna, tak jejich vyřazení. Stresující je především náhlá změna krmné dávky. Situaci může zkomplikovat i náhlá změna počasí, stresové situace může navodit i sám chovatel svým chováním.
Stres se dá zmírnit i přidáním aditiv, např. vitaminu C (kyseliny askorbové). Nevhodné podmínky nebo výživa i problémy se zdravotním stavem mohou vyvolat pelichání, které snášku ještě oddálí.
Mnohem častěji si na tuto situaci stěžují ti, kdo koupili nosné hybridy
Hybridi bývají ke stresu vnímavější, také podmínky nového chovu jsou obvykle rozdílnější oproti původním podmínkám.
I přes to, že se k prodeji nabízí stále větší sortiment nosných hybridů, kteří jsou určeni přímo pro drobnochovy, slibovaná snáška není v podmínkách mnohých extenzivních chovů dosažitelná. Snáška u nich může být vysoká, ale je závislá především na správném krmení a ustájení.
Na druhou stranu jsou hybridi daleko snáze přístupní zejména chovatelům, kteří z jakýchkoli důvodů nechtějí odchovávat kuřata. Odrostlé kuřičky nosných hybridů nabízí řada firem a jsou i v různých barvách.
U čistokrevných plemen se stresovým stavům při nákupu také nevyhneme
Mnohá plemena jsou ale klidnějšího temperamentu a stresové stavy nevznikají tak snadno.
Pokud nakupujeme zvířata z výstavy, zátěž pro ně představuje už samotný pobyt ve výstavní kleci. Po koupi je potřeba vytvořit co nejvhodnější podmínky a s přestávkou ve snášce počítat.
Mnohem raději než koupí na výstavách doplňuji zvířata přímo z chovu. Při osobním odběru je možné posoudit celý chov, ale také zjistit např. způsob krmení a na ten nový přejít postupně. Změny a jejich důsledky pak nemusí být tak radikální.
Nákup starších slepic
Často se také k prodeji nabízejí nosnice z velkochovů po první snáškové sezoně. Uvádí se, že pro snášku je rentabilní chovat slepice dva roky. Nejvyšší je snáška v prvním roce, ve druhé snáškové sezoně je sice počet snesených vajec nižší, ale vejce jsou v průměru o 8 % těžší. Snáška v každém dalším roce údajně představuje 86 % snášky roku předešlého.
Tyto slepice se přemisťují z podmínek všemi možnými způsoby podporujících snášku do prostředí, které v tomto ohledu zrovna ideální není. K působení stresových činitelů ještě přičtěme to, že s věkem se snáška postupně snižuje, u slepic s vyšší snáškou může být tento pokles až 30 %, u slepic přemístěných z klecových chovů se uváděl ještě vyšší pokles.
Jak přerušení snášky předejít?
Jak bylo uvedeno, příčinou přerušení snášky nakoupených zvířat je většinou stres. Pokud tedy chceme, aby slepice po přemístění do nového prostředí nepřestaly snášet nebo toto přerušení bylo jen velmi krátké, musíme jim vytvořit vhodné podmínky podobné těm, na které byly zvyklé. Jde zejména o:
Sestavení krmné dávky
Krmení by mělo být podobné tomu, na které byly zvyklé. Zjistit je můžete přímo u chovatele, ale i v případě, že kupujete nosné hybridy, je možné spolu s nimi koupit i krmnou směs, na kterou jsou zvyklí. Na nové krmení (na to vaše) přecházejte postupně. Důležité je zajistit odpovídající poměr metabolizovatelné energie a dusíkatých látek, nepostradatelných aminokyselin, vitaminů a minerálních látek.
Než nová zvířata zařadíme do stávajícího hejna
Nově zakoupená zvířata mohou do našeho stávajícího chovu přenést onemocnění i přesto, že v době nákupu vypadají zdravě. Proto se doporučuje zakoupená zvířata umístit do karantény, tzn. do klecí nebo boxů umístěných mimo chovatelské zařízení. Na zakoupená zvířata platí garanční lhůta podle občanského zákoníku, takže karanténa by měla trvat minimálně po tuto dobu. Během karantény sledujeme, zda se neprojeví příznaky některé z nemocí nebo přítomnosti parazitů.
Při sestavení hejna nebo při přidání cizího jedince mezi sebou zvířata bojují o postavení v hejnu. K boji může docházet i po jen dočasném odebrání zvířete z hejna. K boji dochází především v uzavřených omezených prostorech. Doporučuje se změny v hejnu dělat večer, když už jsou slepice na hřadech. Ráno je pak z kurníku vypouštíme společně. Pro nastavení nové hierarchie jsou menší roztržky v hejnu nezbytné. K tvrdším bojům dochází mezi temperamentními plemeny. Pomoci může např. i šikmé umístění hřadů v kurníku. Po zařazení nových jedinců do hejna sledujeme jejich chování, zasáhnout je potřeba v případě vleklých tvrdých bojů nebo vytlačování některých jedinců od krmítek nebo napáječek.
Podmínky prostředí
Také pokud koupíte zvířata pocházející z teplejších oblastí nebo taková, která byla chována v uzavřených temperovaných prostorách, a bydlíte tam, kde jsou podmínky drsnější, vypuštění do venkovního výběhu nebo umístění v chladném kurníku jistě způsobí problémy.
Vhodné je nakupovat kuřice v období, kdy je počasí relativně stálé. V opačném případě se ke stresu z přemístění a změněných podmínek může přidat ještě vliv náhlé změny počasí. Snášku může snížit nebo zastavit zejména náhlý pokles teploty pod 8 °C nebo zvýšení nad 28 °C.
Také pokud slepice byly zvyklé na delší světelný den, koupíme je v podzimních nebo zimních měsících, kdy je den krátký, a nepřisvětlujeme, musíme počítat se snížením snášky.