Barvivo
Při chovu barevných kanárů v červené barvě se musíme naučit podávat červené barvivo ve správnou dobu při výměně peří. Zejména u mladých kanárů musíme podávat červené barvivo v určitém množství v závislosti na stav přepeřování. Zásadou je mít mláďata rozdělena podle stáří, abychom zbytečně nepodávali barvivo kanárům již přepeřeným, protože jim zbytečně zatěžujeme organismus. Že je červené barvivo pro kanáry škodlivé, jsem již psal ve svém dřívějším článku a nehodlám s nikým o této realitě diskutovat. Z těchto důvodů musíme vědět, kdy kanárům barvivo podávat ve větších dávkách a kdy můžeme dávku snížit.
U mozaikových kanárů musíme sledovat jejich stav přepeřování a dávky barviva úměrně podávat. Máme-li kanáry rozděleny podle stáří, máme práci ulehčenou, protože kanáři vyměňují peří stejně. Já osobně podávám více barviva v době, kdy kanáři vyměňují peří v místech, které mozaikové kanáry charakterizují, tj. hlava, kostřec, ramínka křídel a prsa. Při dopeřování hlavy, a to zejména u samečků, podávám barviva více. Hlava samečků mozaikových kanárů je pak výrazná a kontrastuje s ostatním peřím. Barvení červených mozaikových kanárů je mnohem složitější než barvení ostatních červených kanárů jak v lipochromu, tak v melaninu. U nemozaikových kanárů máme tu výhodu, že dávky červeného barviva jsou stále stejné, abychom dosáhli u těchto kanárů jednolitosti. U mozaikových kanárů musíme dávat pozor na tzv. rozpitost červené barvy v ostatním peří mimo mozaikové znaky. Rozpitost se děje zejména v opeření na prsou. Máme-li u takových kanárů červenou barvu rozpitou do ostatního peří, znaky pro mozaiku nejsou výrazné a kanáři jsou na výstavách bodově trestáni.
Krmení mláďat
U mozaikových kanárů v lipochromu je nutno dávat pozor, aby kanáři neměli žlutý nádech opeření v křídlech a ocase. Jelikož mladí kanáři při prvním přepeřování pera v křídlech v ocase nemění, musíme věnovat větší pozornost při krmení mláďat na hnízdě. Znamená to omezit podávání krmení, které obsahuje žluté barvivo, a to je především řepka. Já osobně při chovu červených kanárů omezuji podávání řepky na minimum. V současné době je velkou výhodou, že pro kanáry můžeme zakoupit směs zrnin s minimem řepky nebo úplně bez ní. Červeným kanárům podávám více lesknice a do zakoupené směsi přidávám nigr a vyloupanou slunečnici. Tuková semena podávám kanárům především při dopeřování, aby měli peří částečně mastné. Staří kanárkáři měli pravidlo, že když chytneš Kanára do ruky, musíš mít ruku mastnou. Podávali proto kanárům drcený semenec a slunečnici. V současné době je opět výhodou, že slunečnici máme možnost zakoupit vyloupanou, a porovnáme-li cenovou relaci, zjistíme, že kupovat vyloupanou slunečnici je cenově výhodnější. Kanárům nevadí, že loupaná slunečnice pochází třeba z Litvy.
Při přepeřování nesmíme zapomínat na správnou výživu s podáváním minerálních látek a vitaminů. V tomto ohledu spoléhám hlavně na přírodní zdroje ve formě různých semen v mléčné zralosti. Mladé kanáry až do úplného přepeření krmím vaječnou míchanicí, do které barvivo přidávám. Třikrát týdně pak přidávám do vaječné míchanice i Muta–vit, a to podle přiloženého návodu. V době peření mají kanáři neustále k dispozici okurky z naší zahrádky, salát a letní jablka. Nezapomínám ani na vodu ke koupání v odpoledních hodinách. Vodu ve voliérách ponechám po dobu jedné hodiny, aby měli možnost se vykoupat, a pak ji odstraním, aby kanáři znečištěnou vodu nepili. Na pití mají vodu v napáječkách, do které přidávám Acidomid proti kažení vody a jako prevenci proti nemocem. Nesmíme zapomínat ani na grit pro dobré trávení.
Chovatelské zařízení
V místnosti mám neustále otevřená okna, aby místnost dobře větrala. Na oknech mám sítě proti hmyzu, a aby do místnosti nevnikl nevítaný návštěvník v podobě myší a různých dravců, zvláště v noční době. Na odstraňování nečistoty a velkého množství peří jsem si prořídil průmyslový vysavač, který mi usnadňuje práci s udržováním čistoty a potřebné hygieny. V místnosti mám i čistič vzduchu s ionizátorem. Takové opatření je nutné vzhledem k velkému počtu chovaných ptáků. Hygiena a čistota jsou základem úspěšného a zdravého chovu.
Velkou výhodou pro kanáry, kteří vyměňují peří, jsou venkovní voliéry s větším prostorem pro prolet a s dostatkem čerstvého vzduchu a sluníčka. I voliéry umístěné v místnosti plní svůj účel, ale nevýhodou je velká koncentrace vypadaného peří, které je nutno neustále odstraňovat jak z voliér, tak z prostoru místnosti. Místnost, ve které kanáři přepeřují, by měla být dostatečně větraná a zabezpečená proti hmyzu, který kanáry obtěžuje. Jsou-li kanáři poštípaní od komárů, je to velice nepříjemné jak pro kanáry, tak pro chovatele. Komáři většinou kanáry poštípou na noze u drápků a pak dochází k zánětům. Takto postiženého ptáka je nutno izolovat a zanícenou nohu ošetřovat příslušným lékem. Mně osobně se osvědčily kapky s aloe vera ve spreji. Použijeme-li na ošetření mast, je nebezpečí, že pták si takové místo oštipuje, což není dobré pro jeho zdravotní stav. Obtěžování hmyzem je zase nevýhodou venkovních voliér, protože je těžko můžeme proti tomuto hmyzu zajistit. Je nutno z blízkosti voliér odstranit všechny možnosti, kde se může hmyz sající krev množit a přežívat. Jedná se vysokou trávu, různé nádrže na vodu apod. Z těchto důvodů chováme v okrasném jezírku rybičky, které vylíhlé larvy ve vodě zlikvidují.
Výběr pro další chov
Při dopeřování kanárů provádím postupný výběr, kteří ptáci budou vhodní pro další chov a na výstavy. Při tomto výběru je nutné brát ohled nejen na vizáž ptáků, ale i na jejich genetické vlastnosti, které zdědili po svých rodičích a mohou je přenášet na své potomky. Opět je na pořadu dne genotyp a fenotyp. Fenotyp znamená, jak pták vypadá a zda splňuje podmínky pro hodnocení na výstavách. Genotyp zase, jaké vlastnosti v sobě skrývá pro další chov. Z těchto důvodů je nutné, aby měl každý chovatel přehledné záznamy o svém chovu, bez kterých se nemůže obejít při vylepšování parametrů svých svěřenců. Zkušený chovatel ví, že nestačí zakoupit špičkového kanára na výstavě nebo burze a myslet si, že je vystaráno. Pak mnohdy dochází ke zklamání, že v chovu nedosáhl předpokládaného výsledku, a většinou to zjistí, když kanáři začnou přepeřovat z šatu mláďat na šat dospělých.