Pozitivní účinky česneku na zdraví a vitalitu ptactva jsou jistě všem chovatelům známé a není třeba je dopodrobna popisovat. Proto se zmíním o jiných možnostech využití česneku, které jsem vyzkoušel a kterým zůstávám věrný po celou chovnou sezónu.
Tam, kde je třeba navyknout ptáky na syrový česnek, je vhodné použít zelenou nať, buď do míchanice s vejci nebo ji nakrájet samostatně. K návyku poslouží také sušený pórek, nadrcený do míchanice. Ptáci ho velice dobře berou, má podobné účinky jako česnek. Sušený pórek můžeme /hlavně v zimě/ rozdrtit se sušenou zeleninou, používanou v domácnosti. Směs můžeme obohatit také nastrouhaným celerem, pastyňákem, petrželí, mrkví kořenovou i její natí, také natí cibule, petržele i jinak dostupnou zeleninou. Lze používat i strouhaný tvrdý sýr, který ptáci berou velice rádi. Kombinací je skutečně veliký počet a záleží jen na tom, pro co se rozhodneme.
Rozmačkaný syrový česnek necháme ve vodě vyluhovat /třeba celou noc/ a roztok potom podle chuti rozředíme. Slabý rozředěný roztok můžeme podávat v napáječkách bez koupelen. Poměrně vhodná doba pro podávání tohoto výluhu je v teplém letním počasí, kdy mají ptáci větší potřebu pití.
Česnekový olej /pro domácnost/ má poměrně výraznou chuť i pach. Do jednoho litru teplé vody dáme tolik kapek oleje, aby roztok nebyl přesycen. V teplé vodě se olej snáze rozpustí než ve vodě studené. Roztok ochutnáme a upravíme podle své chuti.
Neředěný česnekový olej - pouze několik kapek na jednodenní dávku zobu, který poprášíme vitamínovými doplňky v prášku. K pití dáváme čistou vodu.
Česnek v prášku je občas pro domácnost k sehnání a používá se do vaječné míchanice. Jaké množství použijeme, záleží jen na uvážení. Samostatné využití nebo kombinace sběžnými vitamínovými doplňky je vhodné.
Syrový česnek můžeme použít buď rozstrouhaný nebo prolisovaný do vaječné míchanice. Na jedno vajíčko postačí jeden stroužek česneku, rozmícháme a necháme chvilku rozležet a poté přidáme ostatní připravené složky.
Pro sebe jsem si vyrobil „tinkturu“ ze silného česnekového výluhu s přidáním pár kapek Combinalu AD3, Combinalu E do menší lékovky a rozředil jsem ji vodou do 1 l, potom podával v napáječkách /většinou v zimě/. V letním období jsem tuto tinkturu téměř nepoužíval. Mimo jiné jsem dal také jednu kapku Kanavitu a ani v tomto případě ptáci vodu neodmítali.
Příprava tinktury:
Do 20 ml lékovky přijde 6 kapek Combinalu AD3, 3 kapky Combinalu E, jedna kapka Kanavitu a doplníme silným česnekovým výluhem, poté nalijeme do jednoho litru vody. Tento roztok je chuťově poměrně slabý a ptáci ho dobře přijímají. Mohu ho používat prakticky bez omezení kdykoliv /zimní i jarní období před začátkem chovu/. Po odchovech již bez Combinalu E. Občas můžeme Combinal E použít, pokud se vyskytnou nějaké problémy před pářením, především u mladých ještě nezkušených jedinců a k aktivaci párů.