Nákup
Pro svoje barnardy jsem jel 100 km na Vysočinu. Po delším bloudění jsem našel vesničku a v docela malých voliérách dva páry barnardů. Ty, které mně paní chtěla prodat, se mně líbili, ale vedle byli hezčí. Ti hezčí si mě zvědavě prohlíželi a těm druhým (mým) jsem byl úplně lhostejný. Ti se zabývali sami sebou, bylo vidět, že je zajímá jen tok, energie a chuť do života, prostě – vzal jsem si je. Šest tisíc korun bylo hodně, ale nelitoval jsem. I vybarvení odpovídalo mým představám. Ptáci pocházejí ze SRN a Belgie.
Hnízdění
Moje budka na hnízdění je 1 m vysoká, 25×25 cm základna. Vletový otvor 7–8 cm. Dovnitř dávám žebříček z pletiva. Podestýlka z hrubých hoblin, rašelinu nedávám, vysychá a práší. Budku mám ve voliéře celoročně, vchod nezakrývám. Namlouvací tanec je dost hlučný, samec se vypíná, hlavu trčí dopředu a dozadu, vydává vábivý hlas. Po čase nastává kopulace. Samice snáší brzy na jaře. Obvykle 4–6 vajíček, na kterých velmi dobře sedí. Vejce opouští navečer na dobu nezbytnou, než se nají a vyprázdní. Inkubační doba je 19–21 dnů. Samice opouští mladé dost brzy, takže hrozí podchlazení. Po 21 dnech mají mladí 75 % opeření, v měsíci jsou celkově opeření. Asi v sedmi týdnech vylétají z hnízda. Krmeni jsou rodiči ještě asi měsíc, potom je možné je odchytit a přendat do voliéry pro mladé, v té mám tyrkysové, královské i penanty.
Krmení
Chovám barnardy zelené, červenočelé, tento pár mám již sedmý rok a za tu dobu jsem zjistil, že se jedná o inteligentní ptáky, kteří si vědí rady za všech situací. Tento pár v mládí rozkousal, co mohl, kde bylo slabé místo, hned byla díra. Někdo mně doporučil, že stačí králičí pletivo, ale nestačí. Musel jsem ho vyměnit za bodové. Po třech letech se pár uklidnil a je v pohodě. Na ohryz mu dávám lípu, břízu, šeřík, lísku apod. Podávám jablko, višně, třešně, švestku, meruňku (tu berou málo), jahody, třešně, rybíz červený, černý. Dále celer, ředkvičky, žabinec, pampelišku, a milují květy afrikánů. Krmím semeny pro střední papoušky, která podávám jak suchá, tak máčená i klíčená. Když mají mláďata, připravuji míchanici: vajíčko natvrdo, strouhanku nebo piškot, mrkev, celer, zelenou petrželku. Přidávám doplněk Nutri–ex a další vitamin–Cal a malou lžičku Glukopuru. Míchanici berou bez problémů.
Chování
Hnízdí velmi dobře, samice stabilně sedí dvakrát do roka. Většinou odchovají za rok 6–8 mladých. Stalo se jenom jednou, že samice už neseděla, přišly mrazy a celá snůška odešla. Ale druhým hnízděním to dohnala. Samec vzorně krmí samici a ta mladé, po vylétnutí mláďat krmí oba. Teprve, když přestanou krmit mladé, zahnízdí podruhé. Pozoroval jsem pomocí kamery jejich zaběhlé rituály. Dopoledne nalétají ke krmítku všichni z pravé strany a postupně zobají z misek, odpoledne totéž z levé strany. S kamerou je pozorování skvělé, to se chovají přirozeně, jsou to bezvadní ptáci. Samec se chová k mladým korektně, žádné praní, jen napomenutí. Ráno a večer zpívají asi půl hodiny, dost silně a zní to jako hote – týl. Mám přírodní formu (alespoň doufám), jsou to skvělí letci, trochu poplašňáci. Voliéra je pět metrů dlouhá. Misky, které nejsou zajištěné, ihned převrhnou.
Kroužkování, zima
Kroužkování provádím sedmý den, později to již nešlo. Také se mi stalo, že samice stáhla dvěma mladým kroužek z nohy. Mně šly kroužky špatně navléknout a ona jim je stáhla bez problému.
Na zimu je stěhuji na půdu do velkých voliér, je tam o dva stupně tepleji než venku, když voda zamrzá, zobají led. Přes zimu dávám více slunečnice, pomeranče, když seženu, tak granátové jablko. Jinak podávám stejné krmení jako pro ostatní střední papoušky. Barnardy stojí za to chovat!