Tento krátký článek by měl posloužit jako oriantace pro ty začínající chovatele, kteří hledají nenáročné obyvatele svých terárií.
Gekoni mohou dorůst podle druhu délky 35-400 mm. Nejmenším z nich je sphaerodactylus parthenopion dorůstající právě kolem oněch zmíněných 35 mm. Největšími žijícími druhy jsou Rhacodactylus laechanus s délkou až kolem 38 cm a Gekko gecko dorůstající kolem 35 cm. Ještě větší byl, dnes již vyhynulý, 62 cm dlouhý Hoplodactylus delcourti.
Základní složkou potravy všech gekonů je živý hmyz, který předkládáme dospělým zvířatům zpravidla 2-3krát týdně, mláďatům a malým zástupcům čeledi 1-2krát denně. Někteří z gekonů jsou schopni pozřít i mláďata myší, jiným je vhodné doplňkově dávat měkké ovoce a šťávy na bází medového nektaru.
Obecně lze říci, že pro běžně dostupné druhy gekonů se používá čtvercových terárií o hraně 50 cm vyhřívaných žárovkou 25 W na průměrných 27-28 st. C (ve dne). Za podklad je vhodné použít písek, případně směs písku a např. lignocelu, rašeliny, apod. Součástí zařízení by měl být kámen, pokroucený kořen, mělká miska s vodou a vlhčený kout. Terárium každý večer porosíme. V takovéto ubikaci můžeme chovat gekony druhu Gekko gecko, Gekko vittatus, Eublepharis macularius, Tarentola sp. apod. Pro náročnější gekony je pak nutné zajistit podmínky vycházející ve větší či menší míře z biotopu, v němž se daný druh vyskytuje. Zpravidla se mírně mění rozsah teploty a vlhkosti.
Pro začátečníka je nejlépe orientovat se podle nabídky na trhu zvířat. Zjedodušeně se dá říci, že ty nejčastěji nabízené a nejlevnější druhy jsou pro začátek nejvhodnější. Ne snad že by se o ně člověk nemusel postarat stejně jako o gekony drahé, ale právě ta nabídka a cena dává chovateli možnost kdykoliv sehnat další zvířata do svého chovu. Zároveň to napovídá i něco o tom, že jejich množení nebude tak nesnadné a zkušenosti ostatních chovatelů budou také dostupnější.
Z menších je tedy vhodné začít např. druhy Tarentola mauritanica, Gehyra mutilata, Hemidactylus turcicus, z větších pak Gekko gecko, Eublepharis macularius, případně Phelsuma madagascariensis. Samozřejmostí by mělo být, že ten kdo se začne chovem zabývat, bude se snažit získat informace další a to především ty, jež se vztahují k zrovinka těm jeho gekonům. Věřím, že si tahle nenáročná a vděčná zvířátka brzy oblíbíte.