Phasmidae: Strašilka novoguinejská.
Nová Guinea. Žije ve vlhkých tropických lesích, přímo na živných rostlinách, kterými jsou tamní keře a stromy.
Robustní, hnědozelená až zelená strašilka s výraznými trny po stranách těla a na vnitřní straně nohou. V dospělosti dorůstá 15 cm délky.
Pro jednotlivý chov postačuje i třílitrová sklenice, jinak je vhodné terárium 20 x 20 x 30 cm a větší, podle počtu zde umístěných strašilek. Na dno postavíme skleničku od dětské přesnídávky, kterou naplníme vodou a do dírek v jejím víčku zastrčíme větévky maliní a ostružiní. Jejich listy jsou strašilkám náhradní potravou. V nutném případě přijímají i listy růží, jahodníku a břečťanu. Při nedostatku potravy dochází ke kanibalismu.
Na dno terária připravíme kelímek od margarínu naplněný vlhkou zeminou, rašelinou, směsí písku a lignocelu, apod. Sem samičky, které jsou schopny partenogenetického rozmnožování, snáší pomocí kladélka na konci zadečku vajíčka. Z těch se v prostředí terária (případně v inkubátoru nebo jiné nádrži) za teplot kolem 26 st. C ve dne a 22 st. C v noci líhnou mláďata zhruba za 4 měsíce. Délka vývoje je závislá na teplotě a vlhkosti a může být o něco delší i kratší. Samci se vyskytují řidčeji a normální sexuální rozmnožování je možné.
Jde o nenáročná a mírná stvoření, která dokáží připravit chovateli mnoho radosti.
Doporuč. literatura: Živa 2/87