Jaký je rozdíl mezi shetlandem a minishetlandem?
Rozdíl mezi standardním shetlandem a minishetlandem je ve výšce. Standardní typ nesmí v dospělosti přesáhnout hranici KVH 107 cm, zatímco minityp je do 87 cm KVH. Leckde ve světě se této nižší výšky dosahovalo připouštěním v rámci příbuzenské plemenitby, ale to často vedlo k deformovaným jedincům a nebylo to samozřejmě žádoucí. Například v Nizozemsku chovatelé předcházejí špatnému potomstvu tím, že dávají hřebcům dočasnou licenci, a nemají-li kvalitní potomky, nedostanou licenci doživotní. Pokud se po hřebci či klisně narodí deformované hříbě, jsou tito jedinci vyřazeni z plemenitby. Někteří „chovatelé“ to ale nenahlásí a hříbě zlikvidují – třeba pro vysokou pořizovací cenu chovného zvířete. V Anglii stačí kontrola veterinářem, že hřebec nemá odchylky od standardu, například podkus, jedno varle (kryptorchismus) apod. Pokud tyto zásadní vady nemá, smí připouštět. U nás je již komise přísná a i v cizině zlicentovaní hřebci nemají jistotu, že v ČR licenci získají, což se stalo i letos. A je to dobře, plemenných hřebců je již u nás dostatek a je třeba kvalitu zvyšovat.
Pokud si tedy kupuji koně pro chovné účely, velmi pečlivě sleduji rodokmen, aby tam byly alespoň čtyři generace minishetlandů a velmi důležité je pro mě vidět například i potomstvo, pokud se jedná o starší klisnu či hřebce. Z toho lze totiž lehce vyčíst, jaké potomky bude dávat.
Kdy jste začali s chovem?
První plnopůvodové minishetlandy jsme zakoupili v roce 2009. Shetlandský pony byl ale již můj první poník, kterého jsem dostala ve svých třinácti letech, s ním jsem se naučila jak základy péče a ježdění, tak jsem díky němu propadla lásce ke koním a poníkům. „Minísci“ byli láska na první pohled, ale protože kvalitní původová zvířata, která by vyhovovala našim požadavkům pro chov, nebyla tehdy v ČR k dostání, dovezli jsme si je ze zahraničí. Poníky jsme postupně importovali z Německa, Belgie i Anglie.
Jaký je nejvhodnější způsob odchovu?
Chov shetlandů je nenáročný, stačí pastva, seno, čistá voda a minerální sůl. Naši poníci dostávají i müsli s vitaminy, nesmí se však překrmit, aby nedošlo ke schvácení kopyt. Jinak jsou zvyklí na celoroční pobyt venku, k dispozici mají kryté přístřešky, ale tam chodí opravdu jen za vytrvalých dešťů nebo když přijde vánice. Jinak mají tak hustou srst, že jim žádný nečas nevadí – koneckonců jejich předkové pocházejí z velmi drsných přírodních podmínek, které panují na Shetlandských ostrovech! Problematické mohou být porody, a to vzhledem k jejich malé velikosti, kdy může dojít ke komplikacím a některé klisny pak potřebují pomoc člověka.
Jaké možnosti se nabízejí českým majitelům a chovatelům, pokud to míní s chovem vážně?
Shetlandi obou typů mají svůj svaz, informace můžete získat na svazových stránkách http://schshp.shetland.cz/. Svaz i jeho členové pořádají do roka několik výstav, členstvím ve svazu získáte výhody, jako jsou slevy na startovném, a máte zajištěný pravidelný přísun informací v magazínu, do kterého můžete i přispívat články se svými zkušenostmi. Svaz chovatelů pořádá pro své členy v rámci spolupráce s ASCHK ČR různé akce. Podílí se na přípravách národních přehlídek pony, organizuje školení posuzovatelů, inspektorů i chovatelů. Pořádá samostatný šampionát, připravuje výkonnostní zkoušky klisen a semináře o zapřahání.
Jaké mají minishetlandi využití?
Minishetlandi jsou především skvělí společníci, jsou vhodní pro svou úžasnou povahu k nejmenším dětem, ale mohou být i parťáky pro staré lidi, kteří už si nemohou dovolit péči o velkého koně třeba ze zdravotních důvodů. Mohou se zapřahat, povozí malé děti (do 20 kg), které se naučí pečovat o ně. Mohou skákat parkur s vodičem, učit se cirkusovým kouskům a mohou být používáni jako terapeutičtí koně v domovech seniorů nebo v nemocnicích. Skvělou zábavou pro celou rodinu jsou výstavy, kde se mohou předvést v mnoha kategoriích. Děti mohou soutěžit o nejlepšího mladého vystavovatele, případně v sedlových soutěžích, a to od těch nejmenších, které startují ještě s vodičem, až pro pokročilé. Zasoutěžit si mohou i ve vozatajských soutěžích. (Dnes samozřejmě není problém sehnat i adekvátní výstroj nebo si ji nechat ušít u zručného sedláře.)
Jakými výstavními úspěchy se můžete pochlubit, co je pro vás nejcennější?
Naši koníci jsou výstavně úspěšní, získali mnoho prvních míst a náš plemenný hřebec Basil junior von Semper Fidelis, kterého jsme jako dvouletého přivezli v roce 2010 z německého hřebčína Semper Fidelis, získal i ocenění nejvyšší, a to Junior a Senior šampion. Jeho otcem je z Anglie dovezený plemenný hřebec Fairytail Basil Brush s KVH 78 cm. Basil vyniká bezchybným charakterem, souměrnou stavbou těla, která je pro typ mini velmi důležitá, atraktivní barvou (strakoš) a plným původem. Je lehce zvladatelný, vlídný k dětem. To, čeho si nejvíce cením, je, že všichni námi dovezení hřebci – Basil junior von Semper Fidelis z Německa, Pom d' Api van 't Barreeltje z Belgie a Halstock Milky Way z Anglie (ten byl prodán) – úspěšně prošli licentací, a mohou tedy své kvality předávat dál do českého chovu. Oba naši hřebci milují lidi a jsou samozřejmě naprosto bezpeční i pro nejmenší děti, které se o ně mohou bez obav starat. Jsou to zkrátka miláčci!
Co si slibujete od nového plemeníka, jaké jsou cíle vašeho chovu?
Zatím náš poslední importovaný hřebec Pom d' Api van 't Barreeltje z Belgie je další splněný sen. V Belgii dosáhl nejvyššího možného ocenění, a to Belgian Champion 2001, a taktéž jedna z jeho dcer dosáhla již tohoto významného ocenění. Do tohoto hřebce vkládáme velké naděje, měl by zkvalitnit náš chov, co se týká původu, potomkům by měl dodat větší sílu kostry, plemenný typ a také se těšíme, že bude předávat dál svůj naprosto skvělý charakter. Ačkoli mu je už 17 let, doufáme, že tu s námi bude ještě dlouho a dá nám mnoho krásných hříbátek.
Kolik koní máte v současné době, můžete je krátce představit?
Nancy v. stal de Hestert (po domácku Nanynka) se narodila v roce 1998 a do ČR byla importována v roce 2007, u nás je od roku 2010. Je zapsána v hlavní plemenné knize shetlandských pony s 8,1 body – ELITA. Má KVH 82 cm a mezi jejími potomky jsou již dva plemenní hřebci. Letos se jí narodila klisnička Nanynka of Gabriela. Zoschka v. Twellaarshoeve je tříbarevná straka, koupili jsme ji v roce 2009 v Německu, je to opět elitní klisna zapsaná v HPK, její KVH je 81 cm, navíc vyniká krásnými chody. Zitta v. j. Wijzend je u nás od roku 2014, její KVH je 77 cm a je nejmenší klisnou v našem stádečku. Tawna Bizzie – Bea byla námi importována v říjnu 2011 z Anglie, její KVH je 81 cm, také již má v potomcích jednoho plemenného hřebce. Letos od ní máme klisničku Bizzinku of Gabriela. Dále máme roční palomino klisničku Penelope of Gabriela, ta si ještě užívá bezstarostného mládí a mateřské povinnosti na ni teprve čekají. Peggy v. d. Marlehoeve jsme zakoupili v roce 2013 a je matkou Penelopy of Gabriela. Pro příští rok máme připuštěné všechny dospělé klisny, Zittu Basilem a ostatní Pom d´Apim, tudíž očekáváme pět hříbátek. Zatím největší počet hříbátek v ročníku máme čtyři a tak to bude i do budoucna. Nechceme chovat na množství, ale na kvalitu. Za dobu, kdy se věnujeme chovu minishetlandů, jsme odchovali 16 hříbátek.
Jaké jsou ceny hříbátek a komu byste minishetlandíky doporučila?
Ceny jsou různé, samozřejmě záleží na kvalitě, na pohlaví, ale i na zbarvení. Cena hřebečka může začínat na 12 000 a cena kvalitní kobylky se pohybuje mezi 18–25 000, v zahraničí je to ale mnohem více – chcete-li kvalitu, je nutné počítat s ještě vyšší cenou než u nás. Minishetlandy mohu doporučit všem, kteří chtějí mít oddaného, milujícího společníka. Jen musím každého potenciálního zájemce předem varovat – jsou velmi návykoví a u jednoho určitě nikdy nezůstane! Do budoucna mi nezbývá než se těšit, že majitelů i chovatelů tohoto úžasného plemene přibude a že se s nimi potkám – ať již v našem hřebčíně, nebo ve výstavním kruhu.