Nejhojněji používaná a oblíbená je mrkev a salát, to je všeobecně známé. Dále uvedené druhy dávají ptákům jen někteří chovatelé: mangold, kapusta /kadeřavá, růžičková, listová/, pažitka, salátová okurka, rajské jablíčko / středně zralé, tedy ne měkké/, brambory, kedlubny, petržel, cibule a celer. Poslední dva druhy většina chovatelů dává výjimečně a s výhradami. Je však známo, že ptákům neškodí.
Trochu více napíši o celeru: Celer voňavý /Apinus graveolens L./ je dvouletá zelenina z čeledi mrkvovitých. Obsahuje asi 1,3% bílkovin, 0,2% tuku, okolo 7% glycidů, dále minerálie - vápník 0,12%, fosfor, železo, draslík, chlór. Vitaminy B1, B2, C /asi 10 mg %/ a provitamin A. Léčivé účinky jsou nesporné, ale dávky musí být mírné. podporuje látkovou výměnu a povzbuzuje pohlavní aktivitu. Je dáván od jara do podzimu nepravidelně do míchanice nadrobno nasekané listy. Se žádnými negativními účinky jsem se nesetkal.
Oblibě mrkve v krmivu pro všechny druhy ptáků jsem se zmínil v úvodu. Ještě na doplnění: obsahuje /g na kg hmotnosti sušinu 129, bílkoviny 12, tuky 2, buničinu 11, bezdusíkaté výtažkové látky /živiny/ 94, popeloviny 10. Obsah vitaminů je vysoký, dietetické účinky jsou vynikající.