A tak turisty kromě přírodních krás a moře čeká také pohled na nemocná, hladovějící či zraněná zvířata. Pro turistu, který pochází ze země, kde zvířata jsou brána jako domácí mazlíček, je to šok. Alespoň v sezoně jsou tedy toulavé kočky turisty krmeny, ale s jejím koncem se opět musejí starat samy o sebe.
Toulavá zvířata se zde pohybují dle libosti. Sterilizace není pravidlem, je považována za něco nepřirozeného, a tak množství koček stále roste. Pouliční kočky jsou ignorovány, mnohdy nechtěné přírůstky jsou hned po porodu likvidovány, někdy cíleně otráveny. Vždyť v roce 2004 před OH v Aténách mělo dokonce dojít k hromadnému trávení toulavých psů a koček. Městské útulky jsou přeplněné. Zvířata zde žijí v otřesných podmínkách, bez lékařské péče, s minimem potravy. Kočky tu nemají žádnou cenu. Jsou „havětí“, kterou loví psi i ostatní predátoři.
Po začlenění do EU byl vyvíjen tlak na řeckou vládu, aby zlepšila podmínky pro život zvířat. Díky různým společnostem začaly v Řecku vznikat útulky, kde jsou shromažďovány odchycené divoké kočky a následně kastrovány. Dobrovolníci se zde rovněž snaží těmto kočkám najít nové domovy. Začaly se také distribuovat letáky s radami z oblasti veterinární péče a nabádající k soucitnému postoji vůči zvířatům.
Podobná situace je však také na Maltě a v jiných přímořských státech, kde místní obyvatelé žijí hlavně turistickým ruchem a mimo sezonu prakticky jen přežívají. Zde není místo pro soucit a místní si považují pouze zvířat hospodářských, těch, z nichž je užitek. Pro zvířata toulavá zde nemají pochopení…