Kromě směsi kvalitních zrnin a různých doplňků, odpovídající chovanému druhu ptáků, denně čerstvé vody, je nutno dávat trvale minerálie a stopové prvky. Většina ptačích druhů /všichni papoušci a pěnkavovití/ semena olupují a konzumují pouze zrno. S odloupnutou slupkou se ztrácí největší podíl v ní obsažených minerálií. Zdraví, výkon, opeření, plodnost a počet vajec v jedné snůšce jsou plně odvislé od dostatečných dávek minerálií. Samotný vápník rozhodně nestačí! Pro výměnu látkovou jsou významné a podstatné také hořčík, fosfor, sodík, draslík a mnoho stopových prvků. Každý živý tvor je závislý na obnově buněk, neboť ty udržují v rovnováze osmotický tlak v jeho těle.
Samozřejmě je chovatelem známo, že mnoho výrobců zásobuje trh vhodnými přípravky. Jedním z nich je fa Merkl z Norimberka, dodávající Mineral - Menue. Přípravek obsahuje sodík a draslík /nikoliv jako chlorid/ a stopové prvky z mořských řas. Zajišťuje spolehlivě zdravou činnost střev /hodnotu pH/, růst mláďat, tvorbu kostry, kvalitu rohoviny i peří, podporuje tvorbu peří v době přepeřování. Také obsahuje drobné kamínky pro trávení ve svalnatém žaludku i pro podporu nezbytné péče o zobák. Každodenní podávání přípravku Mineral - Menue lze proto doporučit. Jako výhodu lze označit, že jeho zrnka jsou vůči vzdušné vlhkosti stabilní a proto se nerozpadají. Prosím každého, kdo uvedený přípravek vyzkouší, aby o tom napsal do zpravodaje Fauna.
Začátkem května letošního roku mne navštívil místní chovatel Pavel Brslínek a žádal mne o radu. Samice rozela zahnízdila a bez problémů snesla čtyři vejce, ale páté snést nemohla. Co dělat proti nesnášivosti? Řekl jsem mu, že jsem se ve svém dlouholetém chovu papoušků s nesnášivostí nesetkal. Naproti tomu musím přiznat, že v chovu drobných exotů /především astrildů a amadin/ se nesnášivost dosti často vyskytla. Tehdy jsem situaci řešil tak, že jsem vzal špendlík se skleňěnou hlavičkou, namočil hlavičku do olivového oleje a krouživými pohyby jsem kloaku opatrně zvětšoval. Při tomto zákroku byl pták umístěn ve vytápěné kleci. Netrvalo dlouho a obvykle bylo vejce sneseno.
Zmíněný kolega se po odchodu ještě zastavil v nedaleké VET - ošetřovně. Majitel, dr. Kočí mu doporučil přípravek TERA - DELTA, který prý nesnášivost spolehlivě vyléčí. Určen je ovšem k léčbě klinických mastitid skotu /zánětu mléčných žláz/. Působí protizánětlivě, zmenšuje otoky a bolest.
Jedná se o olejovitou suspenzi krémové barvy obsahující čtyři antibiotika - Novobiocinum 100mg, Neomycini sulfas 150mg, Procaini benzylpenicillinum monohydricum 100tis., Dihydrostreptomycini sulfas 125mg, Prednisolonum 10 mg v 10 ml. TETRA - DELTA je distribuován v umělohmotné stříkačce /obsah 20x 10ml, cena 49 Kč/.
Jak kolega při zákroku postupoval? Rozela už byla velice zesláblá. Manželka samičku držela a kolega Brslínek vpravil do kloaky nejdříve kapku přípravku a stříkačkou opatrně kroužil. Podruhé vstřikl do kloaky více přípravku a opět stříkačkou kroužil, načež velmi zřetelně cítil v kloace uvolnění. Rozelu posadil na zem a v průběhu asi 3 minut samička vejce snesla. Velice se jí ulevilo a netrvalo dlouho a vylétla v kleci na bidlo. Na snůšku nezasedla. K druhému hnízdění došlo asi po 14 dnech a v těchto dnech probíhá vše dobře. Snad bude toto hnízdění úspěšné.
Popsaný způsob léčení nesnášivosti u papoušků je zcela nový a není pochyb o tom, že většina chovatelů se s ním setkává poprvé. Věřím, že přípravek TETRA - DELTA pomůže chovatelům zachránit postiženého papouška. Při troše opatrnosti a pozornosti se jistě využije i při zákroku u drobných exotů.
V časopise AZ-Nachrichten 2/200 píše chovatel Birke o hodnotě živočišných krmiv, určených pro ptáky. Zabývá se chovem strnadů, pěnkav, stehlíků a čížků, pro které má vybudované zahradní voliéry. Živočišná patří, chováme-li hmyzožravé ptáky, do každodenní dávky. To, zda si bude chovatel živočišnou potravu kupovat, sbírat nebo si ji sám odchovávat, záleží na jeho možnostech a úvaze.
Po celý rok dává Birke svým chovancům larvy potemníka moučného /moučné červy/. V zimě poskytuje dávky nižší, ale od začátku jara je postupně zvyšuje, aby u ptáků vyvolal hnízdní aktivitu. V době odchovu mladých přidává muší larvy, které sám odchovává. U řezníka si obstará hovězí kosti, které po osušení uloží do kbelíku. Při odpovídajícím počasí, nakladou mouchy do zbytků masa na kostech vajíčka a po krátké době se to zde jen hemží prvními larvami.
Muší larvy i larva potemníků moučných přikrmuje Birke po dobu 2 - 3 dnů před jejich zkrmováním dávkami vitamínů /multivitamínové přípravky v práškové formě, trochu pivovarských kvasnic, hroznový cukr a krmný vápenec/. V době odchovu mláďat se k nerušenému růstu používá vhodný zdroj bílkovin.
Od časného jara dává chovatel Birke svým ptákům také mšice. Během léta prochází vlhkými loukami s entomologickou sítí, aby zde chytal luční plankton a luční kobylky. Všechna vyjmenovaná krmiva zpestřují ptačí jídelníček a jsou pro ptáky pochoutkou.
Na IX. sympoziu chovatelů papoušků v Německu hovořili přední odborníci o peří papoušků. Především upozorňují, že příčinou primárních poruch opeření mohou být především závady ve výživě, v umístění ptáků /klece, voliéry, skleníky/, genetické anomalie, aplikace různých léků, otravy nebo škubání peří. K sekundárním příčinám se počítají kožní nemoci, hormonální poruchy, nemoci jater, ledvin, případně chronická onemocnění celého organismu.
Pro tvorbu normálního opeření musí být nasazeny rozličné látky v rozumném poměru, přičemž bílkoviny, minerálie, stopové prvky, vitaminy a karoteny je třeba zvláště důrazně připomenout. Ty se musí tělu dávat pravidelně, protože není samo schopno si je syntetizovat. Jen v těchto optimálních podmínkách se vytvoří kvalitní, dobře stavěné peří správných barev s optickými aspekty.
Musím dodat, že ne vždy se toho všeho dosáhne snadno, což je třeba si uvědomit.
Apeluji na všechny chovatele okrasných ptáků, aby pravidelně přispívali do zpravodaje FAUNA. Pro svá kratší sdělení mohou využívat rubriku „Zajímavosti z chovatelské praxe“.
Zelené krmivo je nezbytnou součástí výživy ptáků po celý rok. Prospívá jejich zdraví neboť v zelené hmotě je vláknina, vitaminy i menší množství minerálií. Podporuje chuť k žrádlu, tvorbu žaludečních šťáv, aktivuje výměnu látkovou, působí dieteticky a do jisté míry stimuluje také pohlavní činnost.
V zimních měsících můžeme např. vysévat do truhlíků hrách, čočku, řepku, pšenici, oves. Můžeme také podávat zmrzané zrniny /polozralé trávy, plevely, proso, lesknici, pšenici, oves aj./. Z kulturních rostlin připomínám špenát, salát setý, kapustu, nať petržele, mrkve, celeru, mangold /řepa cvikla/, mladé cibulky ap. Známý chovatel R. Strnad doporučuje také listy rajských jablíček.
Z naší přírody si můžeme z míst, která nejsou kontaminována herbicidy, nejsou přehnojená nebo zasahovaná výfukovými plyny, přinášet: žabinec ptačinec, smetánku lékařskou, pampelišku podzimní, kokošku pastuší tobolku, penízek rolní, jitrocel větší, starček přímětník, různé druhy lebed a merlíků, pelyněk černobýl, šťovík, jetel plazivý, řebříček, heřmánek pravý, pcháč zelinný, vratič obecný, jílek ozimý, lipnici obecnou, srhu laločnatou, mléč rolní a zelinný, třezalku tečkovanou, kostival lékařský, kopřivu dvoudomou a mnoho jiných.
Připomínám, že rostliny, které v přírodě nasbíráme, musíme před podáváním ptákům dobře omýt a osušit. Sbíráme-li je na vlastní zahradě, omývat není třeba.
Používejte ionizátory, vyplatí se to
Odpovědnost chovatelů za udržení zdraví ptáků je nesporná. Proto se snaží zkvalitňovat kompletní výživu a vylepšovat chovatelská zařízení. Vytvoření optimálních podmínek v odchovnách není rozhodně věc snadná. Kromě teploty a relativní vlhkosti přispívá k ozdravování ovzduší a prostředí také dostatek přítomných záporných iontů. K doplňování chybějícího množství používáme ionizátory vzduchu.
Ve zdravé přírodě je koncentrace záporných iontů cca 500 v cm3. V prostředí zamořeném kouřem, ve znečištěném ovzduší ap. mohou záporné ionty chybět úplně. Důsledkem toho je zvýšená prašnost, zvýšený podíl choroboplodných zárodků v ovzduší, dostavují se dýchací potíže a snižuje se vitální tonus organismu.
Ionizátory podporují zdraví a také růst zvířat, uplatní se i při alergiích z prachu, peří a srsti a při odstraňování různých pachů z prostředí. Různé vhodné ionizátory nabízí náš i zahraniční obchod.
A ještě na jedno zařízení k ozdravení ovzduší v chovatelském zařízení bych rád upozornil. Slouží k nasávání vzduchu, jeho čištění a tím ho zbavuje prachu, virů, bakterií, plísní a snižuje nebezpečí nákazy. Ani za plného provozu nevzniká průvan, který je pro zdraví ptáků a všech živých organismů škodlivý. Produkce záporných iontů je plně zajištěna. Výrobky, které se nabízejí na trhu se snadno instalují, provoz není třeba kontrolovat a spotřeba proudu je úměrná poskytovanému výkonu.
Jak budeme vyrábět piškoty
Víme dobře, že mnoho chovatelů v současné době používá při přípravě měkkých míchanic hotových průmyslově vyráběných suchých směsí /vaječných/. Tím si usnadňujípráci při každodenní přípravě nepostradatelných krmiv. Ovšem jsou i dnes chovatelé, kteří připravují míchanice po staru a používají k tomu dětské piškoty, strouhanku nebo i piškoty vlastní výroby. Jistě bude mnohé chovatele zajímat, jak by si mohl takový zdravý a vyhovující výrobek upéci.
1/ Bisquit - 3 bílky z čerstvých vajec se dobře ušlehají, přidají se tři žloutky rovněž dobře ušlehané, dále 10 dkg bílé mouky, 10 dkg práškového cukru. Vše se promíchá a dá se péci. Po vychladnutí se upečený piškot rozřeže na plátky, dobře usuší, rozemele a uloží do sklenic. Kousky piškotu lze také po mírném zvlhčení mlékem, vodou nebo ovocným sirupem podávat některým druhům zrnozobých nebo měkkozobých ptáků.
2/ Piškot z ovesných vloček - 8 žloutků se ušlehá s 8 lžícemi vody, přidá se 125 g cukru, 1 pol. lžíce medu a znovu se šlehá. Pak se přidají dvě kávové lžičky kalcia, 125 g mouky, 200 g ovesných vloček a po přimíchání šlehaných bílků z osmi vajec se upeče.
3/ Piškot kukuřičný - připravuje se podobně jako piškot pod bodem 2, ale místo ovesných vloček se přidá 250 g kukuřičné krupice a jedna lžíce medu navíc.
4/ Medový piškot - 8 vajec, 8 lžic horké vody, 2 pol. lžíce medu, 2 kávové lžičky kalcia a 250 g mouky. Dále se postupuje při zpracování jak je uvedeno pod bodem 2.
5/ Piškot pro papoušky /podle H. Heinrichsové/ - 10 vajec, 500g mouky, 300 g přírodního cukru, 1 sáček do pečiva. Vyrobené těsto se dá na velké plechy. Piškot se po upečení rozkrájí, dobře usuší a poté se může dlouhodobě skladovat. Podle chovatelky H. konzumují její papoušci tento výrobek náruživě.
6/ Ve starší slovenské monografii „Chov kanárikov“ byl publikován předpis na tento piškot:
12 - 15 žloutků ušleháme s vrchovatou lžící rozehřátého včelího medu a rovnou polévkovou lžící práškového cukru. Dále se přidá 8 - 10 dkg hrubé mouky /případně polohrubé/, do které jsme přidali 1/2 prášku do pečiva. Z bílků ušleháme sníh a do připravené hmoty ho zamícháme. Přidat lze trochu mrkvové, rajčatové nebo ovocné šťávy. Hotové polotekuté těsto nalijeme na vymaštěný plech, moukou vysypaný. Pečeme zvolna při 100 - 120 stupních /výstižnější označení je „vysoušíme“/. Po upečení piškot ihned usušíme. Přítomnost medu jej činí trvale vlhkým a po nedostatečném usušení by mohl plesnivět. Ptákům se podává mírně navlhčený vodou nebo čajem. Na misce vydrží maximálně 24 hodin, pak se kazí.
Mnoho starších chovatelů se pamatuje, že ne vždycky jsme dříve dostávali pro naše ptáky nánožní kroužky v kvalitě, která by odpovídala požadavkům. Byly nejen starosti, ale někdy dokonce i ztráty. Dnes je situace lepší, protože si kroužky můžeme vybírat u několika dodavatelů. Jako každý, také já potřebuji někdy okroužkovat agapornise, které jsem si zakoupil pro osvěžení krve a které prodávající neokroužkoval. K tomu potřebuji kroužky rozstřižené, aby byly otevíratelné. Dobře mi posloužil p. V. Straka z Bludova, jehož služby mohu doporučit.
Jak postupovat při přípravě rozřezaných kroužků ke kroužkování! Potřebný počet kroužků dáme na elektrickou plotýnku nebo vařič, který jsme zapnuli na plný výkon. Po 10 minutách ohřívání vhodíme kroužky do vody, kde kov změkne a dá se rozevřít. Na stisknutí kroužku máme dost času, asi 1 hodinu. Po této době se postupně pevnost kroužku vrací. Kdybyste chtěli otevřít kroužek násilím, ne podle popsaného postupu, kroužek praskne.
Třeba si řeknete, že to je maličkost, souhlasím, ale je velice důležitá.