Pozor na řepku a vajíčka
Červených mozaikových v lipochromu jsem měl v roce 2013 celkem pět párů. Odchoval jsem od nich 27 mláďat. Do svého chovu jsem zařadil dva samečky zakoupené v Rakousku od špičkového chovatele. Samečky jsem potřeboval pro osvěžení krve a oba odvedli dobrou práci. Mláďata od těchto samečků jsou výborná v barvě i velikosti a zlepšil se u nich kontrast mezi bílou a červenou barvou. Podařilo se mi odstranit rozpitost červené barvy v bílé. Uvedené samečky jsem pářil se svými samičkami, které byly na výstavě v rakouském Linci celkem dobře ohodnoceny. Samičky jsem zde vystavoval v kolekci, která obdržela celkem 347 bodů. Při odchovu těchto mozaikových kanárů je nutno dodržovat zásadu, že mláďatům podáváme červené barvivo až při peření. Dále je nutno dbát na to, aby mladí kanáři neměli v křídlech a ocasních perech žlutý nádech. Docílíme toho tím, že kanárům nepodáváme řepku, která peří zbarvuje dožluta. V současné době je třeba brát v úvahu i skutečnost, že kupovaná slepičí vejce obsahují červené barvivo cantaxantin; ten se slepicím přidává do krmných směsí, aby vajíčka měla červené žloutky. Chovatelé, kteří do vaječné míchanice používají kupovaná vejce, by tuto realitu měli brát v potaz. Používaná kupovaná vejce nám mohou pokazit i barvu u kanárů žluté řady. Žlutí kanáři pak mají v peří červený nádech a chovatelé se diví, jak je to možné. Padá pak i podezření, že ve žlutých kanárech je příměs krve kanárů červených.
Chovatelské umění
Mozaikové kanáry v lipochromu je zapotřebí i umět barvit a chovatelé by měli vědět, kdy červené barvivo podávat v určitém množství. Je dobré barvit mladé kanáry z prvního a druhého hnízdění odděleně a barvivo jim podávat podle intenzity přepeřování. U mladých kanárů musíme sledovat probíhající peření a dbát na to, aby vynikly červené znaky, typické pro mozaikové kanáry. Zejména při přepeřování hlavy je nutno dávku červeného barviva upravit. Budeme-li tuto zásadu dodržovat, odměnou nám budou krásně vybarvení zejména samečci těchto mozaikových kanárů.
Červené saténové kanáry v mozaice chovám již po dobu tří let, a jelikož jsem do svého chovu potřeboval také cizí krev, zakoupil jsem v rakouském Linci i dvě saténové mozaikové samičky. Byly zde vystaveny v kolekci, která získala celkem 358 bodů, tedy dobré ohodnocení. S majitelem těchto kanárů jsem se dohodl a dvě samičky z této kolekce mi odprodal. Ve svém chovu jsem na ně použil své samečky červenoisabelové CII štěpitelné do saténu. Obě samičky odchovaly dvě hnízda s celkovým počtem 18 mláďat. K mé spokojenosti se jedná o dobré matky, které společně se samečky bez problémů mláďata odchovávají. Mladý sameček z tohoto hnízdění vyhrál první cenu ve své kategorii na slovenské podtatranské výstavě v Kežmarku s mezinárodní účastí. Z uvedeného hnízdění jsem na této výstavě vystavil i dva samečky červenoisabelové CII, kteří rovněž dosáhli dobrého ohodnocení. Dobrý bodový zisk měly i dvě vystavené samičky v saténu CI. Musím podotknout, že o tyto uvedené kanáry byl mezi chovateli ze Slovenska a Polska velký zájem. Při přepeřování těchto saténových kanárů v mozaice je zapotřebí věnovat velkou pozornost tomu, aby kanáři neměli žlutý nádech, což jejich vybarvení znehodnocuje. Je třeba dbát i na kontrast mezi bílou a červenou barvou. Obtížnost chovu těchto kanárů spočítá i v kontrastu lipochromu a melaninu. Docílit správného melaninového vybarvení je chovatelské umění. Jak tvrdím, Kanár saténové řady v mozaice se správným melaninovým závojem je skvost mezi barevnými kanáry a jeho odchov vyžaduje hodně chovatelské trpělivosti a znalost genetiky. Pro danou obtížnost se s těmito barevnými kanáry setkáváme na výstavách jen ojediněle.
V melaninu je nejvíce mozaikových kanárů v řadě achát. Na naší brněnské výstavě byli zastoupeni i v kolekci achátový CII opálový. Ve svém chovu mám rovněž pár těchto mozaikových kanárů v klasickém melaninu. Odchoval jsem dvě hnízda s počtem sedmi mláďat, z čehož bylo pět samců a dvě samičky. Achátoví kanáři v mozaice jsou poměrně dost zastoupeni na různých výstavách a vytlačují kanáry v nemozaikové řadě.
Škodlivé barvivo
Kanáři v mozaice mají oproti ostatním barevným kanárům výhodu v tom, že jim nemusíme podávat barvivo hned po vylíhnutí, aby měli i křídelní a ocasní pera červená, ale stačí jim ho podávat až při přepeřování. Nezatěžujeme jim proto vnitřní orgány již v útlém věku a šetříme tím jejich zdraví. V některých státech již mladí kanáři nejsou na bodovacích výstavách trestáni za neprobarvené peří v křídlech a ocase. Podle mého názoru je to naprosto logické a v souladu s přírodou. Kanár barvený hned po vylíhnutí se nikdy nedožije stejného věku jako kanár, kterému podáváme barvivo až v dospělém věku při prvním peření. Chemické barvivo kanárům poškozuje vnitřní orgány. Při zhlédnutí pořadu „Peklo na talíři“, kdy byla testována slepičí vejce, bylo zjištěno, že obsahují lidskému zdraví škodlivý cantaxantin. Je nutno si představit, jak malé množství tohoto barviva slepičí vejce obsahují a jaké množství podáváme svým kanárům, abychom dosáhli potřebného barevného odstínu. Srovnejme organismus člověka s organismem kanára a závěr je každému jasný. Svým svěřencům tedy vědomě ničíme jejich zdraví jenom proto, že někdo stanovil, že barevný kanár musí mít prvním rokem stejně barevné všechno peří, a přitom je každému známo, že barevní kanáři křídelní a ocasní pera vyměňují až druhým rokem při druhém přepeřování. Na tomto případě je vidět, kam až sahá lidská hloupost. Osobně proto věřím, že stále více států od této lidské hlouposti ustoupí. I červený kanár s bílým peřím v křídlech i ocase vypadá hezky, což je vidět z různých výstav ve světě, které jsou umístěny na internetu.
Příští sezona
Pro následující chovnou sezonu jsem do svého chovu zařadil osm samiček červených saténových CI, tři samečky červené saténové CII a dva červenoisabelové CII štěpitelné do saténu. Do tohoto chovu hodlám zařadit i dvě samičky červené saténové CI, které pocházejí od rodičů otce červeného saténa CII a samičky červenoisabelové intenzivní. Pářit je budu se samečky saténovými CII.
Do chovu mozaikových achátů použiji i samečka červenoachátového opálového CII, kterého jsem dostal darem od přítele Radka Nováka z našeho klubu K 1 Brno. Měl je vystaveny v kolekci na naší výstavě v Brně–Kníničkách a na tuto kolekci získal 354 bodů, což je poměrně vysoké ohodnocení. Samečka budu pářit na dvě sobě nepříbuzné červenoachátové samičky CI a jejich potomky budu v následujícím roce pářit mezi sebou. Z prvního páření budou potomci normálně vybarvení, ale štěpitelní do opálu. Při páření těchto potomků mezi sebou bude 25 % normálních, 50 % normálních štěpitelných do opálu a 25 % opálových. Použiji-li páření otce na dceru, získám 50 % normálních štěpitelných do opálu a 50 % opálových. Tuto genetiku je možno dále rozvádět na autosomální a gonosomální, dominantní a recesivní, jednofaktorový a dvoufaktorový činitel, ale tím nechci čtenáře zatěžovat.