U mne tento problém nastal, když zemřel můj otec, který většinu dne trávil u voliér. Těžké to bylo hlavně na jaře, když jdou papoušci do toku. To jsme už měli dvě kamery v budkách. Byly bezdrátové, ale bez záznamu. Obraz se přenášel do televize, kde se kamery mohly přepínat.
Byl to nejjednodušší způsob, ale rozhodně ne nejdokonalejší. Občas byl tak špatný signál, že to bylo spíše zrnění než obraz. Bylo to rušení způsobené zapnutím wi–fi nebo nějakého přijímače či spotřebiče u některých našich sousedů. Další vážný problém byl, že chyběl záznam.
Jelikož jsem sám sobě vedoucím s přístupem celý den k počítači, začal jsem pátrat po kamerovém systému, abych papoušky mohl pozorovat během dne přes internet. V roce 2008, kdy jsem začal pátrat, by již specializovaná firma toto jistě zrealizovala. Avšak jak jsem zjišťoval, za nemálo desítek tisíc. Mou podmínkou bylo noční vidění, záznam alespoň 24 hod., ale hlavně přenos, abych se mohl na papoušky podívat kdykoliv a kdekoliv. Noční vidění se využije hlavně v budkách, kde je stále téměř tma. Není ale špatné zkontrolovat, jestli ptáci i v noci klidně spí.
Záznam samozřejmě proto, aby nám neuteklo krmení, páření nebo nějaká jiná, třeba nebezpečná situace.
Po dlouhém brouzdání na internetu jsem objevil firmu Flajzar, která nabízí barevné minikamery s nočním viděním. Po předchozích zkušenostech s bezdrátovými kamerami a vzhledem k počtu kamer, které jsem potřeboval napojit, jsem zvolil drátové. Splňovaly i mé přání cenové dostupnosti, protože jedna kamera stála 350 Kč. Tato vnitřní minikamerka s CMOS čipem a rozlišením 380 TV řádků je osazena šesti infra LED diodami pro noční přísvit na vzdálenost asi 3 až 5 metrů. Zpracovává i audio, má hmotnost 160 g a rozměry jen 30×40×100 mm. Abych mohl použít dvanáct kamer, musel jsem pořídit PCI BNC kartu, kam je možno zapojit až 16 kamer. Tato karta stála okolo 2 500 Kč. Jako počítač jsem použil dětem již nevyhovující starší stolní PC i s monitorem. Kamery do počítače se mi podařilo napojit bez problémů. Všude, kde by papoušci dráty mohli poškodit, jsem použil plastové elektrikářské trubky k jejich ochraně. Nikoliv k ochraně papoušků, ale drátů. Kamery jsou totiž napájeny 6–12V DC, takže pro papoušky i chovatele jsou bezpečné.
Toto drátování i letování jsem zvládl, ale dostat obrázky na monitor počítače již bylo nad mé síly. Kde jsem s rozumem končil, nastoupil můj starší syn, který tehdy ještě studoval informační technologie. Snímky z kamer pro něj celkem jednoduchým programem dostal na monitor.
Toto ale pro mne nebylo vítězstvím. Potřeboval jsem totiž sledovat papoušky a budky kdekoliv, a nejen na monitoru ve voliérách. Jelikož doma máme wi–fi a voliéry jsou vzdáleny od domu asi 30 metrů, koupili jsme ještě směrovou anténu na přenos z voliér k internetu.
Dostat obrázky na internet byl další oříšek, který mladý student vyřešil novým programem. Když jsem obrázky z voliér viděl na internetu, byl jsem maximálně spokojen. Kde je přístup k internetu, tam mohu zkontrolovat své svěřence. Další nespornou výhodou je, že tyto malé bezpečnostní kamery zaznamenají jakýkoliv pohyb, i návštěv nezvaných. Ten, kdo by chtěl mít tento systém dokonalý, pořídí si ještě záložní zdroj, který při výpadku proudu okamžitě napájí systém. Tím pádem nepřijdete ani o vteřinu záznamu. Když však běhá okolo voliér náš miláček, pitbul Blek, mám jistotu, že se lupič s přenoskou k voliérám nepřiblíží. Takže bych mohl říci, že jsem maximálně spokojen atd. Ovšem co bylo dokonalé pro mne, nebylo dokonalé pro mého šikovného synka. Jako bonus mi udělal to, že při kliknutí na obrázek z dané kamery se mi otevře blok, kam mohu napsat evidenci papoušků ve snímané voliéře, čísla kroužků, datum odčervení, snůšku, líhnutí, kroužkování mladých a spoustu jiných potřebných poznámek. Tento systém je pro mne naprosto dokonalý.
Jak jsem se již zmínil, chovatel, který je ochoten investovat desetitisíce, najde jistě kontakt na profesionální firmu, zadá požadavky, zaplatí a má to bez starostí. Ovšem pro nás nebohaté je tato složitější cesta přijatelná. Navíc pocit dobře provedené práce s dobrým výsledkem zahřeje více.
Toto ovšem není návod pro začínající chovatele, pořídit si papoušky, kamery, občas dát vodu a krmení a je vystaráno. Aby byli ptáci v dobré kondici a zdraví, musí se jim dávat spousta jiných dobrot. Ovoce, zelenina, bylinky, v mléčné zralosti kukuřice, obilí, slunečnice a spousta dalších dobrot. Dále je třeba nejlépe denně kontrolovat, zda není některý papoušek uvězněn zapomenutým drátkem za kroužek mimo dosah kamer nebo nemá jiný problém. Kontrolu trusu, nemá-li některý papoušek průjem, vám kamery též neprovedou.
Kamery nenahradí péči a lásku k těmto tvorům. Jsou ale velkým a užitečným pomocníkem.