Původ
Moravský bílý hnědooký je naše nejmladší národní plemeno. Jeho vznik je do jisté míry propojen se vznikem dalšího našeho plemene, českého černopesíkatého králíka. Moravský bílý hnědooký králík vznikal v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století příkladným chovatelským úsilím malé skupinky chovatelských nadšenců z Prostějovska. Inspirací pro tento krok byl článek tehdejšího králíkářského odborníka Ing. Jaroslava Fingerlanda, který v roce 1971 referoval o cestě v toho času NSR, kde výzkumní pracovníci v Celle hledali možnost vyšlechtit bílého králíka, ale s jinou barvou očí než červenou či modrou. Na základě tohoto začal být první šlechtěn králík český černopesíkatý. V roce 1972 se však tímto článkem inspirovalo i devět chovatelů z vesničky Otaslavice (okr. Prostějov) a začali s křížením. Jako rodičovská generace byla zvolena plemena stříbřitý malý žlutý a činčila malá. V generaci F2 se již vyštěpovala i bílá mláďata, zatím ještě s nežádoucím mírným černým pesíkováním. Trvalo ještě delší čas, než se typičnost a barva relativně ustálila a plemeno bylo uznáno. Tak se stalo v roce 1984 ve Vrahovicích na Prostějovsku. Velkým přínosem pro další šlechtění plemene bylo založení speciálního chovatelského klubu v rámci struktury Českého svazu chovatelů. Klub vznikl v Rajhradě u Brna v roce 1987 a sdružoval tehdy chovatele českých černopesíkatých králíků i moravských hnědookých. Od roku 2006 mají obě plemena králíků samostatné kluby a pořádají individuální speciální – klubové výstavy.
Rozšíření u nás
Moravský bílý hnědooký je sice naše nejmladší národní plemeno, ale také, naneštěstí, nejméně rozšířené. Na místních či okresních výstavách se s moravským bílým hnědookým králíkem téměř nesetkáme. Větší úspěch můžeme mít na některých nadregionálních výstavních akcích anebo hlavně na celostátních výstavách. Na vrcholových výstavách bývá vystaven zhruba v počtu 20 až 25 kusů. Nejvíce zvířat tohoto plemene je k vidění na speciální výstavě Klubu chovatelů králíků moravských bílých hnědookých. Tato klubová akce se koná tradičně v pozdním podzimu až začátkem zimy v Prostějově.
Popis zevnějšku
Králík moravský bílý hnědooký patří do skupiny středních plemen králíků. Hmotnost dospělých králíků (tj. více jak 8 měsíců věku) se má pohybovat v rozmezí 3,30 až 4,00 kilogramu. Tvarové situace jsou shodné jako u drtivé většiny čistokrevných králíků – jedná se především o dobře upnutou kůži, správný postoj a držení končetin a bezvadný vývin zevních pohlavních orgánů. V rámci typičnosti má mít králík robustní a širokou hlavu – v čelní i nosní partii s dobře vyvinutými skráněmi. U samic je struktura hlavy poněkud jemnější. Tělo je zavalité, dobře osvalené a široké v hrudní i pánevní partii. Končetiny jsou středně dlouhé a silné. Srst je normální, hustá, pružná, vyrovnaná a přiléhavá. Barva srsti a očí je typickým znakem plemene. Jedná se o čistě bílou barvu krycího chlupu, bez jinobarevných chlupů či nežádoucího tmavšího nádechu. Duhovka očí je tmavě hnědá, zornice je černá. Drápy jsou rohovité. Barva podsady je čistě bílá, bez našedlého nádechu.
Využití
Plemeno se většinou chová pro výstavní účely v rámci Českého svazu chovatelů. Moravský bílý hnědooký králík je zařazen jako tzv. genový zdroj (dříve genová rezerva) v rámci našich národních plemen králíků. Chovatel tedy může získat určité dotace na provoz chovu. Mimo Český svaz chovatelů je plemeno poměrně neznámé. Určitou zajímavostí je, že podobně zbarvené plemeno není nikde v chovatelské Evropě (a tedy i na světě) uznáno!
Kontaktní informace
Pokud máte zájem rozšířit řady příznivců moravského bílého hnědookého králíka, doporučuji navštívit speciální výstavu moravských bílých hnědookých králíků, případě nějakou celostátní výstavu králíků. Také je vhodné kontaktovat členy chovatelského klubu – informace naleznete na webu Klubu chovatelů králíků moravských bílých hnědookých www.klubmbh.estranky.cz.