Rozšíření u nás
Český luštič byl vždy spíše sportovním plemenem, které mělo poněkud užší okruh svých obdivovatelů. Ani v současné době nepatří mezi plemena, se kterými se můžeme vídat na každé či téměř každé výstavě. Na vrcholových výstavách bylo v nedávné minulosti vystavováno cca 20 až 30 kusů českých luštičů.
V Německu bylo později vyšlechtěno plemeno se stejným genotypem pojmenované „separator“. Jedná se však o rámcově poněkud menšího králíka, než je český luštič. V Belgii se chová také plemeno se stejným zbarvením, a sice „beige“. Tato dvě zahraniční plemena byla použita či se používají v různém stupni k páření s českým luštičem.
Popis zevnějšku
Český luštič je střední plemeno a hmotnost dospělých zvířat se pohybuje v rozmezí 3,50 až 4,25 kg. Tvarové znaky odpovídají všeobecným požadavkům na většinu plemen králíků – především je to kvalitně osvalená záď bez vystouplých hrbolů kostí, správná poloha a postavení končetin a pírka (ocasu) a bezvadné vyvinutí zevních pohlavních orgánů. Tělesný rámec je válcovitý, dobře osvalený se silnými končetinami. Hlava je široká v čelní i nosní partii a s výraznými skráněmi. Toto je patrné zejména u samců. Uši jsou vzpřímené, dobře osrstěné, pevné struktury a lžičkovitě otevřené do stran. Jejich délka je 11 až 12 cm. Krk je neznatelný. Srst je normální, hustá, pružná a vyrovnaná. Barva krycího chlupu je charakteristickým znakem plemene. Jedná se o tzv. pískovou barvu, která je výsledkem unikátního genotypu pro zbarvení. Základní barva je světle žlutá až lehce okrová. Někdy se uvádí tzv. špinavě žlutá barva. Na této základní barvě je velmi jemný šedomodrý nádech delších pesíků. Tento tzv. závoj je přirozeně znatelnější na místech s kratší srstí – na nosní partii, v okolí očí, na spodních částech končetin, na pírku; a dále na bocích. Závoj má být celkově skutečně velmi lehký a celkový dojem králíka je světle žlutý. Barva očí je hnědá se světélkující zornicí. Drápy jsou rohovité. Barva podsady odpovídá barvě krycího chlupu, ale je přirozeně poněkud matnější.
Využití
Díky svému genotypu pro zbarvení může být český luštič použit pro testovací křížení za účelem zjištění (ne)čistokrevnosti partnera. Navenek (fenotypově) se může jednat třeba o černého králíka, ale nikdy nevíme, zda je daný králík skutečně genotypově černý. Proto můžeme využít právě českého luštiče, kterého připáříme na testovaného jedince. Jestliže je onen černý králík genotypově správný, narodí se pouze černě zbarvená mláďata. Jestliže se ale ve vrhu vyskytnou i jinak zbarvená králíčata, daný partner není čistokrevný a dle zbarvení mláďat si lze odvodit jeho genetické založení pro barvu. Pokud se tedy prokáže, že daný králík není čistokrevný pro danou barvu (i když navenek vypadá čistokrevně), vyřadí se z chovu.
Tento fenomén (vlastnost) se však prakticky využívá jen ve sporadických případech. V současné době jsou čeští luštiči chováni především jako sportovní plemeno se zaměřením na výstavy. Exteriérově méně hodnotní jedinci se určí pro výkrm a zpracování v kuchyni. Samotné plemeno se řadí mezi tzv. genové zdroje plemen králíků České republiky a chovatelé mohou požádat o dotace od státu na provoz chovu.
Kontaktní informace
Pro získání kontaktů na chovatele českých luštičů je vhodné zalistovat katalogem z nějaké nedávné vrcholové výstavy. Ještě lepší je ale návštěva webových stránek Klubu chovatelů českých luštičů a českých červených (www.lustici.webgarden.cz). Tento chovatelský klub pro tato dvě plemena je ustanoven již delší dobu, a to v rámci struktury Českého svazu chovatelů. Jeho členem se může v rámci „nadstavby“ stát chovatel, který je již členem v některé blízké základní organizaci ČSCH.