Jelikož však mnoho fotografů zkrátka chce hezkou fotku zvířete, a to bez mříží v zoo, a nemá čas trávit stovky hodin v přírodě pro jeden rozmazaný snímek, nabízí se právě aranžované fotografování.
Sám nefotím, ale stojím na druhé straně barikády – připravuji zvířata. Většinou se sejde skupina fotografů se zrcadlovkami a objektivy střední a vyšší třídy, jež mne pozve na svou vybranou lokalitu a poručí si, kde které zvíře má stát, odkud kam má jít či letět, kam se dívat a podobně. Většině fotografů stačí tzv. statika. Tedy stojící zvíře. To se dá dobře zachytit a desítky minut, někdy i hodiny zkoušet různé časy, clony, pozadí a tak dále. Každý má dost času si vyhrát se sluníčkem či padajícím sněhem a vlastně sám zkouší, co jeho aparát dokáže. Pro ty, již s fotografováním začínají, jsou určené fotoworkshopy, kde zkušení fotografové poradí, jak s novým přístrojem zacházet (např. Jan Brož – www. svarohactive.cz; Michal Jirouš – www.photonature.cz; Ondřej Prosický – www.naturephoto.cz). Na druhou stranu si nás často objednávají i jednotlivci či pár přátel, kteří si chtějí je tak pro radost „zafotit“ nebo si konkrétní zvíře vyfotit ve „své“ oblíbené lokalitě, či naopak přijedou k nám.
Máme svou nabídku zvířat, která se stále mění, tak jak přibývají či ubývají, odcházejí do chovu či se naopak rodí mláďata (například orel bělohlavý a stepní, rarozi velcí, lovečtí, jižní, sokol, káně Harrisova a lesní, poštolka, výr velký bengálský, virginský a africký, Sova pálená, puštík obecný, bělavý, bradatý a hnědý, výrečci malí a bělolící, ale třeba také psík mývalovitý, prase divoké, liška, kuna…). Občas i pořídíme zvíře hlavně pro fotografování, ale vždy máme samozřejmě promyšlen jeho další osud – nejčastěji spárování a další chov. Nikdy k fotografování nepoužíváme zvířata získaná z přírody – jednak je to nelegální, a hlavně, i když k nám zvíře z přírody dorazí třeba zraněné nebo jako vypadlé mládě, vždy je důležitější, aby zůstalo divoké a po vyléčení mohlo zpět do přírody. Kontakt s cizími lidmi tak nepřichází v úvahu.
Pro zkušenější fotografy s kvalitnějším vybavením jsou pak určeny „letovky“, tedy fotografování zvířat v letu. Nutno podotknout, že i středně kvalitní přístroje se zkušenými fotografy jen tak fotku v letu neudělají. Nicméně štěstí může zkusit každý. Většinou let třeba sovy opakujeme na stejné trase 10–50× podle druhu a jeho pohyblivosti. Takže možností na správné zachycení letu je dost. I tak se většině lidí zcela perfektní fotka nezdaří.
Při aranžovaném fotografování si lze samozřejmě vybrat lokalitu dle libosti. Ne každá je ale vhodná z pohledu zvířete – někde se mu prostě líbit nemusí. Zároveň mnoho fotografů má tendence upravovat si okolí podle svého. Proto vždy před focením zdůrazňujeme, že nebudeme přihlížet lámání větví a stromů jen kvůli jedné fotografii. To je právě fotografické umění – najít si v každém prostředí co nejlepší záběr.
Pro ilustraci uvádím několik fotografií svých zvířat nafocených kamarády fotografy na našich fotografických setkáních a také pár svých momentek pro ilustraci, jak to při aranžovaném fotografování vypadá. Některé fotky jste mohli vidět v článku o exotických sovách. Tak teď zas trošku jiné…