V posledních dvou letech zaznamenali ornitologové na několika místech jižní a střední Moravy výskyt výrečka malého (Otus scops).
Protože jde o jednoho z nejvzácnějších ptačích druhů ČR, hledají další místa výskytu. Předpokládají totiž, že se na Moravu vrátilo daleko víc párů, než bylo doposud zjištěno. Pokud máte zájem o ochranu přírody a chcete pomoci při mapování míst výskytu výrečka malého, pozorně si přečtěte, jak jej můžete v přírodě poznat.
Jde o jednu z nejmenších sov, není větší než drozd. Na rozdíl od ostatních malých sov (sýce a sýčka) má poněkud menší hlavu s malými oušky. Ve dne sedí nejčastěji ve větvích stromů, často poblíž kmene. V noci se ozývá výrazným pískáním, znějícím jako ťů, opakovaně monotónně v 2 - 3 vteřinových intervalech, zjara často nepřetržitě po několik hodin. Pískání jde snadno napodobit, a tím výrečka přivábit blíže. Nejoblíbenějším prostředím výrečků jsou sady se starými dutými ovocnými stromy, teplomilné doubravy, pastviny, stromořadí a okraje vinic. V předcházejících letech byl zjištěn na znojemsku, břeclavsku, hodonínsku, uherskohradišťsku, kroměřížsku, přerovsku a olomoucku. V letošním roce není zatím hlášeno žádné místo výskytu.
Pokud jste tedy zaslechli popsaný noční hlas nebo dokonce viděli výrečka, napište do Moravského ornitologického spolku, Č. Drahlovského 5, 750 65 Přerov 2. Vaše pomoc může být velmi cenná pro ochranu tohoto vzácného druhu. Členové MOS každé hlášení prověří, zdokumentují a zajistí ochranu v případě ohrožení.