„Stejně, jako byly upraveny podmínky pro získání živnostenského oprávnění a provozování koncesované živnosti Ostraha majetku a osob, očekává se přijetí novely upravující podmínky pro poskytování služby Psovod bezpečnostní služby. Dle aktuálních informací podmínky pro provozování živnosti v této oblasti budou shodné s podmínkami Ostrahy majetku a osob. Zákon tedy uloží povinnost prokazovat bezúhonnost a odbornou způsobilost podnikatelů i kvalifikaci jejich zaměstnanců,“ uvedla Ing. Vendula Vítová ze společnosti Arbeit CZ. A právě tato společnost jako první v ČR zorganizovala kurz zaměřený na získání kvalifikace Psovod bezpečnostní služby. Uskutečnil se v Liberci od září 2013 do letošního února, kdy proběhly závěrečné zkoušky. Protože se jednalo o první kurz tohoto druhu, úspěšní absolventi získali novou kvalifikaci zdarma. Kvalifikační příprava byla spolufinancována z 85 % Evropským sociálním fondem a z 15 % státním rozpočtem ČR.
Druhé povolání
Mezi 13 zájemci o kurz byli aktivní kynologové i začátečníci. Nakonec jich kurz absolvovalo deset a ke zkouškám se dostavilo devět zájemců. Někteří absolventi se pro kurz rozhodli proto, že vykonávají službu se psem, jiní to brali jako záložní kvalifikaci, kdyby přišli o práci, kterou právě vykonávají. „Stavební truhláři jsou žádaní, jenomže stavební boom může jednou skončit, a já bych nechtěl být bez práce. Svou současnou profesi ani nemůžu vykonávat do vysokého věku, takže i z tohoto důvodu je dobré mít v záloze šanci na práci psovoda bezpečnostních služeb,“ uvažuje Jiří Pešek, který má navíc jako sportovní kynolog k psům blízko. Stejné pohnutky k účasti měla i Petra Kožešníková, dispečerka logistiky velké liberecké firmy: „Kromě toho jsem byla i dost zvědavá, co takový kurz obnáší a co nového se jako sportovní pejskařka dozvím a naučím.“ A zřejmě nebyla zklamaná, neboť se při praktických cvičeních přesvědčila, že její Německý ovčák po pár nácvicích dokáže víc než vyštěkávat figuranta za maketami na cvičišti. Vyhledávání a označování ukrytých osob se totiž psovodi i psi učili v rozlehlých halách bývalé továrny a ovčák paní Petry patřil k nejlepším.
Přiměřené nároky
Kurz v rozsahu 88 hodin obsahoval 32 hodin teorie, 8 hodin komunikačních dovedností a ostatní hodiny byly určené pro metodiku a výcvik psů v poslušnosti a v obranách. Samozřejmě vše se zaměřením na praktický výkon služby se psem. V teoretických hodinách bylo do předmětu etologie mj. zahrnuto instinktivní chování psa, význam reflexů, podmíněné reakce, typy vyšší nervové činnosti podle Pavlova, habituace, výrazy psa jako příznak určitého vyladění, teritoriální chování, pasivní a aktivní obranná reakce. V předmětu teorie výcviku se požadovala znalost podmínek pro vytváření podmíněných reakcí, jak lze využívat operantní podmiňování, dále znalost základních výcvikových metod, vysvětlení útlumů, znalost zásad výchovy štěněte atp. Nechyběly ani požadavky na znalost správné péče o psa, o jeho zdraví a výživu. Pro psovody je zvláště důležitá znalost podmínek pro použití psa proti osobě, a to v souladu s § 28 (krajní nouze) a § 29 (nutná obrana) zákona č. 40/2009 Sb. Pokud by byl pes použitý nad rámec těchto ustanovení, mohlo by to mít pro psovoda nepříjemné důsledky a třeba i soudní dohru pro ublížení na zdraví. Důraz na oprávněné použití psa byl kladen i při praktických nácvicích, neboť v kritických okamžicích se psovod musí rozhodnout správně a přitom neprodleně. A k čemu potřebuje psovod komunikační dovednosti? „Do hlídaného areálu mohou vniknout různí lidé s různou mentalitou, třeba i psychicky narušený člověk. A psovod by se měl pokusit vyřešit situaci nejprve domluvou nebo alespoň nevyhrocovat konflikt až do agresivního chování přistižené osoby,“ vysvětlila lektorka komunikačních dovedností Renáta Havelková
Těžiště v nácvicích
Již z počtu hodin je zřejmé, že těžiště přípravy psovodů bezpečnostních služeb je v praktických zaměstnáních se psem. V Liberci je vedl lektor Jiří Kolář, zkušený sportovní a policejní kynolog. „Příprava byla zaměřená na nezbytnou ovladatelnost psa ve službě, překonávání různých překážek a za nezbytné považuji také spolehlivé odložení psa. V obranách je důležitý nejen výkon psa, ale také rozhodování psovoda při konkrétním zákroku, tedy aby byl v souladu se zákonem. Všichni se také učili metodice výcviku, takže do určité míry by si každý absolvent měl poradit s přípravou nebo zdokonalováním svého psa,“ uvedl Jiří Kolář. Že všech šest žen a tři muži zvládli praktická zaměstnání dobře, stejně jako teorii, potvrdil zkušební komisař MV Ing. Jiří Rulc: „Někdo vynikl v teorii, někdo v praktické části zkoušky se psem, ale všichni získali Osvědčení psovoda bezpečnostní služby zaslouženě. Musím pochválit i ty, kteří se psy dosud neměli žádné zkušenosti, jejich snaha byla příkladná,“ konstatoval zkoušející při závěrečném vyhodnocení.