Finální příprava před odjezdem
Se psem máte všechno pečlivě natrénované, stala se z vás sladěná dvojka. Nyní je potřeba věnovat nějaký čas své vlastní přípravě. Musíme nachystat nejen svůj zevnějšek, abychom psa dobře doplňovali, ale také si zjistit zbývající potřebné informace.
Kontrola webových stránek
Před každou výstavou, zejména tou větší, je dobré zkontrolovat webové stránky jí věnované. Často tam jsou doplněny informace o počtu přihlášených psů jednotlivých plemen. Najdete tam přehled kruhů a zjistíte, ve kterém kruhu se vystavuje vámi vlastněné plemeno. Předem tak budete vědět, kolik psů nastoupí před rozhodčího s vaším psem. Někdy je to informace uklidňující, když zjistíte, že do vaší třídy je přihlášen jen váš pes. Naopak zjistit, že budete mít 20 konkurentů, není moc povzbuzující. Vše má však svůj rub i líc. Bez konkurence to není pořádný boj, nezasoutěžíte si a hlavně se nic moc nepřiučíte. Ve velké konkurenci se více ostřílíte, otrkáte, ale vaše nervozita, kterou možná přenesete na svého psa, bude o to větší.
Pokud pořadatel na webové stránky informace o rozdělení do kruhů, seznam vystavovatelů atd. nedal, dozvíte se je až na místě z katalogu, který dostanete u vstupu na výstavu.
Studium propozic
Každá výstava má své propozice čili základní údaje o výstavě. Ty si prostudujte před přihlášením psa na výstavu. Je vhodné přečíst si je ještě jednou těsně před samotnou akcí. Obsahují údaje o výstavě – datum, druh výstavy, místo konání, informace o platbě výstavního poplatku a také časový rozpis výstavy, povinnosti vystavovatele a další užitečné instrukce, které je vhodné si před výstavou ještě jednou projít.
Vstupní list
Minimálně týden před akcí by vám měl dorazit vstupní list na výstavu. Většinou je zasílán elektronicky e-mailem nebo vám je zaslán jen odkaz k jeho stažení. Tak či tak si ho musíte vytisknout a vzít s sebou.
Vstupní list je většinou papír velikosti A4, který obsahuje jak informace k prokázání se u vstupu na výstavu, tak informace pro vás. Najdete na něm: pořadové číslo vašeho psa, jeho jméno, plemeno a pohlaví. Dále v něm bývá uvedeno číslo kruhu, ve kterém bude váš pes vystaven. Pořadatel dále do vstupního listu uvádí další organizační informace, které považuje za důležité, například čím se musíte prokázat u vstupu, informace o parkování, časový plán výstavy a další. Často jsou rohy vstupního listu označeny a určeny k odtržení. Jeden roh je většinou oddělen po vyzvednutí katalogu. Pokud by vám jeden, který dostanete zadarmo na základě předložení vstupního listu, nestačil, můžete si koupit další. Druhý roh bývá použit jako vstupenka pro majitele psa.
Kam jedeme a parkování
Již předem je vhodné zjistit si přesnou adresu pro navigaci či si nastudovat cestu. Většinou organizátoři připevní k silnici cedulky se směrem, kam odbočit. Někteří dají mapku na vstupní list, jiní vloží popis cesty na své webové stránky.
U větších výstav, a to zejména těch nadnárodních, máte často možnost zarezervovat si parkovací místo předem. Nešetřete a využijte ji. Ubude vám jedna starost navíc. Většinou pořadatel rozmístí pomocníky na prostoru k parkování určeném a ti pak řídí příjezd vystavovatelů. U světové výstavy jsme zažili situaci, kdy jsme si mohli předem koupit parkovací lístek a zarezervovat si tak parkovací místo. Využili jsme toho, protože jsme tak měli zaručeno, že se vejdeme přímo do areálu, ve kterém se výstava koná, a nebudeme se muset přemísťovat autobusem či jinou hromadnou dopravou po městě. Velmi jsem litovala další české vystavovatele, se kterými jsme se setkali u benzinové pumpy. Ti si parkování předem nezajistili a věřili, že míst bude dost a vjezd do areálu si zajistí na místě. Bohužel. Do areálu byli vpuštěni jen ti, kdo měli doklad o rezervaci. Na místě se žádné další parkovací lístky koupit nedaly a nešťastníci, kteří toto podcenili, byli odesíláni na vzdálené parkoviště, ze kterého se museli přesunout pěšky nebo hromadnou dopravou. Další zbytečný stres pro vás i vašeho psa.
Nepodceňujte proto přípravu v žádném směru. Štěstí přeje připraveným.
Příprava věcí
V dostatečném předstihu si nachystejte všechny věci. Časem si určitě zavedete svůj systém přípravy. Některé věci budete nechávat trvale v autě, některé budete mít stále sbalené v tašce určené na výstavy. V začátcích je vhodné všechny věci snést na kupu, zabalit a vše nachystat již večer. Ráno přibalíte jen psa a můžete vyrazit.
Na co nezapomenout: vstupní list, očkovací průkaz, vodítko a obojek pro psa, výstavní vodítko, kartáče a hřebeny, misku a vodu pro psa, pamlsky, sáček na psí exkrementy. Většinou si s sebou vezmete i další věci, ty jsou však spíš pro vaše a psovo pohodlí: přepravka pro psa, židle, kosmetický kufřík atd. Nezapomeňte na vhodné výstavní oblečení.
Do příruční tašky, kterou budete mít u sebe, si nachystejte vstupní list a očkovací průkaz, abyste nemuseli nic hledat u přejímky psů a mohli ji absolvovat v klidu.
Příjezd na výstavu
Ti nervóznější z vás budou jistě večer před výstavou počítat ovečky. A mezi ně se jim bude stále plést obrázek jejich psa a dalších věcí, které si nachystali či na které zapomněli. Jistě budete stále dokola přemýšlet nad tím, co nemáte dotrénované a co se zvrtne. Nebojte, nejste sami. Jen si nezapomeňte nařídit budík, abyste, až napočítáte 1 000 oveček a začne se vám zdát krásný sen o výhře a přebírání poháru, ráno nezaspali.
Pokud jste zvyklí krmit ráno svého psa, před odjezdem na výstavu jeho snídani vynechte. Bude lepší jeho trávení před cestou nezatížit (vyhnete se tak zdržení v podobě odstraňování nedotrávené snídaně z auta). Váš pes bude lépe reagovat na pamlsky a spíše ho dokážete povzbudit a motivovat k lepším výkonům.
Doporučuji vám vyjet s časovým předstihem dost velkým dle velikosti výstavy. Na parkoviště k areálu bude směřovat velký počet aut a mohli byste zůstat v koloně. A věřte mi, není moc příjemné sedět bezmocně v autě v téměř se nepohybující koloně a vědět, že posuzování psů začíná za 10 minut. Někteří vystavovatelé pak vezmou psa a doklady a rozhodnou se zbývající vzdálenost zdolat pěšky. Řidiče nechají napospas dopravní zácpě. Když je sucho, není to takový problém. Horší je to v dešti či po dešti, kdy je ještě všude mokro a vy máte dlouhosrstého načesaného psa. Malého psa vezmete do náruče, horší je to se psem velkým. Urousaného psa jistě v kruhu předvést nechcete. Kdo vlastní přepravní klec pro psa a má před sebou rovný úsek, jistě ji využije. Nedobré vyhlídky na vzhled psa i jeho vlastní budou čekat vystavovatele, který bude muset kvůli zkrácení vzdálenosti jít přes neposekanou louku nebo rozkopaný chodník.
Přejímka psů
U areálu hledejte vchod označený nápisem „Přejímka psů“. Tou musí každý přihlášený pes projít. Co vás čeká? U velké výstavy jistě zástup psů a jejich majitelů. Často nejde o počet 1 : 1, ale na jednoho člověka připadá třeba 5 psů. I když jsou vychovaní a socializovaní, není to situace vždy bezkonfliktní. Tak si k vstupnímu listu a očkovacímu průkazu nachystejte také trpělivost, úsměv, nadhled a toleranci. To jistě ocení pořadatelé, kteří zajišťují přejímku psů. Ti od vás budou chtít vstupní list, ze kterého vám případně oddělí růžek s vaší vstupenkou. Dále předložíte očkovací průkaz ke kontrole, že má pes platná všechna povinná očkování.
Zda u přejímky psů obdržíte potřebné doklady, či si je budete muset sehnat jinde v areálu, záleží na pořadateli. K úspěšnému vystavení svého psa potřebujete desky s posudkovým listem, případně i s diplomem, dále katalog a katalogové číslo vašeho psa, kterým se označíte, až půjdete do kruhu. Katalog se vydává hned u přejímky nebo u speciálního stánku, který je kousek za přejímkou. Desky s posudkovým listem a číslo k vašemu označení se někdy také vydávají u přejímky, ale většinou až v kruhu před zahájením posuzování. K získání katalogu i desek s číslem budete opět potřebovat vstupní list.
Na některých výstavách dostává každý vystavovatel malý sponzorský dárek – igelitovou tašku s prospekty a vzorky krmiv. Tu většinou získáte spolu s deskami a číslem, které přibalí do igelitové tašky označené pořadovým číslem.
Doprovod, který nemá vstupenku, musí do areálu vejít vchodem určeným pro návštěvníky a se svým budoucím šampionem a jeho průvodcem se sejít až v areálu. To se ale týká větších výstav. U výstav menších se všechna administrativa pro vystavovatele odbývá na jednom místě a jistě lehce pochopíte, co se od vás chce. Stačí si pamatovat, že potřebujete získat katalog, desky s posudkovým listem a číslo na označení se.
Zabydlení se
Ve zdraví jste se dostali do areálu a přejímku psů máte beze ztrát za sebou. Kdo se zúčastnil nějaké velké výstavy, jistě mi dá za pravdu, že nepřeháním. Nenechat se v tlačenici přejet vozíkem transportujícím přepravku psa a ještě přitom ubránit svého psa, který jde po svých, aby ho nikdo nezašlápl či nebyl pokousán, není vždy úplně snadné.
Pokud ho ještě nemáte, je dobré si nejprve opatřit katalog. V něm si najdete číslo svého kruhu a na plánku si zjistíte, kde se daný kruh nachází. Situaci vám ulehčí, když si tyto informace vyhledáte již doma a můžete si plánek předem prohlédnout a alespoň teoreticky se přichystat. Na velké výstavě, jestliže jste nepřijeli mezi prvními, se obrňte trpělivostí a prodírejte se davem až ke svému kruhu.
U kruhu je vhodné najít si strategicky výhodné místo. Psa potřebujete mít blízko, abyste mohli sledovat dění v kruhu a dolaďovat vzhled psa. Jestliže se výstava koná venku za teplého počasí, je dobré sehnat pro psa stinné místo. Nyní záleží také na vás, jak moc vybaveni na výstavu jedete. Vybavenost vystavovatelů jde od extrému k extrému. Někteří jedinci přijedou na výstavu takřka jen se psem. K němu přibalí misku s vodou a výstavní vodítko. Ti mají zabydlování jistě hned hotové. Naopak extrémně vybavený vystavovatel působí, jako by se někam stěhoval. Rozestavět přepravky pro psa, či dokonce více psů, postavit si stoleček a židličky pro své pohodlí, to vyžaduje nejen čas, ale také strategické myšlení.
Kruh je ohrazený obdélníkový prostor, v němž stojí stůl pro zapisování výsledků a další potřebnou administrativu. U něho najdete vedoucí kruhu a zapisovatelku. Podél ohraničení kruhu bývá v halách natažen koberec, na kterém se pes vystavuje. U vstupu do kruhu je umístěna informační cedule, na níž je napsáno obsazení kruhu, pořadí jednotlivých plemen a třídy s pořadovými čísly přihlášených psů. Na většině výstav je tato tabule průběžně doplňována o výsledky.
Než rozhodčí zahájí samotné posuzování psů, musíte si v kruhu vyzvednout desky s posudkovým listem a číslem. Číslo bývá samolepka, kterou si na sebe přilepíte před vstupem do kruhu. Protože chodíte vždy se psem u levé nohy proti směru hodinových ručiček, je vhodné připevnit ho na levou část těla. Většinou se volí hruď, paže nebo stehno s tím, že číslo se natočí do kruhu. U velikého psa nelepte číslo na stehno, protože by nám ho zastínil. Stejně tak ho tam nelepte, jestliže se vámi vystavované plemeno předvádí na stole. Číslo umístěte tak, aby ho hlavně viděl rozhodčí a vedoucí kruhu se zapisovatelkou. Na čísla se dnes prodávají různé visačky, které se dají sponou nebo páskem na suchý zip připevnit na hruď nebo na rukáv. Nemusíte se tak bát, že se vám číslo odlepí.
Jestliže jste to v tom mumraji ještě nestihli, je vhodné jít vyvenčit psa. Na větších výstavách jsou pro majitele nachystány odpadkové koše. Někde dostanete při přejímce sáček na psí výkaly. Každopádně ho jistě máte s sebou. Na některých výstavách konaných v halách je problém najít zatravněnou plochu. Některým psům to spolu s naší nervozitou hodně vadí a způsobuje jim to problém s venčením. Musíte být proto opět trpěliví a dopřát svému psovi čas. Přeji vám, abyste při venčení na metru čtverečním trávy tak jako já nepřehlédli neuklizené psí hovínko a nešlápli do něho. Nepříjemné je to kdekoliv, ale na výstavě obzvláště, protože nemáte jiné vhodné boty na vystavování a prostředky a čas na vyčištění také ne. Mně se to přihodilo, a to na mezinárodní výstavě, kde jsme vystavovali fenku v nabité konkurenci. Můj první pocit byl krajně negativní a rozzlobený. Proč lidé po svých psech neuklízejí? Člověk by řekl, že na výstavu se sjedou lidé zodpovědní, kteří se o psy skutečně zajímají, a budou tak schopni pochopit, že bez uklízení psích výkalů bude nepříjemně úplně všem. Pak jsem si vzpomněla na pořekadlo, které říká, že šlápnutí si do exkrementu přináší štěstí, nálada se mi zlepšila a já si řekla, že fena ve své třídě určitě zvítězí. A co myslíte? Zvítězila! Rozhodně bych kvůli tomu příště do psích výkalů úmyslně nešlapala, ale byla to alespoň uklidňující náplast na nepříjemné čištění.
Teď již jen zpátky ke kruhu, udělat poslední korekci vzhledu psa a můžete ho nechat odpočívat. Vám nastane čas plný čekání, kdy musíte odhadnout, za jak dlouho na vás asi dojde řada. Mezitím se ti, kdo volí do výstavního kruhu speciální oblečení, dojdou převléknout a pak se již můžou kochat pohledem na krásné jedince. Zhruba čtvrt hodiny před vaším nástupem do kruhu dojděte psa znovu vyvenčit.
Jste nachystaní vy i pes a hurá do kruhu. Co vás tam čeká, si povíme příště.