Při snídani fotíme snovače, lákáme je na rozdrobený toast. Musíme ale nenápadně, tady se jakékoli bratříčkování s divokými zvířaty nevidí rádo. Teď už zbývá jen naložit batohy na střechu vozu, rozloučit se a vyrážíme. Dnes nás čeká skoro 400 km dlouhá cesta. Hlavní silnice jsou asfaltové a poměrně dobré i na naše poměry, ale jejich síť je nedostatečná. Alespoň pro nás. Spojují jenom Jižní Súdán s Rwandou a kolmo obdobná silnice vede z Konga do Keni. Takže asfaltky si moc neužijeme, brzy přejedeme na prašnou cestu. Po ní delší cestování není žádný med. A to náš minibus má už taky něco za sebou! Cílem je ekolodge v Národním parku Kibale Forest, kde jsou v popředí našeho zájmu pochopitelně zdejší šimpanzi. Kromě nich zde žije na rozloze asi 766 km2 dalších 12 druhů primátů a asi 330 druhů ptáků. Park se nachází v nadmořské výšce 1 100 až 1 600 m n. m. a zahrnuje jak původní deštný prales, tak savanu.
Cestou míjíme vesničky s kruhovými chýšemi a spoustou roztomilých dětí. Máme pocit, že čím dál jsme od civilizace, tím jsou lidé milejší a příjemnější. Projíždíme kolem rozlehlých banánových a čajových plantáží. Mezi pečlivě sestříhanými keři se pohybují sběrači v pestrých oděvech, ručně trhají nové lístky a házejí je do košů na zádech.
Uganda je díky příznivému klimatu a kvalitě půdy třetím největším africkým producentem čaje. Pěstitelé jsou většinou členy sdružení zapojených do systému fair trade, který zajišťuje i o něco vyšší příjmy. Ale i tak trhači dostávají jen asi 1,4 dolaru za den (za to si mohou koupit nanejvýš 1 kg pšeničné mouky).
Na oběd nás Patrik bere do jedné z místních restaurací. Podává se maso s omáčkou, vařená mrkev, rýže, maniok, pečený banán a kukuřičná kaše. Jídla je veliká porce a mně je trapně, že nechávám zbytky, zvlášť když jsme pod drobnohledem houfu místních dětí. Ty se s námi snaží navázat kontakt, protože ač není Uganda tak navštěvovaná turisty, začínají si zvykat na to, že bílý člověk – mzungo – rozdává dárky. Každý mzungo je v jejich představách nechutně bohatý. A tak tedy rozdáváme dárečky, které jsme pro tuto příležitost dovezli z domova. Nejlépe je vybaven Martin; překvapuje nás bezedností svého batohu. Vytahuje stále nové a nové poklady, jako jsou různobarevné gumičky a sponky pro holky a pro kluky baterky i s náhradními bateriemi, propisky, tužky. A rázem se stává nejoblíbenějším bílým mužem široko daleko.
Další cesta se již vleče, elán nám postupně ubývá, jsme v autě již deset hodin. V hluboké tmě se konečně dostáváme na místo dnešního noclehu. Jaké je překvapení, když nás vítá ohlušující řev gekonů, žab a cikád. V této romantické atmosféře se podává večeře, asi nejchutnější jídlo, které jsme zatím jedli. Kvůli nám i rozdělají oheň, ale my jsme tak zbití z dlouhé cesty, že jdeme brzy spát. Jsme natěšení na ráno, až se rozední, čeká nás výprava za šimpanzi. A prý jich tady žije asi 1 400, tak snad nějakého z nich spatříme …
(Pokračování příště)