Kontrola všeho
Je to obraz zkázy. Část rozlohy stále drží armáda, dříve jistě krásná místa na relax posádek aut jsou zničená a vypálená. Všude kontroly, je třeba se zapisovat do knih: kam jedu, proč, na jak dlouho, za jakým účelem… Pán bez zubů si opisuje číslo auta a my čteme, že si z něj posádky před námi udělaly legraci. Jsou tu jména jako Robinson, Pátek, Objevitel, Průzkumník a spousta dalších. Pán buď neumí anglicky, nebo číst a psát, možná od všeho něco. V průměru tu jsou jedna až dvě posádky denně, provoz malý.
Pozorujeme vlhy a krokodýly v řece Zambezi, na jejíž druhé straně je Zambie a ona o kousek dál po proudu padá 120 metrů hluboko do propasti v podobě slavných vodopádů. Zvířat málo, „konzumní“, jako třeba antilopy, nejsou vidět vůbec. Je tu pusto.
Stopka v písku
Nevýhodou jsou cesty z jemného písku. Když nám potřetí zapadá kolo a náš VW Transporter vytlačujeme jen s vypětím všech sil, jedeme zpět. Slečna u výjezdu nám počítá: 4× vstupenka za 20 dolarů = 60 dolarů, a my odjíždíme. Je divně veselá a nemá smysl se s ní dohadovat. Člověk by řekl, že když zvládají ty biliardy a jiné megačíslovky, malou násobilku budou umět… V celkem dobře zásobené samoobsluze kupujeme piva a colu a paní za pokladnou vyzvídá, odkud jsme. Česko jí nic neříká – jde jí jen o to, odkud jsme přijeli. Z důvodů ryze praktických: jakmile slyší, že z Botswany, vrací nám na platbu americkými dolary v pulách, což je botswanská měna. Mugabe ještě nepřišel na to, jak si americké dolary vytisknout, a v oběhu bankovky chybí. Člověk si po překročení hranice zpět do Botswany více váží toho, že je zase v trochu jiném světě.
Park Nata
Máme natočeno po Africe 3 tisíce kilometrů a čeká nás cesta zpět na jih. Ale nechceme tou zemí jen profrčet, jedeme do parku Nata Sanctuary. Je po cestě a vypadá zajímavě. Tentokrát bydlíme v Nata Lodge, což je v přírodě kousek od vstupu do parku. Dřevěné chatky jsou až nečekaně luxusní, je tu dobrá restaurace. Noc stojí 700 korun za osobu, což je na tak hezké místo a ubytování slušná cena. Samotný park je rovina s mnoha mokřady. Místy trochu ruší stáda krav, což mi společně s krajinou připomíná Rumunsko. Ovšem dojem tu a tam ruší silueta pštrosa. Vidíme spoustu bahňáků a pelikánů, na obzoru je krásně růžovo. Plameňáci! Jenže cesta k nim nevede, nejspíš by to nešlo ani jeepem, natož naším autem. Je čas vyrazit, k jihoafrické hranici se chceme dostat do tmy a čeká nás asi 500 km.