27. Co když můj pes páchne jako pes?
Pravidelně kontrolujte, zda interiér nepáchne, po příchodu z čerstvého vzduchu se zhluboka nadechněte. Na zvířecí pach, který je pro jiné lidi velmi nepříjemný, si totiž velmi snadno zvyknete. Pokud máte doma pouze jedno nebo dvě domácí zvířata, je jen velmi malá pravděpodobnost, že jimi načichne celý dům. Pokud ale chováte více psů a navíc máte i štěňata, je riziko opravdu vysoké.
Brzy zjistíte, že i s jedním psem se zvýší objem domácích prací i špinavého prádla. V případě vlastnění více psů zaberou tyto činnosti ještě více času a mohou být jedním z omezujících faktorů při uvažovaní o tom, že si pořídíte větší počet psů.
Užitečné tipy
• Čím více psů máte v domě, tím vhodnější je pro vás omyvatelný nábytek i podlahové krytiny. Nejspíš dospějete k názoru, že vám budou lépe vyhovovat vinylové potahy židlí a kobercové dlaždice (či koberečky) než koberec položený přes celou místnost. Nedovolte psovi sedat si na čalounění, které nelze vyčistit.
• Čištění kuchyňské podlahy usnadní fabiony – zaoblené přechody okrajů.
• Moč a výkaly vyčistěte okamžitě a důkladně – místo vydezinfikujte přípravkem s obsahem chloru. K dostání jsou také přípravky neutralizující zápach, zeptejte se na ně u veterináře. Nepoužívejte dezinfekční přípravky s borovicí, protože jejich vůně se nepříjemně mísí s močí a zesiluje zápach.
• Nenechávejte psa zavřeného v domě takovou dobu, že to nemůže vydržet a vykoná zde potřebu – zvažte dvířka pro psy, kterými se dostane na bezpečně ohrazené místo venku.
• Nepořizujte si domů psa – samce ani nedovolte návštěvě, aby k vám psa – samce vodila, když máte doma nevykastrovanou fenu, která začíná hárat. Je téměř nevyhnutelné, že si pes začne značkovat předměty v domě výrazně páchnoucí močí.
• Zvažte medikamentózní kontrolu říje nebo vykastrování, pokud nemáte fenu na chov, protože pach feny v říji je mnohem výraznější.
• Často větrejte a často také čistěte/perte pelech psa. Uvědomte si, že ve vlněných a péřových polštářích se pach psa drží mnohem déle než v umělých (polyesterových) kožešinách.
• Dlouhosrsté psy často důkladně kartáčujte a dbejte na to, aby kartáč pronikl srstí až na kůži. Denně kontrolujte oblast okolo konečníku, kde se mohou na srst přilepit zbytky výkalů. Starým psům nefungují tak dobře svaly svěrače, takže exkrement někdy neodpadne, ale zůstane viset přilepený na srsti.
• Zastřihujte psovi přerostlé chlupy na předkožce, protože na nich mohou ulpívat kapky moči, které si pak pes přinese do pelechu. Starým nebo nemocným psům kontrolujte pelech dvakrát denně kvůli možnému znečištění močí.
• Některé typy kůže a srsti zapáchají více než jiné, především u psů, kteří byli nějakou dobu chováni jako pracovní psi a přebývali ve venkovních kotcích. Tento fakt je třeba zvážit, když si vybíráte svého budoucího psího společníka.
• Všichni psi páchnou, když se namočí. Nejlepším opatřením je psa co nejrychleji vysušit. Skvělou pomůckou je vysušovací pytel, do kterého zabalíte celého psa. Zapíná se na suchý zip a obemkne celý trup, nohy i tlapky, a pes se v něm velice rychle vysuší. Pytel je velmi cennou pomůckou v autě, když pes během vycházky zmokne, což dvojnásob platí pro dlouhosrstá plemena.
• Pokud začne neobvykle páchnout pes, kterého za normálních okolností takřka necítíte, pečlivě ho prohlédněte, zda nejeví známky ušní infekce, nemá nějakou hnisající ránu nebo kožní lézi, které mohou výrazně a nepříjemně páchnout. Psům s hustou srstí důkladně prohlédněte kožich, zda se v něm nebo na kůži něco nezachytilo.
• Pokud starší nebo nemocný pes šíří zápach, jehož zdroj nedokážete najít, poraďte se s veterinářem a přineste mu vzorek čerstvé moči psa odebraný do vysterilizované lahvičky, protože to může signalizovat problém s ledvinami nebo játry.
• Dávejte obzvlášť velký pozor, zda pes nemá ve zvyku požírat výkaly, odhozené odpadky, nebo zda se neválí ve výkalech lišek, jezevců či jiných zvířat. Takové chování je sice většinou z hlediska psích instinktů normální, ale u domácího psa je mu třeba zabránit.
• Ačkoli za běžných okolností není třeba psa koupat příliš často, nebojte se ho vykoupat, když vám připadá, že páchne. Použijte šampon pro psy a případně zvažte vhodnost insekticidního roztoku, který můžete pořídit u veterináře.
• Když všechno selže, jsou k dispozici velmi účinné moderní přípravky neutralizující zápach. Takové přípravky zápach odstraňují aktivně, místo toho, aby ho pouze zamaskovaly. Zeptejte se u veterináře a před použitím si pečlivě prostudujte návod.
28. Co když můj pes trousí výkaly na chodník?
Jsou v platnosti vyhlášky o znečišťování veřejných prostranství a jejich dodržování je společensky nezbytné. Každý majitel musí uznat, že je třeba sbírat psí výkaly v parcích a na chodnících a místní úřady tomu musí napomáhat tím, že zajistí dostatek odpadkových košů (i speciálních určených na výkaly, včetně pomůcek k odstranění výkalů).
Okamžité opatření
Při venčení psa na veřejných prostranstvích mějte vždy u sebe igelitový sáček nebo soupravu na odklízení výkalů, kterou můžete koupit v prodejnách s chovatelskými potřebami.
Nebuďte příliš domýšliví a výkaly svého psa seberte!
Prevence
Umožněte psovi vykonat potřebu na přijatelném místě předtím, než ho vezmete na procházku po chodnících.
29. Co když má fena zanechává vybělené kruhy na trávníku, kam chodí močit?
Okamžité opatření
Zežloutnutí trávy zabráníte, když místo, kam se fena vymočila, okamžitě polijete asi deseti litry (kbelíkem) vody.
Prevence
S vynaložením trpělivosti lze fenu naučit, aby chodila močit na betonový či štěrkový podklad nebo na pole (půdu). Pokud má ale fena povoleno pobíhat volně po trávníku, je prevence nemožná.
30. Co když můj pes ničí keře neustálým značkováním močí?
Většina psů – samců, včetně těch, kteří jsou kastrovaní, má kolem svého teritoria vymezena svá značkovací místa, na která pravidelně močí. Zdá se, že mezi oblíbená místa patří nízké jehličnany, především jalovce, ale spokojí se s jakoukoli rostlinou!
Okamžité opatření
Pomočenou rostlinu polijte větším množstvím vody, která může zabránit spálení způsobenému močí.
Prevence
Odumřelý keř nechte tam, kde je, a nenahrazujte ho novou dřevinou, popř. na dané místo zapíchněte dřevěný kolík. Psa také můžete přinutit, aby své značkovací místo změnil, když ho budete pozorně sledovat a zastavíte ho povelem „Fuj!“, jakmile se přiblíží k místu, které chcete ochránit. V této situaci je ideální náprava pomocí po psovi hozeným předmětem – naaranžujte scénu a někde v úkrytu čekejte, až se pes rozhodne spáchat přestupek.
31. Co když můj pes tlapkami od asfaltu pošlapal čalounění auta?
Okamžité opatření
Nejprve psovi zkontrolujte tlapky, zda na nich neulpěl ještě další asfalt.
Následné opatření
Čalounění vyčistěte vhodným čističem podle návodu k použití uvedeného na lahvi. Užitečnou pomůckou je také opalovací krém, kterým asfalt „rozpustíte“ a pak ho odstraníte čističem.
V některých případech může veterinář předepsat medikovaný veterinární šampon, který je třeba nechat nějakou dobu na srsti nebo ho nesmývat vůbec. Psa je třeba hlídat a pravděpodobně i držet, dokud je šampon na srsti vlhký, jinak se bude snažit se olízat dosucha a zcela jistě pak bude po šamponu zvracet. Možná se také bude snažit vyválet v nejbližším záhonu kytek.
32. Co když můj pes nechce plavat?
Všichni psi dokážou plavat, když musí, ale pro mnoho z nich je velice obtížné vylézt z bazénu s kolmými stěnami, proto musíte dávat velký pozor, když máte zahradní bazén, obzvlášť pokud není úplně zakrytý. Už došlo k mnoha tragédiím. Mnoho psů má strach z vln narážejících na pláž a jiní se bojí skočit do řeky z příkrého břehu. Najděte si jezero s pozvolným vstupem do vody a hrajte si se psem na mělčině tak dlouho, dokud nezíská jistotu. Jestliže naučíte psa plavat, můžete tak zabránit případnému budoucímu neštěstí.
33. Co když můj pes krade potravu a lůj připravené pro ptáky?
Jde o běžnou vlastnost, dokonce i u psů, kteří nad svou miskou „ohrnují nos“. Takové chování není nic vážného, ale je třeba vzít v úvahu množství zkonzumované potravy a podle toho psovi upravit množství předkládaného krmiva, aby netloustl.
Prevence
Krmítko pro ptáky umístěte tak, aby na něj pes nedosáhl.
Poznámka
Dobrá rada: Pokud pes „ohrnuje nos“ nad obsahem své misky, vyklopte ji venku na trávu!
34. Co když se mému psovi vzpříčí v krku balonek?
Řešení této naléhavé situace vyžaduje dvě osoby. Jedna z nich otevře psovi co nejvíce tlamu a dává pozor, aby mu při tom neucpala čenich. Jednou rukou vytáhne psovi z tlamy jazyk, co nejdál to jde. Druhá osoba se musí pokusit vytáhnout balonek z krku buď prsty, kleštěmi nebo kuchyňskými kleštěmi. Musí táhnout směrem ven, nikdy ho nesmí tlačit zpátky, protože by ještě více zablokoval hrdlo.
Jakmile je balonek pokrytý slinami, je ještě obtížnější ho uvolnit. Pokud nejste po několika minutách úspěšní, spěchejte se psem k veterináři, ale nejprve se telefonicky ujistěte, že ho v ordinaci zastihnete.
Prevence
Nikdy nedovolte, aby si pes hrál s předměty, které může spolknout.
35. Co když můj pes napadne mnohem menšího psa?
Velký pes se bude přirozeně občas snažit podmanit si menšího psa, který se nechová dostatečně submisivně, ale tato situace může v dnešní společnosti způsobit velké mrzutosti. Normální průběh je, že velký pes povalí menšího psa na zem, stojí nad ním a případně výstražně vrčí.
Postup
Situaci lze vyřešit bez násilí, pokud se majitelé zachovají správně. Menší pes velmi dobře ví, že ho větší pes porazil a většinou zůstane klidně ležet. Jakmile má velký pes pocit, že malému psovi udělil dostatečnou lekci, vzdálí se a malému psovi nijak neublíží, kromě toho, že se mu musel podřídit.
Majitel menšího psa by rozhodně neměl začít ječet, přivolávat psa nebo jinak vyvolávat umělé napětí, které může ovlivnit přirozené chování většího psa.
Majitel většího psa by měl poodejít a psa běžným způsobem povzbudivě přivolat. Nejlepší je ani jednoho psa nekárat nebo nechválit, protože to může situaci ještě zhoršit. Velice užitečné je, pokud pes již umí poslechnout na povel „Pusť!“ a vůbec nejlepší je tento povel použít, když hrozí, že nastane výše uvedená situace, a předejít tak případným problémům.
36. Co když můj pes spolkne kámen?
Některá štěňata, a není jich málo, s nadšením polykají štěrk. Tato závislost pro ně nutně nemusí mít škodlivé důsledky, ale je třeba tomu pokud možno zabránit. Když si všimnete, že váš pes spolkl větší kámen, vezměte ho okamžitě k veterináři, protože v některých případech lze psa přinutit, aby kámen vyvrhl. Je třeba jednat rychle, protože jakmile se kámen dostane do střev, může tam vytvořit překážku, která se pak musí odstranit chirurgicky.
V žádném případě není vhodné psům kameny házet. Pokud má pes snahu polykat štěrk nebo kamínky na pláži, ostře ho pokárejte, případně využijte hození předmětem. Prevence je vždy lepší než následná léčba.
37. Co když můj pes vyhrabává na zahradě díry?
Hrabání patří k přirozenému chování většiny psů, ale nejčastěji se vyskytuje u teriérů a jezevčíků. Pes hrabe, aby:
• zahrabal kosti a hračky – na základě přirozeného instinktu si schovává odměny;
• ulovil krtky a hlodavce ukryté pod zemí;
• vytvořil chladnou prohlubeň, do které si může lehnout, když je mu horko;
• vytvořil pelech, ve kterém bude mít štěňata, ať už při skutečné nebo falešné březosti;
• napodobil činnost člověka při zahradničení.
Metody prevence
• Během pobytu na zahradě mějte psa u sebe, abyste mohli okamžitě zasáhnout v případě nežádoucího chování, a to například hozením předmětem po psovi nebo slovně.
• Může pomoci, když vyhrabanou díru zaplníte většími kameny nebo úlomky betonu, aby ji pes nemohl vyhrabat znovu.
• Záhony s květinami ohraďte nízkým plůtkem, dokud se pes nenaučí, jak se má na zahradě chovat.
• Pokud máte jezevčíka, který touží vyhrabat si díru ven, zapusťte plot alespoň třicet centimetrů pod zem nebo ho k zemi přikolíkujte.
38. Co když můj pes vytrhává ze země rostliny?
Není až tak neobvyklé, když štěně vyhrabe a přinese vám do domu rostliny, které jste nedávno zasadili. Důvodem může být to, že na nich ulpěl váš pach a pes se mylně domnívá, že vám je musí vrátit. Byla by škoda zbavit psa instinktu přinášet věci úplně, proto buďte trpěliví a zasaďte rostliny znovu a psovi přikažte, že se jich nesmí ani dotknout, ale zároveň mu umožněte najít odhozenou rukavici nebo šátek a vyzvěte ho, aby vám je přinesl.
Inteligentní pes brzy pochopí, co má nechat na pokoji a co může sebrat a vrátit
majiteli.
39. Co když můj pes ukusuje květy rostlin?
Štěňata obvykle tráví své první jaro a léto také tak, že ochutnávají různou vegetaci, která roste na zahradě, a je velmi obtížné tento objevitelský instinkt nějak zvládnout. Když jste se psem venku, neustálým připomínáním ho naučte, že nesmí chodit na záhony s květinami, ale že se má pohybovat po trávě a po cestičkách mezi záhony. Po pořízení štěněte zpočátku raději chraňte své nejoblíbenější rostliny drátěným nebo plastovým pletivem. Nenechávejte štěně delší dobu na zahradě bez dozoru, jinak určitě udělá nějakou neplechu!
(Ukázka z knihy Průvodce péčí o psa, kterou vydalo Nakladatelství Brázda.)