Společné mají tyto školy i to, že v prvních dvou ročnících se učí převážně klasické, všeobecně vzdělávací předměty a vše, co by měl znát každý, kdo pracuje v zemědělství a se zvířaty. Poněkud jiná příprava čeká zájemce o práci se zvířaty na Střední zemědělské škole (SZeŠ) v Čáslavi. Studenti by se tam měli naučit, jak využívat zvířata, a především psy a koně, v zoorehabilitaci. Proto se ve značné míře učí předměty související se sociálními službami, jako je ošetřovatelství, psychologie, sociologie, pedagogika a podobně. Studium na všech jmenovaných školách je čtyřleté, ukončené maturitou.
Na SZŠE v Kostelci nad Orlicí se studenti mohou vyžívat ve dvou oblastech svých zálib. A to v chovu drobných zvířat a v kynologii. Studijní obor se nazývá agropodnikání a jednou ze dvou specializací je chovatelství a kynologie. V prvních dvou ročnících se studenti věnují spíše teoretické přípravě, ve třetím ročníku už pracují se zvířaty. Chov hus, kachen, perliček, japonských křepelek a holubů vyžaduje hodně znalostí i zkušeností, ať už jde o chov intenzivní, či zájmový, tedy ten, který neslouží především k hospodářským účelům. Podobně je to i s chovem králíků nejrůznějších plemen a chovem kožešinových zvířat, jako jsou norci, pesci, lišky, nutrie nebo činčily. „Kromě přípravy ve škole jezdí studenti na výstavy drobných zvířat, pomáhají chovatelům s přípravou výstav, kde také aktivně spolupracují s posuzovateli jednotlivých druhů zvířat. Jezdíme rovněž na včelařské výstavy a exkurze k úspěšným chovatelům,“ říká učitelka chovatelství Ing. Eva Diblíková. A že studenti mají k chovatelství velmi blízko, je vidět i na výsledcích Anety Školníkové, která je úspěšnou účastnicí soutěží „Králičí hop“, když ve své kategorii zvítězila i na mistrovství republiky.
Snad ze všech koutů republiky se sjeli do Kostelce nad Orlicí chlapci a dívky, kteří uvažují, že by jednou chtěli sloužit se psem u některé z ozbrojených složek nebo u civilní bezpečnostní agentury. Podle ředitelky školy magistry Yvony Bůžkové je však nejvíce studentů z Královéhradeckého a Pardubického kraje a z Prahy. Pro všechny studenty ze vzdálenějších míst má škola internát s dostatečnou kapacitou a za přijatelnou cenu – 1 500 korun. Škola také nakupuje pro výuku kynologie štěňata (fenky) německých ovčáků s rodokmenem. Na jednoho psíka připadnou obvykle 2 až 3 studenti, kteří se o něho starají a cvičí od třetího ročníku do maturity. Pak si psa mohou odkoupit. Během studia absolvují se psy výstavy, zkoušky, mohou jezdit i na soutěže. Při exkurzích se seznámí s různým využíváním služebních psů u resortu obrany, u policie a celní správy. Kromě toho získají oprávnění k řízení traktoru, zkušenosti na veterinárních klinikách a na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně absolvují kurz odchytu toulavých a opuštěných zvířat. Už z tohoto výčtu je zřejmé, že absolventi oboru agropodnikání se zaměřením na chovatelství a kynologii mají široké uplatnění. Kdo by snad chtěl vědět o škole a jejích studijních oborech něco dalšího, stačí vyhledat stránky školy – www.szeskostelec.cz.
Podobně jako v Kostelci, i na ČZA v Humpolci se studenti v prvních dvou ročních věnují všeobecně vzdělávacím i odborným předmětům a od třetího ročníku mají výuku a praktický výcvik se psem. Štěně si pořizují sami, a proto si hradí i náklady na jeho výživu a veterinární péči. Nestojí je to více, než kdyby měli psíka doma. Ve škole si ho však vycvičí pod odborným dohledem a navíc se sami naučí správné metodice výcviku. Kromě toho absolvují teoretickou výuku z předmětů, kterou potřebuje znát každý kynolog. Ačkoliv je příprava psů ve škole hodně zaměřená na zkoušky a soutěže podle mezinárodního zkušebního řádu IPO, neznamená to, že ostatním oblastem využití psů se nevěnují. „Někteří studenti se zaměřují na výcvik záchranářských psů a jsou organizováni v záchranných brigádách po celém území ČR, kde se účastní také tréninků a dalších akcí těchto brigád,“ uvádí jednu z aktivit studentů zástupce ředitele ČZA v Humpolci Ing. František Stiller a přidává i dlouhý výčet úspěšnosti studentů a absolventů školy jak na poli sportovní a záchranářské kynologie, tak v agility, v myslivecké kynologii, ve službě u policie i v obchodě souvisejícím s kynologií a podobně. Více o průběhu a obsahu studia, o možnostech ubytování na internátu a o dalších studijních oborech na škole se lze dozvědět nejen na stránkách školy (www.cza-hu.cz), ale třeba i při dnech otevřených dveří.
Národní premiérou se dá nazvat otevření studijního oboru ve školním roce 2015–2016 na SZeŠ v Čáslavi. Ten je zaměřený na přípravu plně kvalifikovaných pracovníků sociálních služeb v různých pobytových a ambulantních sociálních zařízeních, kteří budou navíc umět využívat zvířata pro zoorehabilitaci. Zvláště psy a koně. „Naši studenti budou vychováváni k tomu, aby měli v prvé řadě na mysli blaho potřebných lidí a přitom dokázali vhodným využíváním zvířat zajistit welfare, tedy pohodu zvířat,“ nastínil profil absolventů ředitel školy Ing. Jaromír Horníček a dodal: „Absolventi školy budou moci nabídnout své zkušenosti v rozvíjejícím se oboru zoorehabilitace, která je oblíbená u všech skupin klientů, přičemž každá skupina má svá specifika. Jiné aktivity se provádí u seniorů, jiné u postižených dětí nebo u dětí s problémovým chováním. U léčebných forem terapie se budou řídit pokyny lékaře nebo terapeuta.“ A proč se takovýto sociální a rehabilitační obor vyučuje právě na zemědělské škole? „Protože pro propojení oborů sociální práce a chov zvířat může právě zemědělská škola nabídnout v té druhé části odborné zázemí a potřebné znalosti. Chov zvířat a jejich využití se nedá vyučovat bez potřebné praxe, tedy skutečné práce s živým zvířetem. Obdobně to samozřejmě platí i o práci s lidmi. Ale od toho bude praxe v zařízeních sociální péče, tak jako to je na jiných školách,“ vysvětlil ředitel Jaromír Horníček. Škola už má vybudované boxy, a tak psa by mohli mít studenti ve škole už od druhého ročníku. A protože lze předpokládat, že o nové studium bude rovněž zájem z celé ČR, i v Čáslavi mohou studenti získat ubytování na internátě, a to do 1 100 korun za měsíc. Další informace o škole jsou na webových stránkách www.szescaslav.cz.