Ke každému kruhu přiřadí organizátoři několik plemen. Pokud je některé plemeno hojně zastoupeno, je v kruhu daný den posuzováno jako jediné. Do kruhu jsou psi zváni postupně dle tříd. Začíná se od štěňat, pak může následovat dorost, třída mladých, mezitřída, otevřená třída, třída pracovní, třída vítězů, třída veteránů. Rozdělení do tříd může být i jiné. Všechny třídy nemusí být zastoupeny. Někde jdou od dané třídy nejprve feny, někde jdou první psi. Vše vyčtete v katalogu nebo na informační tabuli u vstupu do kruhu.
Do kruhu si s sebou musíte vzít desky, které jste si vyzvedli. Na některé výstavě od vás budou chtít i průkaz původu. U některých plemen se v některé třídě kontroluje provedení genetických testů či jiné podmínky pro vstup do dané třídy. Co za doklad musíte předložit, se dočtete v propozicích či na vstupním listu.
V kruhu
Již u vchodu do kruhu nečekejte otráveně, ale tvařte se sebevědomě a optimisticky. O totéž se snažte u svého psa. Chcete na rozhodčího udělat dobrý dojem a je možnost, že se ke vchodu do kruhu podívá. Již tady můžete něčím upoutat a tím se rozhodčímu trochu vrýt do paměti. Je to jako u reklamy, která nám stále dokola ukazuje nějaký produkt. Když si máme vybrat mezi inzerovaným a nám neznámým výrobkem, často volíme spíše ten známý. Byť malinko, může to být nápomocno i v této situaci.
Po vyzvání vejděte dovnitř. Snažte se o energický sebevědomý pohyb. Pes cítí vaše pocity a ty se na něho lehce přenášejí. Proto se pokuste nebýt nervózní, ale vystavování si užívat.
V kruhu se psi seřadí podle pořadových čísel. Jestliže je třída hodně naplněná, rozdělí si rozhodčí psy do skupin a posuzuje je postupně. Ať jste v kterékoliv skupině, nezevlujte. Nepovídejte si se známými, kteří se sešli okolo kruhu. Věnujte se psovi a snažte se ho udržet bdělého. Může na vás nečekaně přijít řada dříve a psa nestihnete namotivovat k práci.
Nejprve bude rozhodčí od každé skupiny chtít, aby se prošla okolo. Udělá si tak základní představu. Při chůzi jděte se vzpřímeným držením těla, nehrbte se pod tíhou starostí, zda vyhrajete. Pokud je rozhodčí mužského rodu, mohou mu dámy ukázat svoji hruď posunem ramen vzad. Budete tak působit více jisté sebou i svým psem a rozhodčího spíše zaujmete. Nebuďte šedá nahrbená myš.
V kruhu si hlídejte správné držení vodítka. Neměli byste jeho konec nechat jen tak plandat, rušilo by to celkový dojem, který vyvoláváte. Oblečení by vám nemělo šustit, rušilo by tím psa. Za psem byste se neměli valit a běžet / jít hlasitě, nýbrž lehce. Dámy, které si vzaly sukni, zpětně zhodnotí, zda není moc úzká či moc krátká a neodhaluje při manipulaci se psem to, co by neměla.
Po úvodním kole rozhodčí posoudí každého psa zvlášť. Nejprve mu zkontroluje zuby a skus, někde se kontroluje tetovací číslo nebo čip. U samce překontroluje varlata. Stavbu těla psa může u dlouhosrstého plemena také kontrolovat pohmatem. Psa stavte do výstavního postoje, abyste rozhodčímu posouzení psa umožnili. Motivujte ho, aby vám vydržel stát se vztyčenou hlavou. Kdo natrénoval se svým psem dorovnávání výstavního postoje posunutím jeho nohou, nezapomene na fakt, že je vhodné chytit psovu tlapku až dole. Tím se vyhnete přešlápnutí psa a rozhození celého výstavního postoje. Jestliže máte plemeno, které se vystavuje na stole, dbejte na správné zvedání psa. Chytněte ho pravou rukou pod hrudníkem a levou pod zadečkem. Nezvedejte ho za vodítko a ocas atd. Vodítko si můžete pověsit přes rameno, nebude vám tak překážet a zároveň nebude působit rušivě.
Po kontrole detailů vás rozhodčí vyzve k oběhnutí kruhu. Následuje chůze od rozhodčího a zpět k němu, kdy je kontrolována korektnost chodů. Nejděte moc rychle, rozhodčí musí vidět pohyb nohou psa. Vodítko mějte buď prověšené – vystavení působí přirozeně, nebo natažené – tím pes více zvedne hlavu a vy můžete částečně zakrýt mírné nedostatky. Při obratu se nezastavujte. Otočte se v chůzi a slovně pomozte s obratem i psovi.
Takto pan rozhodčí prohlédne všechny psy. Tím si o každém z nich udělá základní představu a může je poslat oběhnout kruh společně. Vy se stále soustřeďujte na svého psa. Kdykoliv se chůze zastaví, postavte ho do výstavního postoje.
• Jestliže jdete v kruhu jako první, nezdržujte pomalým tempem. Mimo svého psa ještě pečlivě sledujte rozhodčího, aby vám neunikl žádný z jeho požadavků.
• Jestliže jdete uprostřed kruhu a před vámi jde pomalejší dvojice, prodlužte si dráhu. Využijte i rohy, nechoďte u středu kruhu.
• Pokud jde před vámi rychlejší dvojice a utekla vám, naopak si dráhu zkraťte a doběhněte ji.
Rozhodčí po zhlédnutí všech psů v kruhu upraví jejich pořadí. Psa více odpovídajícího standardu posune více dopředu. Psy nechá znovu oběhnout kruh. To opakuje, dokud se nedopracuje k definitivnímu rozhodnutí. Dvojicím seřazeným dle pořadí pogratuluje, oznámí známku, kterou psovi dal, nebo ji jen potvrdí v dokladech. Vítězi třídy může zadat titul CAC (čekatelství národního šampionátu krásy), v třídě mladých to je titul CAJC (čekatelství národního šampionátu krásy mladých).
Dříve bylo běžné přizvat si k vystavení psa pomocníka, který stál za kruhem a psa nám pomáhal povzbuzovat. Obíhal okolo kruhu, schovával se za přihlížející lidi a na psa volal. Účelem takového chování je udržet psa čilého, vzbudit u něj zájem. Této role se často ujímal majitel psa, ke kterému má pes nejbližší vztah, a měl tak zájem ho okolo kruhu hledat. Tomuto způsobu vystavování psa se říká double–handling a je již zakázaný.
Po posouzení všech tříd daného plemena nastoupí do kruhu nejlepší psi z tříd (mezitřída, otevřená, pracovní a třída šampiónů) s oceněním CAC a rozhodčí z nich vybere nejhezčího jedince, který získá titul CACIB. To samé se opakuje i s fenkami – vítězkami jednotlivých tříd. Nakonec následuje boj o titul BOB, do kterého jsou přizváni nejlepší z přítomných zástupců plemena – tedy CACIB pes, CACIB fena a držitelé titulu CAJC. Titul BOB označuje vítěze daného plemena.
Po posouzení vašeho psa dostanete výstavní posudek a případně diplom. Do průkazu původu se výsledek zapisuje buď přímo v kruhu, nebo ve výstavní kanceláři. Kdo získal některý titul, obdrží příslušné potvrzení. Vítězové si na místě, které bývá zmíněno v katalogu, vyzvednou svoji výhru.
Po dokončení posuzování ve všech kruzích se konají jednotlivé soutěže. Do některých z nich je nutné se přihlásit současně s přihlášením na výstavu. Mohou to být např.:
• Soutěž dítě a pes,
• Soutěž o nejlepší pár psů,
• Nejlepší chovatelská skupina.
Do některých tříd vstupujete automaticky vítězstvím ve třídě či získáním titulu. Jsou to často:
• Nejlepší štěně – soutěž pro štěňata s oceněním VN1,
• Nejlepší dorost – soutěž pro psy i feny ze třídy dorostu, kteří získali ocenění VN1,
• BIS veterán – soutěž pro veterány s titulem BOV,
• BIS junior – soutěž pro juniory s titulem BOJ,
• BIS – nejprestižnější soutěž, při které nastoupí všichni držitelé titulu BOB.
Posuzování a vaše práce vystavovatele při těchto soutěžích jsou obdobné jako při vystavování psa v jeho třídě. Nemůžete již nic ztratit. Titul, který jste již získali, vám nikdo nevezme. Můžete jen získat nějaký navíc. Nepříjemné na těchto soutěžích je, že vystavovatelé, kteří byli posouzeni hned ráno, na ně musí mnoho hodin čekat. Kdo nemá rád čekání stejně jako já, se pak třeba i vzdá již vybojovaného poháru za titul BOB, který má být předán až při závěrečné soutěži.
Výstava je za vámi, je čas jet domů. Vše zabalit, před cestou vyvenčit psa a můžete vyrazit na zpáteční cestu. Ať úspěšní, nebo ne, první výstavu máte za sebou. I když třeba bez titulu, výhry a dobrého umístění, ale zážitek, zkušenost a čas strávený s vaším psem a případně i lidským doprovodem vám nikdo nevezme.