Ve kterém roce byl útulek založen?
V roce 1996 byl založen ligou na ochranu zvířat.
Kdo útulek financuje?
Financuje nás LOZ (liga na ochranu zvířat) ČR Olomouc. Dále máme smlouvu s městem, které platí základní ošetření a pobyt psů odchycených na území města Olomouce. Dalším zdrojem peněz jsou finanční a materiální dary sponzorů a soukromých osob.
Pořádáte sbírky?
Oslovují nás obchody a zverimexy většinou před Vánocemi. Funguje to tak, že lidé koupí nějaký pamlsek, hračku nebo krmení. Až je sbírka u konce, tak se sem vše doveze a zužitkuje.
Kolik máte zaměstnanců?
Momentálně máme pět zaměstnanců. Provozní doba je od 6 do 20 hodin a někdy je zde provoz nepřetržitý. Stává se to, když je ,,období štěňat“, nebo při větším operačním zákroku, abychom na psa po operaci dohlédli.
Jaká je kapacita a vybavenost útulku?
Kapacita útulku je maximálně 80 psů. Máme zde venkovní velké kotce vybavené boudami. Pro malé a choulostivé psy jsou zde k dispozici vytápěné menší kotce s možností venkovního výběhu. Dále zde máme malou ošetřovnu, karanténu, přípravnu krmiv a travnaté prostorné výběhy. Ve výbězích se psi střídají. Chodí sem sami nebo s nějakým psím kamarádem, řídí se to snášenlivostí psů k sobě navzájem.
Jak se k vám psi dostanou?
Převážnou část psů sem vozí policie, ale někdy je najdeme i uvázané u plotu. Jednou tady na nás čekala uvázaná fenka s otevřenou ránou na břiše. Náš pan doktor ji uspal a při operaci jí našel v břiše rozložený tampon. Fenka dostala jméno Ledka a po uzdravení byla osvojena.
Jak je to s veterinární péčí?
Psa, kterého přijmeme, prohlédne veterinář. Pes se odčerví, odbleší, naočkuje a jde na 14 dní do karantény. Po přijetí do útulku ještě psa vyfotíme a dáme ho na internetové stránky se stručným popisem. Veterináře nám již několik let dělá MVDr. Michal Pospíšil, který má dlouholetou praxi a je vynikající doktor.
Kolik psů ročně projde útulkem?
Minulý rok to bylo 699 psů. Hodně těchto psů se vrátilo původním majitelům, protože se zatoulali nebo jim utekli. Za držení zaběhnutého psa v útulku si účtujeme 90 Kč na den.
Přicházejí k vám psi v některých obdobích více než obvykle?
Závisí to na tom, kdy se rodí nejvíc štěňat. Zaznamenáváme mírný nárůst po Vánocích a po prázdninách.
Jaká plemena jsou zde nejvíc zastoupena a o která je největší zájem?
Z 90 procent jsou zde kříženci všech plemen. Lépe se udávají menší nebo čistokrevní psi. Ale je zájem i o větší plemena, lidé si osvojí i staršího pejska se zdravotními problémy, prostě to záleží na lidech. Je to různé.
Utrácíte psy, když jsou agresivní nebo hodně nemocní?
U nás se staří, nemocní nebo agresivní psi neutrácejí. Psa utrácíme, jen když je jeho stav neslučitelný se životem a jeho další žití by pro něho znamenalo utrpení.
Bývají agresivnější psi bojových plemen?
Mám zkušenost, že 99 procent psů bojových plemen jsou zlatíčka. Agresivní psy dělají lidé svou výchovou. Každý pes by měl mít aspoň základní výcvik, aby respektoval člověka jako svého pána. Jinak se ze psů bez výcviku můžou stát rozmazlení agresivní chlupáči, kteří tyranizují své okolí. V poslední době agresivních psů v útulcích přibývá, což dělá problémy při ošetřování i zkušeným zaměstnancům.
Čím krmíte a kolikrát denně?
Krmíme granulemi a konzervami. Maso tady nevaříme. Dospělí psi v dobré kondici se krmí jedenkrát denně, malá štěňata se krmí i pětkrát za den.
Který pes žije v útulku nejdéle?
Nejdéle tu žije Německý ovčák jménem Karel, je tady šest let a pravděpodobně tady i dožije, je hodně starý. Dochází za ním pravidelně jedna paní, která ho chodí venčit. Nejkratší dobu je tu pes, kterého přivezli chvíli před vaším příjezdem, je to černý Kříženec, vyhublý a plný nádorů, velice zanedbaný.
Dá se adoptovat pes na zkoušku, že bych si ho třeba půjčila na víkend?
Ne, to nejde. Útulek nefunguje jako půjčovna psů na víkend. Na psychiku psa by to nemělo dobrý dopad. Navrácení do útulku psi snášejí velice špatně. Nerozuměli by tomu, proč je jejich rodina odvedla zpátky a už je nechce. Psa si tady můžete osvojit za 400 Kč. Musíte mít 18 let, občanský průkaz, obojek, vodítko, případně náhubek. Jestli vám pes „nesedne“, pak ho můžete samozřejmě vrátit, poplatek za osvojení se nevrací.
A co venčení? Jak se přihlásit?
Přihlášku si stáhnete na internetových stránkách a vyplníte ji. S každým dobrovolníkem sepíšeme smlouvu. Momentálně máme v registru 300 dobrovolníků, takže je teď stop stav. Na psy působí venčení pozitivně, což se odráží i na jejich zdravotním stavu. Urychluje se i proces socializace, před vstupem do nového domova. Má to dobrý vliv i na zvýšení zájmu veřejnosti o opuštěné psy.
Jak útulku pomoci?
Největší pomocí jsou pro nás finance. Žádná koruna zde nepřijde nazmar. Kupujeme za ně kvalitní krmivo, což je pro psy hodně důležité. Trpí zde více stresem a tím pádem mají sníženou imunitu a po levných granulích ze supermarketů často zvracejí, mají průjem a kožní problémy. Dále se z těchto peněz financují veterinární zákroky a ošetření, je to velice nákladné. Číslo účtu najdete na našich internetových stránkách.
A co pes, kvůli kterému jsem přijela?
Hachico je kříženec starý asi 3–4 roky. Je malé velikosti, váží něco přes 3,5 kila. Nalezen byl na ulici. Přivezla ho městská policie ve velmi vážném zdravotním stavu. Pes sípal a nemohl se nadechnout, měl zmodralý jazyk. Vypadalo to, že má na krku nějaký provázek zařezaný do kůže. Pan doktor při otevření rány zjistil, že má do krku vrostlou gumičku do vlasů. Rána vypadala hrozivě, ale po operaci jako zázrakem nenastaly žádné komplikace. Zpočátku na nás Hachico cenil zuby, ale bylo to jen proto, že se bál. I přes všechnu bolest, co si vytrpěl, se po chvíli nechal pohladit. Momentálně je v dobré kondici, na krku má téměř nezřetelnou jizvu. Je živý a velice milý. Nepotřebuje zvláštní péči, vodí se na klasickém obojku a čeká na svého nového majitele.
Děkuji vám za rozhovor a přeji vašim svěřencům co nejlepší pánečky.
Olomoucký útulek na mě působil velice dobrým dojmem. Všude bylo čisto a psi k ošetřovatelům přibíhali s vrtícími se ocásky. Ale i přes maximální péči, které se tu pejskům dostává, jim nikdo nedokáže nahradit domov a pánečka, kterého by mohli milovat. Od všech, co se tady o ,,útuláčky“ starají, vyžaduje jejich práce velké nasazení. Vím to, protože sama pracuji jako ošetřovatelka ptáků a část mé duše zůstává s mými opeřenci, i když už jsem doma. Proto apeluji na všechny, co uvažují, že si pořídí psa, aby si to dobře promysleli. Je to velká zodpovědnost a nemalé finanční výdaje. Psů v útulcích a jejich zlomených srdíček je až moc…