Nitranský králík je slovenské národní plemeno králíka. Vznikl v tamním Výzkumném ústavu živočišné výroby v Nitře pod vedením doc. Ing. Jaroslava Zelníka, CSc. Původním plánem tamního kolektivu vědeckých pracovníků bylo vyšlechtit králíka vhodného pro podmínky produkčních halových velkochovů. Na vzniku nového plemene se podíleli kalifornští, tehdejší francouzští stříbřití a ruští králíci. Při šlechtění se vyštěpili králíci s ruskou kresbou v šedomodrém odstínu, kteří se dále prošlechťovali. Plemeno bylo uznáno v roce 1977 a našlo si cestu ke slovenským drobnochovatelům.
Rozšíření u nás
Kalifornský králík patří mezi nejznámější plemena králíků vůbec. Jedná se o plemeno mezi chovateli velmi oblíbené. Není snad, byť sebemenší, výstavy, kde by nebyli kalifornští králíci vystavováni. Na vrcholových celostátních výstavách bývá vystaveno průměrně přes jedno sto kalifornských králíků a na speciálních výstavách bývá přítomen téměř dvojnásobek těchto králíků. Nejvíce se chovají kalifornští černí, skutečně raritou jsou kalifornští modří a kalifornští havanovití.
Zato situace s nitranským králíkem je zcela opačná. Plemeno si k našim chovatelům, bohužel, nikdy nenašlo cestu. V současné době chovají nitranské králíky v celé České republice asi dva až tři chovatelé, ale na celostátních či speciálních výstavách jsme se s nimi, bohužel, již řadu let nesetkali. Nad budoucí existencí nitranského králíka v České republice se nyní vznáší otazník, protože plemeni citelně schází prezentace zejména na větších výstavách, kde by mohlo oslovit nové chovatele.
Popis zevnějšku
Kalifornský i nitranský králík mají mnoho společného. V rámci barvy srsti se jedná u obou o tzv. ruskou kresbu. Je to typ akromelanismu, tedy částečného albinismu, typický základovou bílou barvou a tmavými okrajovými částmi těla. Králíčci se rodí bílí a postupně přelínávají do definitivní podoby. V rámci roku se intenzita barvy kresby mění – v zimě je více kontrastní.
1. Kalifornský
Kalifornský králík je středně velkým plemenem králíka. Hmotnost dospělých králíků se má pohybovat v intervalu 4 až 5 kilogramů. V rámci tvaru je to všeobecná situace – především má mít dobře osvalený hřbet a záď, má mít správně upnutou kůži na těle a tvarově dobré zevní pohlavní orgány. „Kaliforňák“ je králík zavalitého tělesného rámce s širokou hrudní i pánevní partií. Hlava je kratší, robustní, široká v nosní i čelní partii s výraznými skráněmi. U samic je celkově jemnější. Krk je neznatelný. Uši jsou vzpřímené, pevné struktury, lžičkovitě otevřené, dobře osrstěné a dlouhé 10,5 až 11,5 cm. Srst je normální, hustá, pružná, vyrovnaná, dlouhá asi 3 cm. Kresba je typická. Základní barva je čistě bílá. Okrajové, studenější části těla (tzv. extremity) jsou pigmentované. Mezi tyto extremity patří: nosní maska, pigmentované uši, spodní části končetin po loket a paty a pírko (ocas) králíka. Barva na těchto místech je sytě černá (kalifornský černý), případně modrá (kalifornský modrý) anebo havanovitá (kalifornský havanovitý). Hranice kresby a základové bílé barvy je ostrá a rovná. Duhovka očí je růžová s karmínově červenou zornicí. Drápy jsou tmavě rohovité až černé. Barva podsady je čistě bílá.
2. Nitranský
Nitranský králík je střední plemeno s hmotností v dospělosti mezi 4,25 a 5,25 kilogramu. Tvarové vlastnosti odpovídají kalifornskému králíkovi. Tělo je zavalité, široké v celém profilu, podobně i stavba hlavy, která je robustní s nevýrazným krkem. Srst je normální, hustá, pružná a vyrovnaná o délce asi 3 cm. Základová barva je čistě bílá. Kresba na extremitách je podobná kresbě u kalifornského králíka, ale má (pouze) šedomodrou, tzv. perlovou barvu. Barva očí a drápů je stejná jako u kalifornského králíka. Barva podsady je čistě bílá.
Využití
Využití obou plemen se dá rozdělit do dvou kategorií. První možností je čistokrevný chov v rámci Českého svazu chovatelů. Chovatelé se snaží cílevědomou plemenitbou o zdokonalení exteriéru a přiblížení se ideálu standardu plemene. Mláďata se postupně selektují. Ti králíci s méně cenným zevnějškem jsou v brzkém věku určeni pro výkrm a kuchyňskou spotřebu. Ty nejlepší kusy ze svých odchovů chovatelé vystavují na výstavách různých stupňů a soutěží s nimi o ceny. Druhou možností je jejich využití v tradičních (neorganizovaných) drobnochovech na produkci králičího masa pro vlastní spotřebu. Zde jsou v povědomí široké veřejnosti velmi známí kalifornští černí králíci. V těchto tradičních drobnochovech je využíváno křížení plemen za účelem tzv. heterózního efektu u mláďat.
Kontaktní informace
Jak bylo uvedeno výše, kalifornští králíci jsou velmi známé a rozšířené plemeno, a proto nebývá problém se zajištěním chovného materiálu, a to pro založení jak čistokrevného chovu, tak tradičního chovu pro křížení. Zájemcům o chov proto doporučuji kontaktovat nějakého chovatele čistokrevných králíků v okolí, jenž o nějakém chovateli „kaliforňáků“ jistě bude vědět. Zejména však v případě rozhodnutí o založení čistokrevného výstavního chovu je doporučitelná návštěva nějaké vrcholové či speciální výstavy. Speciální výstavy pořádá Klub chovatelů masných plemen králíků, ve kterém se v rámci nadstavby členství v Českém svazu chovatelů mohou chovatelé kalifornských, ale i nitranských králíků sdružovat. Více informací je uvedeno na klubových webových stránkách www.kchmp.wz.cz. Recipročně funguje velmi dobrá spolupráce se slovenským protějškem Klub Kanino – www.klubkanino.wbl.sk.